Johann Wolfgang Goethe řekl, že: „Samota není zlá, pokud člověk žije sám se sebou v míru a má co dělat.“
Ve skutečnosti se však každému z nás samota někdy zlá zdála, každý z nás se někdy cítil sám a zatoužil po společnosti jiných lidí. Vždyť člověk je přeci tvor společenský.
V současné době lidé většinou žijí ve společné domácnosti s partnerem a svými dětmi. Tento typ rodiny je znám jako nukleární rodina. Když děti vyrostou, zůstávají partneři sami a mohou se začít cítit osamělí. Tento pocit však může přijít i mnohem dříve.
Proč? Protože lidé v dnešní moderní době už kolem sebe nemají široký okruh příbuzných, jak tomu bývalo dříve. S moderní průmyslovou revolucí, industrializací a urbanizací se změnila i struktura rodiny. Mnoho lidí odešlo do měst, rodiče a prarodiče začali žít na jiných místech než jejich děti.
Zaniklo společné hospodářství, které bylo nejen zdrojem obživy, ale i zdrojem podpory a pochopení.
Další změna v životě lidí nastala s rozvojem moderních technologií. Lidé omezili osobní kontakt a začali více komunikovat prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo sms zpráv. Rozšířila se možnost práce z domova a někteří lidé najednou přestali mít důvod vycházet ven.
Ačkoliv moderní technologie měli lidem život spíše usnadnit, v konečném důsledku jim ho spíše zkomplikovaly. Stále více lidí se dnes cítí osamělých, je v depresi a jsou nuceni vyhledat pomoc odborníků.
Osamění je člověku extrémně nepříjemné a nejvíce jím bývají ohroženi starší lidé, lidé po rozvodu či rozpadu vztahu, ale např. i ženy na mateřské dovolené. Je nutné si uvědomit, že prožívat osamění může člověk i mezi lidmi.
Mezi osaměním a samotou existuje rozdíl. Zatímco samota může být žádoucím stavem (člověk si může přát být chvíli sám na to, aby si vše promyslel, odpočinul si…), tak osamělost člověka deptá. Osamění je opuštěnost a osamělý člověk žije s pocitem stísněnosti a bez pomoci „bližních“.
Snažili jste se překonat pocit osamění, vyzkoušeli jste už úplně všechno a nic nepomohlo? Vyhledejte odbornou pomoc a zajděte si povídat s psychologem. Kdo ví, třeba v čekárně narazíte na někoho, kdo má úplně stejný problém jako vy.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství