Správně zvolená práce – třetina života vyřešena

Život můžeme rozdělit do několika sekcí. Spánek, práce a volno. Třetinu života prospíme a tuto činnost nemůžeme nijak měnit. Prostě spánek potřebujeme ke zdravému životu a jeho ignorace se nám může projevit v ostatních dvou třetinách. Další třetinu života strávíme v práci. A opět platí stejné pravidlo. Pokud jsme si práci špatně vybrali, trpíme, jsme stroje na peníze a nepříjemné pocity se nám přesouvají i do dalších dvou třetin, spánku a volna. V oblasti volna máme partnera, blízké, koníčky atd. Pokud zde nejsme schopni vést plnohodnotný život, trpíme depresemi a nepříjemnými myšlenkami, jejichž dopad se promítá do oblasti práce i spánku.

Když se nám podaří si správně zvolit svoji práci, bude se nám nejen lépe spát, ale i ve zbytku času se budeme cítit o mnoho lépe.

Nalezněte svůj talent ještě dnes

K nalezení správné práce potřebujeme najít a uplatnit svůj jedinečný talent. Talent se vždy projevuje jako potřeba. Má-li někdo talent vařit, bude mít potřebu se motat u maminky v kuchyni. Má-li někdo talent uměleckého nadání, bude stále toužit něco modelovat, kreslil, vyřezávat či fotit. Je-li někdo budoucím matematikem, jistě jej často přistihnete, jak sčítá a počítá kde co, aby ukázal svým blízkým, že je v tom opravdu dobrý. Talentové vlohy činí z jednotlivce jedinečnou originální bytost, která se svými specifickými potřebami má tendenci udivit svět.

Často se ale stává, že tyto talenty bývají nepoučenými rodiči ignorovány, posmívány, zašlapávány a dokonce i trestány. Děti neznají přetvářku a projevují se spontánně. Aniž by o tom věděly, projevují své silné stránky a naplňují své potřeby a dokonce k jejich naplňování i donucují. Pokud ale rodiče své ratolesti špatně pochopí a začnou je necitlivě usměrňovat, dochází k tomu, že nově klíčící talentové vlohy se dusí.  Upřímné projevy dítěte se ze strachu z potupy, trestů a jiných emočních bolestí raději přelijí do jiného typu osobnosti.

V dospělosti pak jejich mozek nemá ani tušení, jaký byl jejich původní talent a diví se, proč jim jejich práce nevyhovuje. Aby mozek hlásil dobrý a uspokojující pocit z práce, musíme být na správném místě a využívat své talentové vlohy. Pokud jsme ale ve špatné práci, mozek nám nikdy tyto pocity hlásit nebude. Jak říkám, dobrý pocit si nemůžeme vyrobit uměle na dostatečně dlouhý čas.

Cítíte se ve své práci nepříjemně?

Pokud se ve své práci cítíte nepříjemně, máte pocit, že tam jste k ničemu, že vaše činnost ztrácí smysl a že jste na špatném místě, tak vězte, že váš talent někdo potlačil. Stali jste se obětí špatné výchovy a vaši vychovatelé neměli o vašem talentu ani potuchy. Jejich jediným cílem bylo vychovat dítě pouze podle svých představ a vnuknout vám své vlastní představy o světě i o tom, jak byste měli po zbytek života fungovat.

S tímto nastavením ale nečekejte zázraky. Budete se muset za živa přeprogramovat, oprášit své talentové vlohy a se ztrátou mnoha let je znovu zapojit do své práce.

  1. Ptejte se sami sebe, kde si rádi hrajete (i dospělí mají přece svá herní pole)? V čem a kde rád trávím svůj volný čas? Kde jsem volný a spontánní?
  2. Kde mám potřebu projevení se? Kde vím, že jsem dobrý a současně jsem tlačen, abych svůj um ukázal ostatním a sklidil za to obdiv?
  3. Při jaké činnosti se mi dostává osobní cti a odhodlání?
  4. Pro jakou práci jsem ochoten nasadit všechny své síly pro její realizaci?

Tyto otázky by vás měly navést k odhalení kdysi potlačeného talentu. Nebojte si na ně odpovědět upřímně a i když vás vaše odpovědi překvapí, stojí za realizaci. Sám si pamatuji na své období hledání a přiznám se, že i když jsem svůj talent znal, trvalo mi déle, než jsem se pro jeho realizaci zcela rozhodl. Někdy je náš mozek zvláštní. Něco chce a současně si to sám neguje a odrazuje nás od toho. Je-li to váš případ, pak si, prosím, odhalte své Emoční rovnice.

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.