Úspěch lze předvídat

Jsou lidé, kterým se daří nad poměry dobře a ti ostatní, kteří po jejich úspěchu touží a nemohou se k němu dobrat.

Co jsem ale zjistil, že cesta k úspěchu i následně finální pocit z něj je pro každého člověka úplně jiný. Každý totiž má o svém úspěchu jinou představu a bylo by špatně se snažit úspěch jiného implementovat na sebe.

Všichni sice chceme být úspěšní, ale o co nám vlastně jde? Co je to vlastně za pocit to prožívání úspěchu?

Lidé se snaží do úspěšného vžívat

Zjistil jsem, že mnoho lidé se snaží se do role úspěšného vcítit a vžít, aby pak nakonec zjistili, že žijí život někoho jiného a ne svůj. A to je škoda.

Žijeme zde jenom jednou a je fajn, když prožíváme přesně takový život, který chceme. Nenechme se proto balamutit nikým. Každý ví přesně, kde chce být a s kým by chtěl trávit život. Zapomeňme proto na napodobování kohokoliv.

Úspěch má dnes svoji mediální tvář

Dnes je úspěšný člověk prezentován jako bohatý, svalnatý, vysoce postavený, vzdělaný, s pěkným autem a nádherným partnerem po boku.

Čím je ale úspěch pro vás samotné? Jak by vypadal svět podle vás, kdybyste nemuseli nikoho uspokojovat, nikomu se líbit a ani nikým být. Kdybyste mohli být úspěšní jen tak sami pro sebe, pro svůj dobrý pocit ze sebe a ze svého života, co byste dělali?

Úspěch je o tom být sám sebou

Zažil jsem to sám na sobě, kdy jsem podle vzorů úspěšných začal kariéru úspěšného. Co se mi ale nestalo? Po několika letech budování a příšerné dřiny jsem se dostal do bodu, kdy se mi ta práce nelíbila a unavovala mě.

Prostě jsem nasedl do vlaku, který jel jinam, než jsem si původně myslel. Někde v sobě jsem cítil, kde bych chtěl být a co bych chtěl dělat, ale neměl jsem dostatek sil se vzepřít zaběhlému a dobře placenému.

Úspěch se může jenom zdát

Toto jsem odhalil, až když jsem se opravdu stal sám sebou a nastoupil práci, která mě opravdu baví a kde cítím, že se mohu projevovat, jak sám chci.

Poznal jsem, že jsou lidé, kteří se zdají úspěšní, ale přitom si tak nepřipadají. Všichni je obdivují pro jejich výsledky, ale oni sami před sebou se vidí jako nedostateční.  Na druhou stranu potkáte lidi, kteří mají obrovský úspěch v jedné oblasti a v druhé mají život v troskách.

Z toho jsem usoudil, že není možné posuzovat úspěch pouze jednostranně. Být úspěšný znamená být úspěšný ve 4 oblastech života:
V práci, ve svých vztazích, ve svých financích a ve svém zdraví.

Každá z oblastí úspěchu má svoji vlastní inteligenci

Někdo má úspěch ve své kariéře, a to proto, že dodržuje jisté napodobitelné praktiky a návyky. Jiný má zase skvělou rodinu, ale v oblasti práce toho zase tak moc nedokázal. Pak je klidně možné potkat boháče, který se trápí o samotě a nikoho nemá. A jistě znáte i zdravotně vyšperkované lidi, zdravé jako řepa, v posilovně cvičící skoro každý den a přitom jsou ztrápenější než kde kdo.

Nestačí totiž vlastnit pouze jednu inteligenci. Pro šťastný život potřebujeme všechny čtyři. Všichni se musíme naučit v těchto oblastech správně zvládat mnoho úkonů, s jejichž pomocí se dostaneme tam, kde nám bude později dobře.

Poznejte druhy inteligencí

Inteligence pracovní v sobě zahrnuje umění vést lidi, vyznat se ve svém oboru, horlit pro své počiny, umět se orientovat na trhu, v účetnictví a právu.

Inteligence vztahová v sobě zahrnuje umění správně si vybrat životního partnera, umět řešit vztahové rozpory, ovládat principy výchovy dětí a naslouchání.

Inteligence finanční v sobě zahrnuje schopnost číst finanční výkazy, rozumět podstatě peněz a investování. Tato inteligence umí říkat dost našim chtíčům, pokud na to zrovna nemáme a museli bychom se neúměrně zadlužit.

Inteligence zdravotní v sobě zahrnuje poznatky o našem těle, co mu dělá dobře, o stravě a důležitosti cvičení a relaxace. Nezbytné je i vědět, jak si chránit dobrou náladu.

Nad těmito čtyřmi inteligencemi je jedna zastřešující, které říkám poznání života a jeho smyslu. Tato inteligence nás poučuje o tom, jak správně řídit ty čtyři předchozí, jak správně dávkovat čas do jednotlivých oblastí a jak si zachovat optimistický přístup k životu za všech okolností.

Co když nám něco stále chybí?

To se běžně stává. Pokud máme pocit, že v některé oblasti nejsme úspěšní, je to tak proto, že máme nedostatek poznání pro tuto oblast. To se dá ale dohnat. Zkuste nejprve využít knih na dané téma, dále pak seminářů a v neposlední řadě klidně i osobního kouče.

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

CHCETE ZAŽÍT ŽIVOT BEZ OMEZUJÍCÍCH BLOKŮ V HLAVĚ?

Odhalte si svých prvních 10 Emočních programů s pomocí mého mini kurzu zdarma a získejte k tomu ukázku z mé knihy Emoční rovnice.