OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Upřímnost, otevřenost a přímá komunikace jako klíč k úspěšným vztahůmUpřímnost, otevřenost a přímá komunikace jako klíč k úspěšným vztahům

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
15.10.2019

Chceme to, ale neděláme to. Toužíme po tom, abychom to dostávali od každého, ale bojíme se toho. O čem je řeč? O upřímnosti, otevřenosti a přímé komunikaci. Proč tomu tak je?

Vyžadujete pravdu od druhých, ale sami od sebe nikoliv?

Znám dost lidí, kteří od druhých vyžadují pravdu za každé situace, ale sami lžou jak když tisknou. Proč? Vzpomínám si na dětství, kdy do mě rodiče vštěpovali větu „Nikdy nelži, pravda se stejně vždy projeví.“ Začal jsem se jí řídit až minulý rok. Co mi nebo nám všem brání se jí řídit již od dětství?

Je to jednoduché. Už samotní rodiče nám lžou a chtějí po nás, abychom lhali. Pamatuji si, jak moje mamka nechtěla, aby se otec něco dozvěděl. A táta měl stejný požadavek. Co z daného přístupu mohl můj dětský mozek vyhodnotit? Ano, předpokládáte správně – když budu lhát, získám si lásku. A zde to platilo u obou rodičů! Jak potom máme svým partnerkám a partnerům říkat pravdu, když náš mozek říká, že za lež od nich dostaneme lásku? Láska je nejsilnější emoce na světě. A proto kvůli ní lžeme. Což je špatně.

Také se často stává, že nás v dětství za pravdu trestají. Jakmile rodičům řekneme pravdu, nesnaží se nás pochopit, ale rovnou nám dávají trest. Typickým příkladem jsou špatné známky ve škole, za které létají facky, přicházejí zákazy (někdy i nesmyslné) a odepírá se láska. Mozek pak rázem vyvozuje, že za pravdu nejsme přijímáni, jsme odstrčeni, a dokonce i zahanbeni. Poté zkuste partnerce přiznat, že jste se nechali napálit a koupili předražené a špatné zboží. A přitom jsme se ještě nedostali k citům a pocitům, kde je upřímnost alfou a omegou.

Změnte svůj přístup k pravdě!

Co můžete získat tím, že svůj přístup k pravdě změníte? Od doby, kdy říkám, co si myslím, co cítím a co chci, se v mém životě změnila spousta věcí. Shrnu je v kostce:

 • Ačkoliv jsou vaším upřímným přístupem lidé nejprve zaskočeni, začnou si vás díky němu více vážit.
 • Budou vás více vyhledávat, protože jim nebudete říkat, co chtějí slyšet, ale co potřebují slyšet/co by měli slyšet.
 • Přestanete ztrácet čas. Nebudete s nikým hrát kličkovanou, ale řeknete rovnou, jak vše vnímáte.
 • Nemusíte si pamatovat, co komu říkáte, protože pokaždé říkáte to samé.

Zejména ve vztazích jsou upřímnost, otevřenost a přímá komunikace velice důležitými vlastnostmi. Pamatujte si, že ne každý má vyvinutou empatii v takové míře, aby pokaždé vycítil rozdíl v tom, co říkáte a co cítíte/si myslíte. Zvláště něžné pohlaví má tendence vše jen naznačovat a pořád čeká, až dané náznaky chlap konečně pochopí. Jenže jim nic prostě nedochází. Muži jsou většinou naopak přímější.

Níže naleznete několik modelových příkladů. Vlevo se nacházejí věty, které říkáme (lež), vpravo věty, které cítíme a máme říkat (pravda):

Klidně si na pivo běž. -> Měla jsem dneska náročný den v práci. Budu ráda, když zůstaneš doma. Potřebuji tvou náruč a pochopení.

Ne, na tu ženskou jsem se ani nepodíval. -> Ano, je krásná, ale to neznamená, že mě přitahuje.

Jdu na jedno. (žena si myslí, že je chlap raději v hospodě než s ní) -> Potřebuji být chvilku sám a odreagovat se. Zajdu si proto na jedno.

Máme dobrý sex, vyhovuje mi. -> Ráda bych postel zaměnila za přírodu nebo sex na veřejnosti. Chci cítit ten adrenalin!

Jo, tohle si vezmi. -> Vypadáš v tom zbytečně starší. Vyber si něco odvážnějšího.

Budeme se dívat, na co chceš. -> Vypni tu televizi. Vezmi mě do společnosti, chci jít tančit.

Hlídejte si své řídicí motivy

Řídících motivů, proč jsou podobné situace ve vztazích na denním pořádku, je mnoho. Určitě se uvidíte v některém z nich.

 1. Nechceme se hádat.
 2. Pokud druhému lžeme, chová se k nám poté lépe.
 3. Obecně se bojíme projevit své touhy.
 4. Nechceme se v očích druhých shodit.
 5. Bojíme se, co se stane, až pravda vyjde najevo (v dětství jsme za ni byli trestáni).
 6. Učili nás, že druzí jsou prioritou.

Ale opak je pravdou. Právě my jsme pro sebe prioritou číslo 1. Poznáváte se v nějakém příkladu? Také skrýváte svá přání a touhy? Neříkáte svému protějšku to, co chcete a cítíte? Odstraňte tyto bloky pomocí Emočních rovnic. A získejte lásku za to, že říkáte vše přímo!

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

1 Comment

 1. Karla napsal:

  Opravdu jdete na „jedno“? Tahle fráze je už zlidovělá mužská lež 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.