Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, proč se člověk vlastními dobrovolně učiněnými rozhodnutími dostane ve svém životě naprosto jinam, než kdy chtěl být, a přesto si za to může jen on sám. Příčin je více. Dnes se podíváme na situaci, kdy pravdu, kterou v sobě máme ukrytou, známe či ji alespoň tušíme, ale bojíme se si ji přiznat, vyslovit a jednat podle ní.
A tak činíme rozhodnutí, která absolutně nejsou v souladu s naším vnitřním já, naopak jdou proti nám. Ocitáme se ve vztazích, které nechceme, zůstáváme v práci, ze které máme noční můry a žádné peníze, posloucháme pochybné finanční poradce, jejichž rady nás posléze přivedou k bankrotu.
Zdá se to být tak jednoduché, tak proč mnohým z nás činí takový problém říct si: „A jak to chci vlastně já?“ Důvod můžeme hledat v osobnostní výbavě, respektive v nevybavenosti člověka. Prameny problémů jsou ve výchově a v prostředí, v němž jsme vyrůstali. Dítě je jako houba, stejně jako bez problémů nasává mateřský jazyk, nasává i všechno ostatní, co vidí a slyší okolo sebe. Z toho všeho si bez jakéhokoliv dalšího ověřování utváří zápisy v mozku, Emoční rovnice, a to všechny s hodnotou „pravda.“
Záleží pak na vyzrálosti našich vychovatelů, zda jsou tyto zápisy pro náš budoucí život užitečné, či naopak. Pokud se maminka vždycky přizpůsobovala tatínkovi, buď ze strachu z možného konfliktu, či snad z trestu, nebo z pocitu, že žena se má přizpůsobit, nebo že názor druhého je důležitější než ten můj, těžko budeme sami ve svém dospělém životě dělat něco jiného.
Pamatuji si, jak jsem se své mámy ptával, jestli má chuť na banán. Nikdy nebyla schopna odpovědět podle pravdy a své chuti, ano nebo ne. Vždy se nejdříve zeptala, kolik jich tam je. Pokud jich bylo dost, dala si. Pokud málo, raději by si snad nechala uříznout ruku, než aby si pochutnala na banánu na „úkor“ druhých, kteří ale třeba vůbec na banán chuť neměli. A tak jsem si do svého mozečku zapsal, že : „Na prvním místě jsou druzí.“
Měl bych upřednostnit zájem okolí před svým. Druhé bych mohl o něco připravit.“ Je to jen příklad, ale i tyto zdánlivě banální situace, zvlášť při jejich hojném opakování, vedou k zápisu špatných Emočních rovnic. A jejich další naplnění na plátně našich životů již bohužel nemusí být jen na úrovni banánů.
Co na to říci? Prostě pryč s tím, otočit a vymazat. Tyto nesmysly nemají v našem mozku co dělat, protože dříve či později mohou mít neblahé následky.
SLIBUJI SÁM/SAMA SOBĚ, ŽE BUDU MLUVIT A ŽÍT SVOU PRAVDU, PRAVDU A NIC NEŽ PRAVDU, I KDYŽ TO KRÁTKODOBĚ MŮŽE BÝT NEPŘÍJEMNÉ!
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství