Poruchy osobnosti a metoda Emočních rovnicPoruchy osobnosti a metoda Emočních rovnic

Dotaz čtenáře 04 srpen 000 08:55

Dobrý den, chci se Vás zeptat, zda lze metodu ER použít i u poruch osobnosti / psychopatů /, zda s tím máte zkušenosti a jaké jsou výsledky? Děkuji. Romana

Ing. Luďka Ježová 09 srpen 000 02:54

Zeptejte se nás

Náš tým koučů je každodenně připraven reagovat na situace, se kterými se v životě setkáváte. Pokud se vám některé z nich opakují a nevíte, jak se znich vymanit, zkuste nás oslovit svým prvním dotazem.

Vstoupit do naší poradny

Dobrý den, Romano,

díky za zajímavý dotaz. Ano, pracujeme i s klienty, kteří se potýkají s poruchami osobnosti. Nemohu však říct, že metoda Emočních rovnic funguje jako pilulka a kdo ji spolkne, je rázem bez problémů. Ale to snad asi ani neočekáváte.

Účinnost metody na tyto těžší případy je naprosto individuální a velice záleží na diagnóze. Psychóz je mnoho a jejich stádií také. Řekla bych ale že úplně stěžejní je přístup klienta, tedy to, jak je on sám ochoten na sobě pracovat a také jak mu to jeho mozek a porucha dovolí.

Případy, kdy metoda nemůže 100%ně fungovat jsou zhruba tyto:

  • duševní porucha je natolik těžká či v pokročilém stádiu, že mozek každou práci a změnu sabotuje a podněty vůbec nepřijímá
  • klient nedozrál do stádia, kdy sám chce na sobě pracovat, ale víc si to přeje jeho okolí
  • klient očekává rychlé, skokové a lineární zlepšování
  • klient nemá disciplínu a není důsledný
  • klient si libuje v roli oběti

Je to jistě i na koučovi samotném poradit si se všemi těmito kontraproduktivními faktory, ale práci za klienta kouč neudělá a nadšení pro změnu mu také nemůže inplantovat.

Když se tedy spojí klientovo odhodlání, touha po změně, trpělivost a důslednost spolu s dobrým vedením kouče a metodou Emočních rovnic, pak není žádný problém, který by se nedal vyřešit. Mozek je jako "stroj", který se dá přenastavit a opravit.

Tolik tedy obecná odpověď na Váš dotaz. Napište mi, co by Vás konkrétně zajímalo nebo si můžeme třeba v pátek krátce zavolat. Já sama se jako kouč specializuji na problémy s úzkostmi, panickými atakami, depresemi a bipolární poruchou.

S pozdravem

Luďka Ježová

Odpovídá kouč:

Ing. Luďka Ježová
Dnešní dost šílená doba klade na nás všechny opravdu vysoké nároky, a tak se každý z nás může dostat do situace,...Objednání lekce s koučem
Získejte 1000 Kč / 40 € na svůj první koučink.