OHODNOŤTE ČLÁNEK:
15.4.2019

Ze statistik víme, že rozvod je součástí života, a může se stát, že nás také někdy potká. Spousta lidí sbírá odvahu k ukončení partnerství, i když jsou důvody „evidentní“ a jasně rozpoznatelné – nevěra, domácí násilí, alkoholismus. Takový rozchod bývá náročný a emočně vypjatý, nicméně v těchto případech se většinou můžeme spolehnout na podporu, nebo alespoň pochopení ze strany blízkých i široké veřejnosti. Jenže o těchto rozchodech teď psát nechci…

Co když jde JENOM o pocitovou záležitost? Co když je to o tom, že už toho druhého prostě nemilujeme? Co když nejsou objektivní a konkrétní důvody, jako je třeba domácí násilí? Co když ty důvody jsou JENOM v méně „závažných“ oblastech, jako jsou např. rozdílné koníčky? Pro mnohé by taková situace byla znamením, že mají ve vztahu raději zůstat!

Co nás drží v nevhodném vztahu

Kde se v nás ta přesvědčení raději zůstat v neuspokojivém vztahu berou? Je to jednoduché. Už jsme něco podobného jednou zažili a přesvědčili se o tom, že je to normální a tak to má být – viděli jsme to jako děti, slyšeli jsme to někdy dřív, zakusili jsme to.

 • Maminka tatínka taky nemilovala, ale nikdo ho neopustila.
 • Láska stejně časem vyprchá.
 • Manželství je napořád! + varianty (závazné, nerozlučitelné…)
 • Máma s tátou se nerozvedli kvůli nám (dětem).
 • Táta měl svoje koníčky, s mámou čas společně netrávili.
 • Lepší něco než nic. Anebo varianta: Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.
 • Jinde může být hůř.
 • Spokoj se raději s málem.
 • Kdo chce víc, nemá nic!
 • Všude (= v každém vztahu) je něco.

A co teprve přesvědčení o rozvodu!

 • Rozvod je útěk. Kdo se chce rozvést, je slaboch. Rozvod je znakem pokleslé morálky. Rozvádí se jen ten, komu se nechce na vztahu pracovat. Děti z rozvedených rodin jsou chudáci a špatně skončí. atd.

Zlehčování situace v nevhodném vztahu

Mnoho lidí se v době rozvodu nebo rozchodu s partnerem uchýlí k popírání vlastních pocitů nebo negativ vztahu. V různých fázích na vás mohou doléhat tíživé myšlenky. Ty mohou všechno zlehčovat, přestože jste se už dříve ujistili, že je váš vztah pro vás nevhodný, a také mohou devalvovat veškeré vaše pocity. Spoustě lidí se stává, že je po rozhodnutí vztah ukončit ochromí strachy nebo že se jejich pocity najednou úplně obrátí.

• Co když jen „vyšiluju“? Určitě to přeháním! Co bych ještě chtěl/a? Vždyť to není tak hrozné! Hlavně že se (partnerka) stará o děti. Hlavně že má (partner) dobrou práci a chová se k nám slušně. Spousta lidí je na tom mnohem hůř. atd.

Zmiňuji to zejména proto, že je to obvyklý vývoj situace. Znám případy, kdy lidé – ač v nevhodném vztahu – toto „hlodání červíčka (nebo pořádného červa)“ poslechli a ve vztahu zůstali.

Proto jste-li v nekompatibilním vztahu, nenechte se zastrašit a jděte si za svým.

Další strachy, které se vám mohou honit hlavou

Co tomu řeknou ostatní?

Spousta lidí má obavy, že jejich důvody rozchodu nebudou okolím akceptovány.

„Měla jsem při rozvodu s manželem pocit, že musím všem ostatním celou situaci vysvětlovat. Co tomu řeknou rodiče ve škole, učitelé? Co lidi v práci? Co vzdálená rodina? A víte co, nevysvětlovala jsem nic a drtivá většina lidí se nikdy nezeptala. A když už, slušně jsem je odkázala do patřičných mezí a sdělila, že se o tom nechci bavit. To víte, že to řešili za mými zády, ale tím nemá smysl se znepokojovat.“

Nemáte povinnost komukoliv cokoliv vysvětlovat ani se ospravedlňovat. Je to jenom váš život! Hraní rolí před ostatními jenom upevní vaši vnitřní nespokojenost. Vy sami jste zodpovědní za svůj život a za svá vlastní rozhodnutí. Je potřeba se oproti případným nepříjemným poznámkách ozbrojit a myslet na to, že vy sami víte, proč to děláte, a jdete za svým cílem.

Co děti?

Znám spoustu lidí, kteří se rozhodli zůstat v partnerství kvůli dětem. Osobně velice pochybuji o tom, že je to dobré řešení. Děti se na vztahu rodičů učí tomu, jak mají obecně vztahy vypadat. Jak jim prospěje to, když uvidí, že se tatínek a maminka už nemají rádi, a přesto spolu zůstávají? Pokud máte pocit, že takovou věc můžete před svými dětmi skrývat, nevěřte tomu. Děti mají velice dobrý smysl pro vnímání i nevyřčeného nebo rádoby zatajovaného.

Z vyprávění také znám příběhy těch, kteří ani v dospělosti svým rodičům neprominuli to, že zůstali ve vztahu bez lásky právě kvůli nim, dětem.

„Nikdy mamce neodpustím, že od táty neodešla. Bylo to hrozné dívat se na to, jak trpí. Doma jsme cítili dusno a bylo nám to strašně nepříjemné. Chtěla zůstat jen kvůli mně a bráchovi, ale my jsme tím taky akorát trpěli.“

To, že dětem ukážete, že jste schopní sebrat sílu a jít za láskou, za lepším pocitem, za lepším vztahem, je životní lekce k nezaplacení. Přece také chcete, aby vaše děti jednou žili v láskyplném vztahu. Na to ale sami musíte mít hezký vztah plný lásky, vášně a porozumění, aby měly děti co v dospělosti kopírovat.

Stigma rozvedeného

I přes velkou rozvodovost je v naší společnosti a ve většině z nás silně zakořeněno, že rozvod je prostě něco špatného. Děti z rozvedených rodin jsou chudáci, dospěláci jsou odsouzeni k osamělému životu nebo je na ně pohlíženo jako na slabochy a lemply.

„Bál jsem se jen uvažovat o rozvodu, protože mi připadalo, že bych pak byl za úplného ztracence. Naši jsou spolu víc než třicet let a vždycky mi říkali, že je to o toleranci. Že je potřeba různé věci skousnout. Trvalo mi strašně dlouho, než jsem si vůbec připustil, že existuje i taková možnost – prostě se rozvést.“

Spousta lidí se bojí, že se na ně budou ostatní dívat s despektem a že budou patřit do nějaké pomyslné skupiny „loserů“. Samozřejmě se najdou lidé, kteří budou argumentovat tím, že rozvod je jen útěk. Nikdo vás nemá právo soudit, protože není na vašem místě a neví, jak se cítíte. Rozvod neznamená, že něco vzdáváme, i když se to tak může někdy zvnějšku zdát. Naopak, tímto činem většinou ukazujeme:

 • Odvahu vzít svůj život do svých rukou.
 • Odhodlání vědomě si svůj život tvořit.
 • Schopnost vážit si sebe sama.

Uznávám, že kvůli drobnostem by člověk ze vztahu odcházet neměl a že je nezbytné na vztahu pracovat. Na našem webu a v knize Partnerský manuál najdete několik tipů na práci ve vztahu. Pokud ještě přemýšlíte a nejste si kompatibilitou a vhodností vztahu jisti, určitě vyzkoušejte Chobotnicovu metodu nebo Křivku vztahu, které vám ukážou víc a dají vaší hlavě potřebné „argumenty“.

Nezapomeňte na to, že není možné dávat další a další šance a snažit se o zlepšení donekonečna. Také nemůže veškerá „práce“ v partnerství být jen na jednom z partnerů. Je potřeba, aby vyvíjeli aktivitu oba. Žádná věc, která nás donutí přemýšlet nad tím, jestli ve vztahu zůstat, nebo ne, není zbytečná ani banální. Absence lásky či porozumění už vůbec ne.

Přeji vám do vašeho vztahu hodně lásky, vášně a porozumění.

Autor článku:

Hana Syslová
Hana Syslová
Autorka je certifikovanou koučkou Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu....Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Hana Syslová
Hana Syslová
Autorka je certifikovanou koučkou Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.