Veškerá pomoc všem, kteří se rozešli se svým blízkým, je věnována na udržení jejich přežití krizového období. Psychická bolest je tak veliká, že nemáte již žádnou sílu přemýšlet o ničem jiném než o zaniklém partnerství. Stále přemítáte, co asi ten druhý dělá, a vytváříte si obrazy, jak by to s ním mohlo být nádherné.
Moci tak vše vzít zpět, začít se chovat jinak a napravit, co se dá. Jste v přežívacím módu. Motáte se v minulosti a hrajete si s vlastními myšlenkami, co by se bývalo stalo, kdyby. Tento mód je nevyhnutelný, ale nesmíte v něm zůstávat dlouho.
Někteří lidé jsou v tomto módu mnoho let a stále dávají všem najevo svá minulá zranění, aniž by věděli, že život každému poskytuje výzvy k novým začátkům a že i oni mají nárok na šťastné partnerství.
Jen si zkuste představit vedle sebe dvě rostliny rajčat zasazené v kelímku. Jedno skomírající, malinké. Je v něm sice život a roste, ale lístečky jsou malé a na stéblech visí malá rajčátka. Zatímco druhá rostlina bujně roste. Je mnohem vyšší a má se plně k životu. Na jejích větvičkách vidíme baculatá rajčata, lahodná k zakousnutí.
Pokud jsi ukončil jeden vztah a jsi v módu přežívání, nemůžeš v něm být dlouho. Nebudeš se cítit dobře. Nechceš přece žít na okraji sebelítosti a stále se trápit nad rozlitým mlékem. Prostě je to za tebou. Partner odešel a našel si někoho jiného. Ale není snad jediná hvězda na nebi. Určitě se ti podaří si najít někoho jiného. A kdo ví, zda by se později neukázalo, že právě tento minulý partner, by se k tobě vůbec nehodil.
Klíčem k opuštění přežívacího módu je znalost principů života naplno. Ale jak poznáme, v jakém módu vlastně jsme?
Poněvadž nás nikdo neučil, jak se vztahem pracovat a dle jakých kritérií si partnera vybírat, není divu, že se dostáváme do situací, se kterými si nevíme rady. Prostě jsme se jednoho dne zamilovali a tato láska byla jediným vodítkem pro náš souhlas do vztahu vstoupit. Skočil jsi do vztahu a zase z něj rychle vyskočil.
Skočil jsi s nadšením, ale vyskakuješ s bolestí. Jistě, hra s emocemi, je hrou s ohněm. Jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Dokážou být dobrým společníkem, ale nepříjemným vládcem. Rozchodem se ale nemá smysl trápit věčně, i když to bolí. Je to již minulost, která se nikdy nevrátí. Hvězda, která spadla a již se na oblohu nedostane.
Je mi jasné, že rozhodnutí vzít bolestivý rozchod jako výzvu, přestat obviňovat všechno a všechny a začít konečně se svým životem něco pozitivního dělat, není jednoduché. Snad se zeptáte, ale proč je to tak složité? Proč to tak bolí? To proto, že nikdo zatím neučí, jak mentálně posilovat.
Děláme mnoho špatných rozhodnutí v oblasti vztahů a vstupujeme do partnerských vztahů podle špatných pravidel. Neumíme rozpoznávat pravého partnera a pak se divíme, že nám to nefunguje.
Neumíme s emocemi pracovat, když věci nejdou dle našich představ. Jsme plni negativního myšlení a obviňování všeho a všech.
To je ale ten nejnižší stupeň vztahové inteligence. Musíme se naučit pracovat s myšlenkami. Těch totiž lidský mozek vyprodukuje 70 tisíc denně.
Myšlenka má obrovskou sílu. Tak jak myslíte, se následně cítíte. A to jak se cítíte, vás vede k dalším rozhodnutím.
Je proto dobré se dnes rozhodnout vyjít na cestu osobního růstu. Vstoupit do mentální posilovny a začít cvičit myšlenky o osobním rozvoji. Ptejte se sami sebe. Jak mohu žít lepší život? Jak mohu tuto situaci použít ke svému dobrému? Jak mohu vzniklou situaci využít pro dobro ostatních? Co mohu udělat pro to, aby se mi podobná situace neopakovala?
Zůstávat v sebelítosti, zármutku a obviňování, nikam nevede. Jde opravdu o přežívání a to bolí. Rozhodněte se raději pro nový život s novým plánem na budoucnost. Naplánujte si vše, dle svých představ a stanovte si postupné cíle k dosažení. Tak vyjdete z módu udržování základních funkcí a stěžování si na všechno a vstoupíte do nového světa horlivosti a nadšení.
Mně vždy pomohlo toto: Vztah se mi rozpadl, protože již neměl potencionalitu k dalšímu růstu. Ještě že se tak stalo právě teď a ne za 10 let.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství