Zlaté rady pro zvýšený peněžní tok

Nenávidím myšlenky a rozhovory o nedostatku peněz, a přesto je tolik lidí denně vpouští do mysli a zabývá se jimi. A není divu, na zemi, kde je všeho dostatek, se zdá, že tomu tak není, a lidé umírají hlady a žízní. Nedostatkem nejsou postiženy pouze některé země, ale i země vyspělé s moderními způsoby financování. Tak se tisíce lidí denně dostává do prekérních finančních situací a poněvadž nevědí, jak tyto krize zvládat, upadají do depresí a neodbytných myšlenek typu: „Co se bude dít dále?“

Myšlenky na nedostatek peněz jsou podobné myšlenkám na rakovinu. Dají se přirovnat i ke stravujícím myšlenkám na život v uzavřené místnosti, kde pomalu dochází kyslík. Počítám každý dech a vím, že s každým nadechnutím se chvíle mé smrti blíží.

S nedostatkem financí je tomu podobně. Pokud jich nemáme dostatek, bude nám zůstatek na účtech cinkat v hlavě každou chvilku. Máme-li před sebou pravidelné platby a další výdaje, či potřebujeme peníze na neobvyklé výdaje, dá nám mozek několikrát pěkně přes záda. Donekonečna budeme poslouchat jeho nepříjemné hlášky typu: „Nemáš dostatek…“, „Jak to uděláš, když…“, „Co když nebudeš mít na zaplacení splátek?“ „Co když přijdeš o střechu nad hlavou?“ a tak podobně slýcháváme mumlání vlastní hlavy o katastrofických scénářích, které se určitě jednou v budoucnosti vyplní.

Jedna 80letá žena mě poučila o tajemství radosti ve svém vysokém věku. Řekla mi, že konečně odpočívá sama od sebe. Dnes vím, o čem mluvila.

Denní bombardování mozku větami typu „Co když“ je unavující a vysilující a zdá se, že nemá konce. Je proto nesmírně důležité udělat si pořádek v kvadrantu financí a zajistit si, aby tok peněz byl pravidelný a nezávislý na našem celodenním úsilí.

Jak na to?

Vytvořte si různé zdroje peněz

Pokud jste pouze v zaměstnání, jednoho dne můžete o svůj příjem náhle přijít. Porozhlédněte se kolem sebe a zapřemýšlejte, jaké další zdroje příjmů byste mohli využít. Co umíte, co by ostatní lidé mohli potřebovat a za co by vám byli ochotni platit? Třeba umíte dobře vařit a mohli byste si otevřít nebo koupit malou restauraci. Nebo máte rádi pěstování stromů, zamyslete se nad tím, zda by vaše stromy nebyl někdo ochoten kupovat. Poznejte svůj talent a na něj navažte další aktivity, které by vám postupně mohly přinášet další peníze.

Vytvářejte výjimečné produkty

Není to zase tak těžké, vezmete-li v potaz, že každý člověk je výjimečný a originální a má něco, co druhý nemá a nikdy mít nebude. V čem jste originální, co vás baví a přitom to nikdo jiný neumí tak dobře jako vy? Co za vás nikdo neudělá a mohli byste to poskytovat jako službu ostatním? Nevadí, že to na počátku bude malé, pusťte se do toho.

Svůj podnik vytvářejte s minimem zaměstnanců

Zaměstnanci jsou drazí a jediný, kdo z vašeho zaměstnávání profituje bez práce, je stát. Platíte odvody z každého pracovníka. Pokud zaplatíte hrubou mzdu 30.000 korun, zaměstnanec dostane kolem 23.000 a navíc jako zaměstnavatel zaplatíte ještě skoro 10.000 na pojištěních. Takže celkem vás zaměstnanec stojí 40.000, a přitom on sám dostane pouze 23.000! Zbytek shrábne stát! Většina zaměstnanců navíc bojuje s pracovní morálkou a při tom je chráněna Zákoníkem práce, takže se takového zaměstnance těžko budete zbavovat, pokud s ním nebudete spokojeni. Když se s ním rozloučíte ze dne na den, měli byste ho propustit s pěti platy v kapse.

Dbejte na výnos

Vaše nově budované toky peněz by se měly podobat dojnicím, které přinášejí mléko bez vašeho přičinění. Kontrolujte si výnosy ze svých nových aktivit, aby se vám nestalo, že budete po krk v práci, ale vaše zisky pohltí administrativa a náklady na provoz. Mnozí podnikatelé ustrnuli ve svých firmách zavaleni administrativou a pozapomněli, proč vlastně podnikají.

Osamostatnění od zaměstnavatele by mělo přinést více svobody a ne další otroctví. Pozor na zvyšování fixních nákladů jako je leasing, pronájmy, mzdy atd. Většinou se vkradou do firmy jako zloděj a těžko se jich budete zbavovat.

Naučte se sestavovat vlastní rozpočet

Je jedno, kolik utrácíte, ale musíte vědět, kam vaše peníze tečou. Naučte se vést osobní účetnictví a plánujte si své příjmy i výdaje vždy na rok dopředu. Tak si zajistíte přehled a budete vždy vědět, zda se vaše finanční toky zvyšují nebo snižují. Nikdy nepřipusťte život podle pravidla: „Mám na účtu peníze, utrácím, nemám, neutrácím.“

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

CHCETE ZAŽÍT ŽIVOT BEZ OMEZUJÍCÍCH BLOKŮ V HLAVĚ?

Odhalte si svých prvních 10 Emočních programů s pomocí mého mini kurzu zdarma a získejte k tomu ukázku z mé knihy Emoční rovnice.