Zvládání temperamentu u dvouletého dítěteZvládání temperamentu u dvouletého dítěte

Dotaz čtenáře 05 duben 000 12:34

Dobrý den,chtěla bych tímto požádat o radu s výchovou dítěte. Mám dceru,které byly 2 roky a nevím si rady se zvladanim jejího temperamentu. Od chvíle,kdy se ráno probudí vyžaduje moji pozornost. Jsem vyčerpaná z častého střídání činnosti, protože u ničeho nevydrží déle než 3 minuty. Je velmi živá, aktivní, společenská a emotivní. Momentalne je v období vzdoru a tomu odpovídá i její chování - časté bujare záchvaty vzteku pokud neni po jejim a neústupnost..příkladem může být i procházka, nechce jít za ruku, odbiha do silnice, nebojí se hladit si cizí psy, povalit cizi kolo na zem, veset se na zabradli, hazet kameny, vysipavat kytky na namesti atd. - to vse stihne. Zvolila jsem techniky domlouvani, vysvětlování, razantního zákazu a nic nefunguje akorát posiluji vzdor a jeji vztekle reakce. Když chci jít doleva , tak ona doprava. A takto je to ve všem. Momentalne jsem těhotná a mám stizene fyzicke podmínky,abych ji např.odnesla kus jinam. Prosím o radu jak si poradit a nezblaznit se. Jana

Mgr. Hana Syslová 28 duben 000 12:59

Zeptejte se nás

Náš tým koučů je každodenně připraven reagovat na situace, se kterými se v životě setkáváte. Pokud se vám některé z nich opakují a nevíte, jak se znich vymanit, zkuste nás oslovit svým prvním dotazem.

Vstoupit do naší poradny

Dobrý den, paní Jano, děkuji Vám za Vaši důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradnu. Úplně chápu Vaše vyčerpání. Celé dny běhat za malým dítětem, navíc když jste těhotná, musí být velice únavné. Sama mám takovou čiperku doma (teď už jí je 8 let) a vzpomínám si na to období, kdy nás takto pokoušela.

Velmi mi tehdy pomohlo si uvědomit, že nic z toho nám dítě rozhodně nedělá naschvál. V tomto životním období dítě nasává veškeré vjemy z okolí a potřebuje si všechno vyzkoušet. Ještě zcela nerozumí tomu, co se "má" a co se "nemá".

Zkusila jste u dcery využít přirozené důsledky jejího jednání? Někdy je dobré, když děti necháme bez zasahování dospělého vyzkoušet, co jejich jednání způsobí. Nemyslím tím nic nebezpečného, ale nechat dítě spadnout, ušpinit se atd.

Nepíšete, co manžel, kamarádky, babičky, dědečkové. Nemohli by pomoci a malou si pravidelně brát, abyste si oddechla? Nemáte kamarádky či sousedky s podobně starými dětmi? Co zajít na nějaké místo (zahradu, hřiště, lesík), kde by dcerka mohla "dělat vše", co se jí zachce, aniž by si ublížila? To, že by najednou mohla zkoumat prostředí bez zábran a zákazů, by mohlo pomoci.

Každopádně si držte svoje hranice v tom, co považujete za přípustné a co ne. A co je velmi důležité - nezapomínejte na sebe! Myslete na svoje zdraví, fyzické i duševní, a na svoji pohodu, kterou potřebujete. Doporučuji využít příbuzné, abyste si mohla vytvořit svoje chvilky klidu a abyste načerpala sílu do dalších dnů. Je to nezbytné!

Přeji hodně sil a radosti z Vaší dcerky.

Hana Syslová

Odpovídá kouč:

Mgr. Hana Syslová
„Teď je ten čas začít žít život, o kterém jste jen snil/a.“ Život mi naložil vrchovatě. Navzdory snaze rodičů dát mi to nejlepš...Objednání lekce s koučem
Získejte 1000 Kč / 40 € na svůj první koučink.