Přesto, že mužům narostou těla, nemusí jim ještě nutně narůst pocit mužství. Možná se zdají, že již mají něco za sebou, že jsou dospělí a umí chodit po zemi jako řádní muži, uvnitř však často dřímá stále malý kluk, neodpoutaný od maminčiny sukně.
Jak často se s tímto jevem setkávám. Mám jakýsi dar vhlížet pod povrch jedince a tak se mi denně stává, že potkávám silně vypadající muže, ale pod skořápkou spatřuji ubrečené, nesamostatné a choulostivé brekoty.
Někdy je to i na pár výchovných facek přímo na místě. Dospělý muž zapomene, že již vyrostl a začne se chovat jako pětiletý. Zrovna nedávno jsem spatřil na recepci ve fitness svalnatého chlápka, který si zapomněl svoji identifikační kartu a snažil se přesvědčit personál recepce, aby to nějak obešli. Nedostal uspokojivou odpověď a při odchodu hodil taškou o zeď! Ještě se mohl u toho rozbrečet, ale to mu již nepovolily jeho přerostlé svaly.
Chudák maličký klouček, nedostal, co chtěl a nebylo po jeho. K čertu s takovými muži! Stále se drží maminky a není-li po jejich, vnitřně brečí.
Snažil jsem se vysledovat, čeho se ti chlapi od žen nejvíce bojí a objevil jsem toto:
Potkal jsem při své práci mnoho mužů, pro které byla partnerčina kritika tak bolestná, že jí raději neříkali nic. Omezili domácí komunikaci na nezbytně nutnou a ve zbytku času předstírali, že je vše OK. Své zájmy provozovali mimo domov s jinými lidmi. Proč se tak děje? Protože kritika od blízkého bolí a doma byl hodně kritizován i za maličkosti.
Pokud matka muže byla generálka, nejčastěji učitelka, již od dětství se do muže zapisuje špatný postoj k ženám. Matka generálka nemá se synkem přílišný soucit a chce po něm maximum dle svého měřítka. Maličký ale vůbec nemusí být nastaven na maminčina měřítka a i tempo pro něj může být odporné. Vzniká mu v hlavě zkrat a následně strach z matky a později partnerky.
Mnozí muži trpí syndromem malého přirození a sexuální stydlivosti. Opět můžeme hledat kořeny v dětství, kdy došlo k potlačení pohledu sama na sebe a v dospělosti se pak jedinec neumí přijímat takový, jaký je. Srovnává se s megamuži a děsí se své partnerky, že mu dá najevo, jak není mužem a že nedokáže řádně uspokojit.
Doma těmto mužům vtloukli do hlavy, že muž by měl předně rodinu zabezpečit a že žena by měla sedět doma, starat se o děti a péct buchty. Pokud se mužovi nedaří, což se může někdy stát, popadá ho strach, že ztratí mužství a kolikrát se zbytečně pustí do věcí, které ho zruinují.
Žádný muž není ve své podstatně slaboch. To jenom jeho vlastní mozek ho k tomu nabádá. V každém je vždy něco hezkého, co stojí za povšimnutí. Opět se ale doma stávalo, že rodiče malému dávali najevo, že je takový a takový a že by měl být jiný. Strach z neustátí situace se později přesune do dospělosti a chudák muž panikaří. Nejčastěji tyto muže potkáte v posilovně, v osvojování si bojových umění, ve zvedání půllitrů s pivem a v BMW. Prostě si někde musí dokazovat, že zase tak špatní nejsou.
Tito muži mají takový strach z bolesti, že nebude, jak to chtějí oni, že si dokážou prosazovat svou mnoha různými, často i velmi promyšlenými způsoby. Hysterií, podvody, zatajováním, tajnůstkářstvím, promyšlenou řečí, odváděním pozornosti jinam, chytračením a kdoví, čím ještě. Stávají se touto touhou odporní a ani si neuvědomují, že jejich řídícím motivem je minulý strach z dětství, kdy nedostali svůj oblíbený bonbón.
Kolik mužů trpí tímto strachem a ani si ho neuvědomují. Pouze do sebe soukají jeho důsledky. Často slýchali o sobě jako malí mnohé výroky: „Ty jsi to ale pokazil“, „To se dalo udělat lépe“, „Podívej se na souseda, ten to umí“, „Proč jsi tak blbej?“ a sto dalších. Tak v dítěti došlo k posunu pohledu na sebe sama a nedostatečný syn se později přeměnil na nedostatečného muže. Tito muži se buďto uzavírají do sebe a příliš se neprojevují nebo právě naopak propadnou krocaní chorobě. Jsou všude vidět, jezdí rychle, přerůstají ve svalech, jsou hodně hluční a zvedají půllitry o sto šest.
Strach ze ztráty prvenství a strach z vyměnění je hodně bolestivý a mnozí jím trpí odjakživa. K jeho pochycení nejčastěji dochází při narození sourozence nebo při rozpadu první lásky. Mozek si všiml, a častokrát chybně, že i při vyvíjení veškerého úsilí došlo k přeřazení na druhou kolej s následnými bolestivými emocemi. Později pak, aniž by byl jakýkoliv náznak podobných situací, muž má pocit, že by se to opět mohlo opakovat a mění své chování do paskvility.
Co s tím? Uvědomte si, že v každém člověku je vždy hodně dobrého, bylo to ale častokrát potlačeno právě v době výchovy. Nepoučení rodičové vám do hlavy vložili programy a nesmírně výkonný mozek s nimi pak dále pracuje a staví na ně další zkušenosti a situace. Pokud některou z těchto vlastností trpíte, je dobrou cestou ven z tohoto otročení nalezení si svých Emočních rovnic.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství