Jak se v tom všem už ksakru vyznat? Informace o hubnutí se na nás valí ze všech stran. Jeden časopis, druhý časopis, TV pořady, a k tomu ještě reklama. Potřebujeme sundat ten odporný tuk a kdejaký radílek se pouští do témat hubnutí s tím, že nakonec si raději dám opět tu svoji navyklou porci. Studium hubnutí mě totiž tak vysílilo a zmátlo, že s tím vším ještě raději chvilku počkám.
Prostě tloustneme, to je fakt. A jde nám to docela dobře. Postupně se začínáme zařazovat mezi národy, kde tuk v těle patří k rizikovým faktorům.
Vždyť kdo by chtěl v létě svléci svůj oděv a dát na odiv ohavné tukové zástěry?
Žel je to tak. Firmám, které vyrábějí potraviny, je vaše váha jedno. Mají sice krásnou reklamu o zdraví, ale nevěřte jí. Nejde jim totiž o nic jiného než o zisk. Potřebují z vás vytáhnout peníze na své odměny, jinak by zkrachovali a ředitelé by neměli své tučné bonusy. Sám jsem tím prošel a věnoval dost času zkoumání složení toho, co jím.
Nic moc. Všechno klam, reklama, útok na peněženky. Většina produktů v reklamě vám k hubnutí nepomůže a v podstatě ke zdraví taky ne. Proč? Protože obsahují cukry.
Omezte přísun sacharidů na 100 g denně. Myslím sacharidů, ne jenom cukrů, jak se zcela zbytečně uvádí na etiketách. A je to. Více není potřeba dělat nic. Dokonce nemusíte ani cvičit. A chcete ještě větší účinnost celého procesu? Vynechte lepek. Bingo!
Tak jednoduché to je. Žádné počítání kalorií, žádné starosti o to, co jíte, dokonce se můžete i denně přejídat. Nevěříte? Napište mi. Jedu v tom už 2 roky a funguje to.
Mluvíme-li o cukrech, máme tím obvykle na mysli nejjednodušší sacharidy (monosacharidy a disacharidy). Mezi cukry patří ale i komplexní sacharidy, které se vyskytují všude. Jsou přidávány do potravin tak, aby vám více chutnaly a měli jste potřebu si je opět koupit. S jejich konzumací bychom to neměli přehánět. Proč?
Monosacharidy (glukóza, fruktóza a galaktóza) a disacharidy (sacharóza, laktóza a maltóza) jsou rychle vstřebávány v zažívacím traktu. Jinými slovy mají vysoký tzv. glykemický index. Poté, co člověk tyto cukry přijme, rychle u něj stoupne hladina cukru v krvi. Avšak pozor, stejně rychle jak tato hladina stoupne, tak i klesne. Vyplaví se totiž inzulin, který má za úkol hladinu cukru v krvi snižovat. Platí zde přímá úměra: Sníme-li hodně cukru, vyplaví se hodně inzulinu.
Často dojde k situaci, že je hladina cukru snížena až příliš a znovu se objeví pocit hladu. Pokud se člověk opět rychle nezasytí, začne být nervózní, nesoustředí se. Objevuje se u něj náladovost a podrážděnost. Sní-li člověk opět něco hodně sladkého, celý proces se opakuje.
Jak již bylo zmíněno výše, inzulin má za úkol regulovat hladinu cukru v těle. Jak to dělá? Nadbytek cukru ukládá v těle jako tukovou tkáň (vytváří energetické zásoby na pozdější dobu). Ačkoliv má mnoho lidí strach z tuků, zdá se, že větším nepřítelem v boji s nadváhou jsou cukry.
Ty rovněž představují i riziko nemocí srdce a cév. Nespotřebovaný cukr se totiž přemění na tuk a ten spustí prozánětlivé pochody v těle, které vedou k vytvoření aterosklerotických plátů.
Pokud chcete být zdraví, štíhlí a dobře naladění, omezte spotřebu sacharidů z počátku na 30 g denně a pak po 3 měsících zvyšte na 100 g denně. Začít můžete třeba tak, že místo cukru budete sladit medem nebo přírodním sladidlem – stévií. Tak to dělám já.
Tímto jednoduchým stravovacím omezením zažijete zázrak. Budete hubnout sice pomalu, ale v dlouhodobém měřítku rychle. Přečtěte si také článek Škodlivost lepku – co je lepek a kde ho najdeme.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství