OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Proč dokáže láska tolik bolet?Proč dokáže láska tolik bolet?

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
14.1.2019

Každý z nás touží prožívat ten okouzlující a nepopsatelný pocit – někoho milovat a být milován. Tu žhnoucí vášeň prostupující celým tělem. Ten vzrušující pocit touhy po milované osobě, pro který jsme často schopni obětovat všechno.

Někdy nás tato touha dokáže přivést až do oblak, a jindy nás zase dokáže dostat až na pokraj zoufalství a občas i za něj.

Přemýšleli jste někdy, kde se v nás ten pocit zamilování bere? Co ovlivňuje to, kdo je pro nás neodolatelný?

 

Jak vnímáme lásku?

Prakticky všechny naše pocity, emoce, dojmy… přicházejí naprosto samovolně, aniž bychom je dokázali řídit či ovládat. Jsou to procesy probíhající v podvědomí, kde si mozek samovolně dělá, co chce (o podvědomí jsem psal v článku zde https://ales-kalina.cz/blog/osobni-rust/klic-ke-stastnemu-zivotu-je-ukryt-v-nasem-podvedomi/). Nejinak je tomu i v případě prožitků lásky.

Stejně jako drtivá většina našich řídících programů v životě je i vnímání lásky pouze naučený a přebraný program z dětství. Lidský mozek se totiž „programuje“ učením se a napodobováním.

V dětství tento proces učení se probíhá naprosto samovolně, bez jakékoli naší možnosti ho ovlivnit! Mozek si sám „vysleduje“ prakticky vše, včetně toho, co je to láska, jak ji máme získat, projevovat, udržovat… a zde je kámen úrazu.

Téměř nikdo z nás nedostával v dětství lásku bezpodmínečně. Každý tak máme své vnímání lásky určitým způsobem zdeformované.

Fungování vztahů směrem k nám a kolem nás v dětství nastavilo řídící programy, podle nichž budeme v dospělosti navigováni svým mozkem.

 

Pro názornost uvedu pár příkladů:

  • Pokud jste o lásku museli bojovat například se sourozencem nebo vám někdo lásku odepíral, budete mít velmi pravděpodobně i v dospělosti podobné pocity. Budete zažívat pocity žárlivosti a nedokážete dát partnerovi volnost, což ho může v konečném důsledku dusit a stát se důvodem rozchodu.
  • Pokud jste lásku od rodičů dostávali za plnění úkolů, budete mít tendenci pro získání lásky partnera dělat všechno možné a on si vaší lásky časem může přestat vážit. Vy se ho budete snažit získávat ještě větší snahou a „podlézáním“, což bude mít ještě horší výsledky.
  • Pokud byl jeden z rodičů výrazně dominantní, můžete mít ve svých vztazích tendence si lásku vynucovat a na svého partnera vytvářet nepříjemný nátlak, což může často vést k tomu, že vás bude vysněný protějšek odmítat.
  • Pokud se rodiče hádali a dávali vám převážně negativní pozornost, či vás dokonce hodně bili nebo ponižovali, může se stát, že si mozek toto chování zapíše jako projev lásky. V dospělosti vás potom tento typ chování bude podvědomě přitahovat (spíše u žen), anebo se sami takto (většinou ze strachu) můžete k partnerovi chovat vy (spíše muži).
  • Pokud láska od rodičů přicházela v přehnané míře, nebo naopak velmi zřídka a byla na ní závislá pohoda ve vašem dětství, budete pravděpodobně ve svých vztazích zažívat silnou závislost na partnerovi.
  • Pokud vaše dětství provázela nevěra u rodičů, budete ve svých vztazích buď zůstávat za každou cenu i na úkor sebe, anebo budete nevěře podléhat také.

Těchto řídících programů může mozek vyrobit opravdu nepřeberné množství a zde je ten primární důvod, proč se ve vztazích tolik trápíme a zraňujeme – náš mozek se totiž naučil „špatně“, co je to láska, a ve většině případů máme lásku nerozlučně spjatou i s bolestí.
Nejčastější průběh vztahu

Jako vůbec nejčastější model vztahu jsem vysledoval v následující posloupnosti:

Ve fázi poznávání máme tendence se přizpůsobovat, přetvařovat a získávat lásku způsobem viz. předchozí odstavce. Takto však potlačujeme sami sebe, což se nám negativně vrátí v další fázi vztahu.

Ve fázi vztahu, když už máme „své jisté“, se pomalu začneme vracet do své přirozené polohy (jsme sami sebou) a rázem zjistíme, že ten „skutečný partner“ a „skutečný vztah“ je poněkud odlišný.  Tento nový stav už nám nemusí tolik vyhovovat a začínají přicházet střety.

Většinou emočně silnější jedinec začne svému partnerovi „vládnout“ a tlačit ho do podřadné role. Emočně slabší se pak snaží lásku opět získávat zvýšenou snahou v naučeném „modelu“ získávání lásky, což bude vládnoucímu jedinci potvrzovat jeho výsadní postavení.

Tento průběh vztahu potom trvá tak dlouho, až bolest ze zraňování či nalezení nového partnera u jedné ze stran vztah definitivně rozboří.

 

Jak si vybudovat kvalitní vztah?

Jako vůbec nejdůležitější považuji to, přesně si stanovit, jaký život chci žít, bez čeho se neobejdu a co jsou celkově mé priority.

Následně si napsat na papír a přesně si vyspecifikovat, jakého partnera a způsob prožívání vztahu chci mít. Opravdu je dobré napsat si to konkrétně na papír a vědomě si kontrolovat soulad toho, co žiji, s tím, co jsem si napsal.

Mozek nás často dokáže velmi umně manipulovat, a to obzvláště v oblasti citů. Napsané body na papíře nám pak jasně ukazují naši pravdivost a mohou pro nás být účinným a vhodným varováním, jak moc ustupujeme ze svých představ.

Netolerujte ve svých vztazích přílišnou odlišnost od svého vysněného vztahu na papíře. Přílišné odchýlení se od svého snu znamená ustupování z toho, kým ve skutečnosti jste, což se vám vždy časem negativně vrátí jako bumerang.

Vztah je jako záhonek, na kterém musí pracovat oba zahradníci. Může být buď plný plevelu, anebo rajskou zahradou plnou krásných růží. Proto se snažte s partnerem každý problém konstruktivně řešit.

Každé vzklíčené semínko plevele může totiž velmi rychle záhonek zaneřádit a práce na jeho úpravě pak může sebrat spoustu sil a času.

V případě opakujících se problémů, kdy vás mozek dostává do úzkých, nemějte obavy využít pomoci profesionálů. Ušetří vám to spoustu času i bolestí. Pomocí terapie Emočními rovnicemi jsme už pomohli celé řadě klientů a můžeme pomoci i vám.

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.