Hledáte si nové zaměstnání? Připravujete se na pohovor? Hledáte rady jak co nejlépe uspět u přijímacího pohovoru? Zde pro vás mám pár zajímavostí a rad z vlastní praxe, internetu a personalistů.
Nepomlouvejte předchozího zaměstnavatele, kolegy a nadřízené a to ani v případě, že to je pravda. Na personalisty působí toto očerňování velmi negativně a vypovídá o vás, že nejste loajální. Raději vypíchněte, proč byste rádi pracovali u nové firmy a co jí můžete vzhledem ke svým zkušenostem nabídnout. Vyvarujte se ohraných frází jako: hledám novou příležitost pro svůj rozvoj.
Nevymýšlejte si vlastnosti, které nemáte. Personalista během doplňujících dotazů případnou lež odhalí (Zmínil jste, že vaší silnou stránkou je pečlivost. Jak se to projevuje ve vaší každodenní práci?) Uveďte tři až pět silných stránek, které přímo souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte (důslednost, trpělivost, týmovost, tvořivost, komunikativnost apod.) Poté zmiňte jednu až dvě slabé stránky, které však s novou prací nesouvisejí nebo je nelze chápat jako jednoznačné negativum (občas jsem netrpělivý; než se zapracuji, musím se na vše vyptávat apod.) Říci, že nemáte slabé stránky, působí arogantně a nedůvěryhodně.
Záludná otázka, která řadě uchazečů způsobuje stres. Co když si řeknu málo a bude to vypadat, že se podceňuji? Nebo své požadavky naopak přeženu a zavřu si dveře? Pokud nevíte, kolik si říct, porovnejte si anonymně plat podle pozice a regionu.
Předpokladem pro zvládnutí této otázky je dobrá znalost pozice, o kterou se ucházíte. Měli byste chápat náplň práce, mít představu o nejčastěji vykonávaných úkolech a schopnostech, které se od ideálního kandidáta očekávají. Jako výhodu proti ostatním uchazečům můžete uvést své vzdělání, jazykové znalosti, předchozí praxi nebo osobnostní předpoklady.
Zabodujete výčtem významných pracovních úspěchů nebo krizových situací, které jste zvládli. Pozor na sebestřednost a samolibost!
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství