OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Pomoc! Já neumím odpočívat!Pomoc! Já neumím odpočívat!

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
22.5.2019

Proč tak málo odpočíváme? Proč nejsme leckdy schopni si volné chvíle užívat naplno? Možná jste také jako malí slýchali, že nejdřív má přijít práce a pak teprve zábava, a dodnes se tím (ne)vědomě řídíte. Pojďte přijít na kloub tomu, proč to tak je, a přečtěte si pár tipů, jak si odpočinek pořádně vychutnat.

Určitě se mnou budete souhlasit v tom, že odpočinek by měl být samozřejmou součástí našeho života. Přesto se spousta lidí kvůli pracovním nebo domácím povinnostem k odpočinku dostává nedostatečně. A co teprve úplné nicnedělání, to si dovolí opravdu jen málokdo…

U některých je situace ještě horší – když už si volno naplánují, nejsou schopni si je užít.

 

Proč tak málo odpočíváme?

Odpověď je jednodušší, než bychom čekali. Ve většině případů jsme totiž odpočívat nebyli naučeni a není to nic, za co bychom byli oceňováni. Navíc stále platí, že z celospolečenského hlediska jsou spíše obdivováni lidé, kteří jsou pracovití a orientovaní na výkon. Pro některé je ono „NESTÍHÁM“ známkou úspěchu a něčím, za co by jej ostatní měli obdivovat a co by mu měli závidět.

 

Zpět do dětství

Jistě si vzpomenete alespoň na něco, co jste jako malí vídali či slýchali.

„Napřed si ukliď v pokoji, potom teprve můžeš jít ven.“ „Už máš všechno hotovo, že se tady tak povaluješ?“ „Takového lenocha si nikdo nevezme.“ „Podívej se na XY, ten je šikovný, celou sobotu uklízí na zahradě!“

Moc nám nepomáhají ani pořekadla, jako např.: Bez práce nejsou koláče. Nejdřív práce, potom zábava. Zahálka je matka neřesti. Práce šlechtí. Kdo nepracuje, ať nejí. Kdo spí, nežije.

A co teprve pravidla a zvyklosti, které jsme vysledovali. Z vlastní zkušenosti i z povídání znám nejrůznější situace, např.:

 • Doma se práce vždycky našla.
 • Pravidelný (a samozřejmě nutný) sobotní úklid, pak také vánoční, velikonoční, jarní atd.
 • Víkend patřil pracím na „baráku“/na zahradě.
 • Když přijel tatínek domů, honem jsme vyskočili na nohy a začali něco dělat.
 • O dovolené se jezdilo „na stavbu“, na pole…
 • Rodiče (unavení) usínali vždy už po televizních novinách.

 

Sečteno podtrženo – není divu, že nejsme schopní odpočívat a že si ani naplánovaný odpočinek pořádně neužijeme. To, co jsme zažívali (slyšeli, viděli), se stalo našim vnitřním hlasem. Navíc všechny tyto vzorce, posílené společenskými konvencemi, určují chování i v našem dospělém životě.

 

Výčitky svědomí a čekání na „AŽ“

Možná to znáte… Sednete si s knížkou ke kávě a už to začne: „Neměl bys jít raději dělat xxx?“ „No jo, to jsi celý ty, to by ti šlo, flákat se tady.“

Při odpočinku pociťujeme výčitky svědomí, často ten nátlak neuneseme a nakonec raději poslechneme dotírající myšlenky. Odpočinek odsouváme, na dovolené pracujeme, neustále žijeme s telefonem v ruce, abychom byli k dispozici zákazníkům, šéfovi…, během volna doháníme resty. To, že práce nikdy nekončí nebo že doba je taková, jsou jen výmluvy. Každému přece musí být jasné, že není možné čekat „až…“.

Je jen na nás, abychom tento „úprk do rakve“ zpomalili a život si náležitě užili.

 

Jak se naučit odpočívat 

 1. Tak jako si plánujete práci, je třeba si plánovat i odpočinek. A hlavně jej dodržet!
 2. Vyberte si to, co nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu. Kdo pracuje hodně fyzicky, možná bude potřebovat odpočinek pasivnější, kdo psychicky, zase aktivnější. Pohyb, procházky, příroda, to jsou univerzální pomocníci při přepracování. Dávejte si však pozor na přesvědčení, že dovolená/odpočinek musí být vždycky aktivní – to také „zavání“ workaholismem.
 3. Poslouchejte svoje tělo! Čím více se budete snažit naladit na potřeby svého těla, tím líp pochopíte, kdy potřebujete odpočívat. Chce to čas, ale je možné se to naučit. Tělo nám dává signály, jenže my jsme často slepí a všimneme si, až když už je pozdě. Trápí nás pak časté bolesti hlavy, nemoci, bolesti zad atd.
 4. Dovolte si i úplné nicnedělání. Ano, ÚPLNÉ nicnedělání. Dopřejte si i dny (hodiny) bez plánu. Jen tak odpočívejte, nic nedělejte, nikam se nežeňte. Udělejte si třeba „sobotu v pyžamu“ nebo dvouhodinku zírání do lesa. A nebojte se! Znám už i případy zapřisáhlých aktivních lidí, kteří tvrdili, že na dovolené nedokáží nic nedělat, a taky se to naučili.
 5. Odpojte se. Aspoň sem tam, žádný telefon, žádná wi-fi. Zkuste o víkendu bez výčitek telefon vypnout nebo třeba jet na výlet a telefon nechat doma.
 6. Pozorujte své myšlenky při odpočinku. Jaké myšlenky se vynořují, když odpočíváte a nic neděláte? Všechno pozorujte a důkladně si to zapište. Nenechte se vystrašit leckdy i poměrně dost negativními myšlenkami o sobě samém. Když poznáte, co vám odpočinek blokuje a jaké vzorce vás ovlivňují, jste na dobré cestě ke změně. Tyto vzorce jsou totiž velice pravděpodobně vašimi Emočními rovnicemi a je třeba s nimi zatočit.

 

Jak to máte s odpočinkem vy? Co si ohledně odpočívání pamatujete z dětství? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Přeji hodně kvalitního, plnohodnotného odpočinku.

Autor článku:

Hana Syslová
Hana Syslová
Autorka je certifikovanou koučkou Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu....Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Hana Syslová
Hana Syslová
Autorka je certifikovanou koučkou Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.