Bojím se, že příjdu o manželstvíBojím se, že příjdu o manželství

Dotaz čtenáře 21 červenec 000 10:42

Dobry den. Je.mi 35let,.manzelovi 42.Mame deti 14,10 a necele 2roky. Momentale velka krize. Duvod?Netusim. Snad jen, ze jsem.silene nervozni,stresuji.. nic mi dobre Komanduji. Nedokazu si pomoct Manzel mi prijde pomaly, snad az zabrzdeny, 100x neco delal ale 101 krat nevi jak to ma udelat...doma je dusno.K tomu uplne bezduvodne zarlim ..nizke sebevedomi atd. Bojim se, ze o toto manzelstvi prijdu.Ale nekdy si rikam, ze bych mela klid..ptz on.mne.nervuje vic nez vsechny deti. Mam pocit, ze se milujeme, ale nedokazeme spolu zit,byt.Manzel je skvely clovek,pomaha s detmi,neflaka se, doma taky pomuze...nevim jak dal.Mame na sebe alergii dekuji!

Ing. Eva Straková 06 srpen 000 02:38

Zeptejte se nás

Náš tým koučů je každodenně připraven reagovat na situace, se kterými se v životě setkáváte. Pokud se vám některé z nich opakují a nevíte, jak se znich vymanit, zkuste nás oslovit svým prvním dotazem.

Vstoupit do naší poradny

Vážená pisatelko, ve svém manželství zažíváte krizi, cítíte ve vztahu dusno a nevíte jak dál. Vy jste vlastně v permanentním stresu a ten "ventilujete" především směrem k manželovi.

To vnitřní napětí se stupňuje a tím pádem máte pocit, že se Vaše reakce stávají nekontrolovatelnými.

Zkuste se zamyslet nad tím, proč máte na sebe takový vztek a za co se obviňujete. Já bych doporučila se vrátit až do období, kdy jste se rozhodovali s manželem mít třetí dítě. Kdo z Vás dvou toužil po dalším dítěti v době, když jste již měli 2 docela samostatné, "odrostlé" děti ?

Co bylo důvodem, motivem k tomuto rozhodnutí ? Kdo komu chtěl vyhovět, anebo třeba dítětem řešit nějaký jiný problém ? Já netvrdím, že mít třetí dítě s odstupem je špatné, ale záleží na tom, jestli Vás nová situace nezatížila mnohem vice, než jste předpokládala. Podívejme se na to  z několika úhlů :

  1. Po dítěti jste toužila Vy a manžela jste do toho  postupně "natlačila/navedla/ ukecala" i přesto, že jemu se do toho příliš nechtělo a teď vidíte, že měl pravdu, když Vás tzv. varoval, že Vám výrazně přibyde práce. Je těžké si to přiznat a tak svůj vztek vyléváte na něm, přitom je to opravdu Vaše napětí.
  2. Po dítěti toužil více manžel ( možná po dvou klucích chtěl holčičku anebo naopak ) a Vy jste se nechala tzv. ukecat a teď jste naštvaná, že jste do toho šla.
  3. Dítě nebylo plánované, ale "stalo se" a vy jste se rozhodli do toho jít. V tomto případě se můžete cítit jako "obětí" nečekané situace a Vaše podvědomí to opět promítá směrem k manželovi.  

Chápu, že třetí dítě výrazně změní chod zajeté domácnosti a vyžaduje možná i velkou reorganizaci chodu Vaší domácnosti a zapojení všech jejich členů.

Věřte mi, nemá cenu hned "chtít mít klid" a dál pěstovat s manželem pocit alergie na sebe navzájem. Nejdříve si zkuste opravdu upřímně odpovědět každý sám za sebe i jeden druhému na tyto otázky:

  • Jsem ochoten/ ochotna přijmout zodpovědnost za své rozhodnutí, na základě kterého máme třetí dítě ?
  • Jsem ochotna přiznat sobě/ manželovi, že např. měl v něčem tzv. pravdu bez pocitu, že se před ním ztrapním anebo ponížím ?

Pak si sedněte spolu a opravdu otevřeně promluvte každý z Vás o svých pocitech, frustracích, obavách. Stanovte si čas, kdy bude mluvit pouze jeden a ten druhý ho bude pozorně poslouchat. Zkuste se oba dva vcítit do pocitů toho druhého a pochopit sebe, i jeho. Mluvte o tom tak dlouho ( klidně i na víckrát ), až z Vás obou tzv. "vyprchají" záporné emoce a Vy budete chtít najednou jít dál, tj. k řešení. V té chvíli svolejte rodinnou radu a rozdělte si úkoly. Vy potřebujete mít taky pravidelnou kolonku "osobní volno" a kolonku " společný čas pouze s manželem". Já pevně věřím, že se Vaše rodina dostane na novou úroveň a Vy si přestanete dělat výčitky.

Pokud by jste měla pocit, že potřebujete s dialogem v Vaším manželem pomoct, ozvěte se, ráda Vám pomůžu.V případě jakýchkoliv dalších otázek mně neváhejte kontaktovat.

Držím Vám palce a zůstávám s pozdravem

Ing. Eva Straková
Certifikovaný kouč emočních rovnic a osobního růstu

Odpovídá kouč:

Ing. Eva Straková
Každý z nás má svůj životní film. Zkuste si představit, že sedíte v kině a před vámi se promítají všechny ty roky, které už mát...Objednání lekce s koučem
Získejte 1000 Kč / 40 € na svůj první koučink.