Jak uspět u přijímacího pohovoru – praktické rady 2. část

Zeptejte se sami, co vás o práci ve firmě zajímá:

Připravte si předem jednu až dvě otázky, které personalistovi po skončení první části pohovoru položíte. Projevíte tím zájem o firmu. Některé otázky vás možná napadnou i během pohovoru.

Zeptejte se například, jak vypadá typický den pracovníka na pozici, o kterou se ucházíte nebo jestli firma pořádá mimopracovní akce pro zaměstnance. Zajímejte se, kdo bude váš nadřízený a s kým budete spolupracovat uvnitř firmy i mimo ni.

Nepůsobí nijak dobře, když jediné, o co se živě zajímáte, je délka dovolené a hodnota firemních stravenek.

Otázku týkající se platu přenechte personalistovi, ale odpověď mějte v hlavě připravenou.

O kolik peněz si říct na pohovoru?

Zmapujte si životní náklady

Jaké jsou vaše měsíční náklady (nájem, jídlo, oblečení, doprava, spoření, elektrika, plyn, nájemné, koníčky…?) Kolik peněz tedy potřebujete nejméně vydělat, abyste se uživili? Částka, která vám vyjde, je základem pro budoucí vyjednávání o mzdě. Nenechte se na pohovoru umluvit na nižší obnos, než je vaše soukromé minimum.

Jakou výplatu jste dostávali v minulém zaměstnání?

To, kolik jste vydělávali v předchozí práci, zřejmě nastavilo váš životní standard. A ten si budete chtít udržet, nebo zlepšit. I když zůstáváte ve stejném oboru, platy se mohou lišit podle regionu nebo typu firmy. Na novém místě si můžete vydělat i více než dosud. Horší variantou je zjištění, že vás předchozí zaměstnavatel přeplácel a vy musíte z nároků slevit.

Jak vypadá trh práce v oboru a regionu, kde hledáte budoucí uplatnění?

Na pracovních portálech, např. Prace.cz snadno zjistíte, kolik je nyní pracovních nabídek ve vašem oboru a jaká je aktuální poptávka firem. I od toho se může odvíjet výše platu, který si nakonec vyjednáte.

Autor je certifikovaným koučem Emočních rovnic. „Když nevíš co chceš, skončíš v hromadě toho co nechceš!“ - I já jsem měla hromadu toho co jsem nechtěla a jen málo toho, po čem jsem toužila a co jsem chtěla. Tak jsem se vydala úplně jinou cestou – cestou změny ve svém mozku, cestou změny svých negativních Emočních rovnic, a nyní od života dostávám přesně to co chci. A právě tento úžasný životní proces – to, aby se vám dařilo, aby jste byli šťastni a měli naplněný život, vám chci předat.

CHCETE ZAŽÍT ŽIVOT BEZ OMEZUJÍCÍCH BLOKŮ V HLAVĚ?

Ukážu vám, co se nám během dětství zapisovalo do hlavy a jak nás zápisy ovlivňují později v životě. Při výběru práce, partnera, ve financích i zdraví.