OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Proč je tak složité opustit nevhodný vztah aneb jak chápat, co se odehrává v naší hlavěProč je tak složité opustit nevhodný vztah aneb jak chápat, co se odehrává v naší hlavě

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
28.11.2019

Asi každý z nás jsme si tím prošli – nepříjemný rozchod. Velice bolestivá záležitost, která nám nahání hrůzu – stačí, když o ní jen slyšíme. Ani já nejsem výjimkou; bolestivých rozchodů jsem prožil několik. Dnes to s odstupem času vnímám jako nesmírně prospěšnou školu života.

Až když jsem tehdy pochopil, co se odehrává v mozku člověka, to, jaký je mozek lhář, velice se mi ulevilo. Snad to pomůže i vám. Ať už těm, co bolestivým obdobím zrovna procházejí, nebo komukoli jinému.

 

Jak vnímá náš mozek partnera?

Většina z nás tráví výběrem partnera spoustu času. Každý máme určité představy, jak by měl náš partner vypadat a jaké by měl mít vlastnosti. Náš mozek se s tím tolik nemaže. Zkontroluje si partnerovo emoční nastavení a za okamžik je hotov. Platí zde pravidlo 70 na 70, což znamená, že partneři mají 70% podobnost emočního nastavení. Mozek si jen odškrtne shodu (tj. oněch 70 procent), což pro něj znamená vhodný partner.

 

Co se v našem mozku odehrává?

Pro porozumění, proč rozchod tolik bolí, proč se trápíme v nevhodných vztazích, je potřeba pochopit, jak mozek funguje. Mozek chápejme jako pouhý stroj. Řídí se naprosto přesně stanovenými pravidly, operačním systémem – našimi zkušenostmi.

Primární starost mozku je uspořit co nejvíce energie, proto tolik miluje stereotypy a nemá rád změny. Odchod ze vztahu znamená pro mozek práci navíc. Snaží se proto partnera, kterého si už dříve ověřil, všemožně udržet.

Druhou významnou starostí mozku je chránit nás před bolestí, se kterou už jsme se někdy v životě setkali. Z důvodu ochrany nám potom posílá nepříjemné pocity na základě našich podvědomých vzorců. Jsme tak skálopevně přesvědčeni, že přicházíme o toho nejúžasnějšího člověka na světě. Je to ovšem pouze lež našeho mozku.

Stává se, že dokonce nedokážeme vztah opustit, přestože naprosto jasně vnímáme rozchod jako jediné správné řešení. Máme už třeba i sbaleno, dokonce se odstěhujeme, a přesto nás to stále táhne zpět. Stojí za tím naše závislosti a zde je třeba pochopit, jak funguje podvědomá mysl.

Mozek využívá dvě formy mysli. Vědomou myslí ovládáme a řídíme prakticky vše, na co jsme zaměřeni v přítomném okamžiku (přirovnal bych ji k veliteli).

Existuje však ještě podvědomá mysl, která má v tomto případě funkci jakési korekce nebo pojistky. Slouží k tomu, abychom nedělali ukvapená rozhodnutí a abychom se vyhýbali nebezpečím… Podvědomá mysl funguje na základě našich zkušeností. Přebírá velení vždy, když své zaměření na něco „vypneme“ anebo je-li naše vědomé konání v rozporu s podvědomými vzorci (přirovnal bych ji k velitelskému štábu, který může veliteli cokoli zamítnout).

 

Proč je tedy tak složité vztah opustit?

Odpověď je velice prostá: Nedokážeme se vyznat ve svých pocitech. Pocity, které nám posílá mozek, vypadají jako naše názory, naše pravdy. Mozek je však tím největším manipulátorem. Vede nás přesně tam, kam uzná za vhodné, na základě toho, co viděl kdysi u našich rodičů. Téměř vždy, když se ve vztahu trápíme a nedokážeme odejít, drží nás v něm pouze závislost (emoce zajímavá pro náš mozek).

Někdy se tak nacházíme ve vztazích, které jsou jako noc a den, většinu času se trápíme, a přesto jsme přesvědčeni, jak hlubokou a čistou lásku prožíváme. Nedokážeme pochopit, že partner s námi (a my s ním) nemusí být jen proto, že se milujeme. Stáváme se závislí na něčem, co ani nemusíme mít rádi. Něco nás k tomu táhne a většinou nevíme, co to je. Ona je to závislost, kterou si pleteme s láskou. Přesně tohle jsem zažil a zažívá to i spousta našich klientů. Proč tomu tak je?

Mozek totiž v dětství vypozoroval a zapsal si tento model jako vzorový. Je pouhým strojem a chce pro nás to nejlepší – vzorový vztah. Prostřednictvím emocí nás do něj tlačí, i když my ve skutečnosti o takový vztah vůbec nestojíme.

 

Také jste u svých rodičů viděli například:

  • chvíli se k sobě nebo k vám chovali hezky a vzápětí bylo vše naopak,
  • chvíle, kdy spolu trávili čas, střídaly chvíle odloučení?

Váš mozek si mohl zapsat jako vzorový mód proměnlivost ve vztahu. Vy potom budete ve svém partnerství zažívat situace jako na houpačce (partner vás bude chvíli milovat a jindy si vás třeba vůbec nevšimne). Budete k sobě přitahovat tyto typy partnerů, protože vás podvědomě lákají. Nebudete chápat, proč jste v takovém vztahu, který vás ve skutečnosti trápí. Drží vás v něm právě tato závislost. Dokonce naopak, bude-li se k vám partner chovat hezky, časem se vám to přestane líbit. Nebude vás to přitahovat a opět se uchýlíte k vyhledání partnera podobného typu.

 

často se stává, že dítě žije bez jednoho z rodičů a ten střídá partnery

Mozek si potom může zapsat jako vzorový mód, že měnit partnery je nutnost, nebo naopak že je to ta nejhorší věc, co můžete udělat. Vy potom budete zažívat vztahy, kdy si buď nebudete schopni vybrat partnera (žádný nebude dost dobrý), nebo se naopak budete ve vztahu držet, ať se děje, co se děje (nejste přece tak špatný jako vaši rodiče).

 

– stává se také, že dítě je ponižováno, nedostává se mu pozornosti a to samé vidí ve vztahu u rodičů

Mozek si opět zapíše vzorový mód, že být ponižován je normální. A přesně toto jsou ty nepochopitelné příběhy žen, které mají za partnery například stále dokola alkoholiky. Přestože vědí, jak otřesný život s alkoholikem je, nejsou schopny to změnit.

 

Mozek dokáže vytvořit opravdu rozmanité řídicí módy. Nevěřte proto svému mozku všechno, je to lhář. Nepleťme si lásku se závislostí. Láska nenutí, nepřikazuje ani nevyčerpává, naopak vždy podpoří, pomáhá a dodává sílu.

Každý z nás máme představy, jak by měl vypadat náš ideální vztah. Tento vztah si ohodnoťte číslem 10. Svůj vztah si následně také ohodnoťte na stupnici 0–10. Pokud jste nad 7,5 nebo jste schopni se postupem času dostat nad 7,5 a přibližujete se ke své 10, jste ve správném vztahu. Pokud se nedokážete dostat alespoň na 7,5, jste v nevhodném vztahu.

Opakují-li se vám v životě stále dokola stejné situace či vtahy, nebojte se vyhledat pomoc. Náš mozek je někdy opravdu velice silný soupeř. Znám to z vlastní zkušenosti. Také jsem nebyl schopen ho sám porazit. Dnes vím, že vyhledat pomoc kouče bylo mé nejlepší rozhodnutí v životě

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.