V životě neexistují náhody ani osud, i když se nám to může zdát. Všichni si dobrovolně vytváříme svůj vlastní svět a není na místě se při pohledu na své dílo zlobit, ponižovat se, či se trápit.
Hezky se to říká. Praxe je však odlišná od moudrých slov. Lidé na setkáních, kam přicházejí řešit své vztahové problémy, se mnou sdílejí až neuvěřitelné historky. Vyprávějí mi, jak se zařekli, že určitý typ partnera již nechtějí ani vidět, a zanedlouho skončili se stejným v jedné domácnosti.
Dokonce jsou i případy, kdy jako dítě viděli otce, jak v alkoholovém opojení ponižoval matku, a zařekli se, že se nikdy nespolčí s alkoholikem. Jejich první manželství však ukazovalo pravý opak. Rozvedli se po několika násilných střetech a s ještě větším přesvědčením se pustili do hledání nového vhodného partnera podle svých představ. Ani jejich druhá volba nepřinesla žádaný výsledek. Další partner upadl do závislosti na alkoholu po nezdařeném podnikání.
Jiný životní příběh poukazuje na smutný život ženy, která stále vydávala svoji lásku a snahu, aby vše v domácnosti bylo co nejlepší, aby všichni byli spokojeni a plni radosti. Aby vše bylo nažehlené a urovnané, aby vždy bylo chutně navařeno a uklizeno. Stala se z ní novodobá služka. Jako malá totiž prožila nedostatek domácí pohody a lásky a do hlavy se jí zapsaly věty „Láska nepřichází zadarmo“ a „Pochvalu si musím zasloužit“.
Tak posluhovala všem, ale nebyla rovnocennou partnerkou. Po několika letech si manžel našel jinou ženu, která neměla sice tak dobře naklizeno a navařeno, ale stala se lepší společnicí. Ženě se potvrdila její zapsaná pravda, a zůstala raději několik let sama, než aby prožila novou vztahovou katastrofu. Její další partner zápasil s rakovinou…
Do třetice uvedu příběh týrané ženy, která se vždy seznámila s milými muži, ale nakonec se z nich vždy vyklubali tyrani. Její bolest neměla konce.
Vždy na začátku se vše zdálo perfektní, ale s drastickým koncem. Někteří partneři ji týrali fyzicky, jiní psychicky a ti další finančně. Při pečlivém rozboru životních situací jsem došel k poznání, že se sice narodila ve spořádané rodině, ale rodiče na ni neměli dostatek času a do její hlavy se zapsalo „Nemám žádnou hodnotu“ a „Za pravdu trpím“.
Jak je tedy možné, že přes všechna ta utrpení prožíváme ty samé bolesti? Proč děláme sami sebe nešťastnými? Proč si stále hledáme ty samé partnery, se kterými vytváříme to samé stále dokola?
Je to proto, že nedoceňujeme sílu svého mozku. Pokud se do naší hlavy zapíše určitá pravda, tak bude vždy prosakovat do naší současnosti. Tyto pravdy se z 80 % dostávají do hlavy v době raného dětství a bez souhlasu našeho vědomí. Jejich působením se stáváme obrazy svých vychovatelů.
V životě tento princip funguje s matematickou přesností. Je proto záhodno jej využít ve svůj vlastní prospěch, a ne se jím nechat ničit. Všichni v sobě máme několik desítek zapsaných pravd, které si, ať již vědomě nebo nevědomě, potvrzujeme během své životní cesty.
Vyhledáváme si agresivní partnery, dominantní generály, bezemoční trosky, chladné a bezcitné workholiky, líné povaleče, neoblomné obhajovatele, alkoholiky a hazardéry tak dlouho, dokud neobjevíme naše staré vzorce a nezměníme je ve svůj prospěch.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství