Komunikace s dospělými dětmiKomunikace s dospělými dětmi

Dotaz čtenáře 30 červenec 000 09:42

Vážení, už si nevím rady, syn, kterému je 36 let, má svou rodinu a 6 dětí se rozhodl, že nám (mě s manželem) zničí život. Neustále nám vyčítá a zveličuje křivdy z dětství, vše nafukuje, vydírá a ještě to vše telefonuje na všechny strany i mým kolegům do práce. Jsou to hodinové hovory plné subjektivních pocitů a hlavně osočování a přesvědčování všech o mé vině. Neudrží si práci, neustále má potřebu, jak on říká, všem říkat pravdu, jeho pravdu, všechny většinou rozhádá. V současné době už práci ani nehledá, jen se utápí v minulosti, ve smyšlených křivdách. Máme tři děti, volá i sourozencům, starší syn a mladší dcera vidí situaci podobně jako my, ani na jejich argumentace nereaguje pozitivně, naopak je přesvědčuje o své pravdě. Nevíme si rady, na nic neslyší, jen on má pravdu a vše ví nejlépe.Už po kolikáté jsme ho vytáhli z finančních problémů, hlavně kvůli vnoučátkům. Víme, že to není dobře, za nic to nemá, je nám ale líto vnoučátek.Poraďte nám prosím, jak z tohoto bludného kruhu ven.

Mgr. Hana Syslová 16 srpen 000 10:28

Zeptejte se nás

Náš tým koučů je každodenně připraven reagovat na situace, se kterými se v životě setkáváte. Pokud se vám některé z nich opakují a nevíte, jak se znich vymanit, zkuste nás oslovit svým prvním dotazem.

Vstoupit do naší poradny

Píšete, že se cítíte v bludném kruhu kvůli Vašemu dospělému synovi - neboť Vám vyčítá nejrůznější věci a také není schopný se zapojit do práce, což mu způsobuje finanční problémy. Úplně chápu, že máte potřebu mu pomáhat kvůli vnoučatům. Na druhou stranu, Váš syn si Vaší pomoci zjevně neváží a Vás ničí, že s Vámi a okolím takto komunikuje.

Vážená tazatelko, 

děkuji Vám za Váš dotaz, se kterým jste se obrátila na naši poradnu.

Píšete, že se cítíte v bludném kruhu kvůli Vašemu dospělému synovi - neboť Vám vyčítá nejrůznější věci a také není schopný se zapojit do práce, což mu způsobuje finanční problémy. 

Úplně chápu, že máte potřebu mu pomáhat kvůli vnoučatům. Na druhou stranu, Váš syn si Vaší pomoci zjevně neváží a Vás ničí, že s Vámi a okolím takto komunikuje.

I když by to bylo v dané situaci nejlepší, je mi jasné, že je pro Vás nemyslitelné přerušit se synem styky úplně, právě s ohledem na vnoučata.

Přesto si však dovolím navrhnout alespoň minimalizaci komunikace se synem a větší ráznost. Pokud nás v komunikaci s druhým něco trápí nebo nám to nevyhovuje, vždycky je dobré se vymezit a říct, co konkrétně nám v tom daném případě vadí. Pokud se situace opakuje, je potřeba přidat na důraznosti a znovu zopakovat, že se nám to takto nelíbí. Ve Vašem případě bych se nebránila např. i položení/nezvedání telefonu, jestliže bude syn pokračovat "stejnou písničku". Totéž bych radila i ostatním, kterým Váš syn volá. Věřím tomu, že když několikrát uslyší rázné "ne, nechci to slyšet", dojde ke změně.

Pokud byste měla zájem situaci podrobněji probrat, jsem Vám k dispozici v rámci koučinku (osobně, telefonicky či přes Skype), neváhejte se ozvat.

Přeji pevné nervy a hodně radostných chvil.

Odpovídá kouč:

Mgr. Hana Syslová
„Teď je ten čas začít žít život, o kterém jste jen snil/a.“ Život mi naložil vrchovatě. Navzdory snaze rodičů dát mi to nejlepš...Objednání lekce s koučem
Získejte 1000 Kč / 40 € na svůj první koučink.