V posledních dnech jsem se setkal s několika případy obhajob a ptal jsem se, proč to lidé vlastně dělají? Proč mají potřebu obhajovat své skutky a myšlenky? Proč raději jen tak nežijí a nechají okolí, aby bylo, jaké chce? Pro odpovědi musím zajít hodně daleko do našeho dětství a pochopit následující programování mozku.
Mozek je již od svého prazákladu v těle matky naprogramován na přežití. Prostě vede tělo jakýmikoliv dostupnými prostředky k tomu, aby přežilo.
První náznak tohoto jevu pozorují vědci již u embrya. Dokáže identifikovat nebezpečné podněty a bránit se jim. Tento jev můžeme i dále v životě pozorovat u rostoucího jedince.
Říkali jsme si při výkladu Emočních rovnic, že důležitými kameny pro programování mozku jsou:
Postupně jak jedinec dospívá, si mozek na základě těchto filtrů dělá své vlastní závěry.
Je-li dítěti dáváno najevo, že lásku dostane pouze za určitých podmínek (je hodné, něco splní, správně jí, pomáhá uklízet atd.), vznikají v čistém mozku programy, které se pak celý život točí dokola. Pokud ale jsou tyto programy v rozporu s pocitem bezpečí, jistoty přežití, přijetí a přísunu lásky, je jedinec puzen svým vlastním systémem k obraně všemožnými prostředky.
Tyto obranné prostředky mohou být útěk, boj fyzický i slovní, zabití, nenávist, kletby, ochladnutí, ztvrdnutí nebo výmluvy. Všechny tyto praktiky ale mají jeden cíl. Oddálit bolest, neztratit lásku, vyhnout se strachu a získat si pro sebe bezpečí. Kdykoliv budete analyzovat i ten nejzrůdnější jev v lidské historii, zjistíte, že řídícím motivem byl jeden z mých výše zmíněných obran.
Klientka mi odhalila svoji komunikaci se svým manželem. Mozek jí generoval následující omluvy a výmluvy:
Tyto věty naplněné jedem byly použity proti nejbližší a nejmilovanější osobě. Proč? Ne proto, že by partnerka chtěla škodit, ubližovat, ničit, kárat svého nejbližšího. To ne, ale v touze se zachránit od ztráty lásky, přízně, náklonnosti a přijetí.
Proč klientka měla potřebu tasit tyto obhajoby? Protože v dětství neměla dostatek přirozené, nepodmíněné lásky. Láska byla dávána jako důsledek vykonané práce, výsledků a dokonalého vystupování. Pod hrozbou odvozu do dětského domova se musela neustále vtěsnávat do daného profilu matky, aby ji nijak nerozčilovala a mohla získat přízeň a jistotu.
Až se zase budete někdy vymlouvat a obhajovat doma či v práci, zastavte se na chvilku a pochopte, jaké motivy řídí vaši střelbu.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství