Už jste to možná někde četli nebo se tato informace k vám dostala jinou cestou. Já jsem vždy podobným druhem posunu současných technologií a výzkumů šokován.
Současný sestavený superpočítač zvládne skoro 1 200 000 000 000 000 (milion miliard) operací za jednu sekundu. Co se za tímto číslem skrývá? Ke stejnému výkonu byste potřebovali skoro 100.000 notebooků. Pokud byste je naskládali na sebe, dosahovaly by do výšky 2,4 km. Celá dnešní populace na Zemi (6 miliard lidí) by musela pracovat s kalkulačkou rychlostí jeden výpočet za sekundu po dobu 46 let, aby provedli stejnou práci jako tento superstroj za jeden den.
Vše se tak rychle vyvíjí, že pokud bychom stejný výpočet nějakého fyzikálního jevu, který tento počítač zvládne za jeden týden, prováděli na strojích v roce 1998, bylo by k tomu potřeba 20 let. Počítač má 80 terabajtů paměti a zabírá prostor jako 288 domácích chladniček na 557 metrech čtverečních. Má v sobě 91 km optických drátů a váží 227 tun.
K čemu se tyto supermašiny nejvíce používají? Ty nejrychlejší k vojenským simulacím jaderných výbuchů a dále pak k různým předpovědím počasí a dokazování fyzikálních jevů.
Věda tvrdí, že lidský mozek ani tímto strojem nebyl ještě překonán. Dle odhadů pana Dharmendra Modhay, šéfa výzkumného týmu IBM, dokáže mozek zpracovat ještě 38 krát více operací za vteřinu a disponuje 3581 terabajtů paměti (v současných počítačích máme kolem 4 gigabajtů). V roce 2011 by se mohlo podařit sestrojit superpočítač ještě s 20x větším výkonem a snad v roce 2018 by se věda mohla dopracovat k podobnému výkonu jako nosí každý člověk v hlavě. Nejvýkonnější český počítač je 9500 krát pomalejší než naše šedá kůra mozková.
Mozek toho má docela dost na práci. Vyhodnocuje vjemy ze svých tělesných senzorů, kterých je místy i 100 na jeden centimetr čtvereční. S jejich pomocí řídí celé tělo, jeho teplotu, trávení, regeneraci, takže se o to nemusíte starat a klidně si po dobrém obědě sednete k televizi a vychutnáváte si svůj nový film. Kdybyste se ale museli o vše, co jste si do žaludku napěchovali, postarat, aby se správně natrávilo, odvedlo se na patřičná místa atd., již byste neměli na svůj seriál vůbec čas ani myšlenky. Mozek všechny tyto operace dělá za vás a je jich ke zpracování v řádech miliard.
Jenom naše oko přenáší při pozorování asi milion bitů dat za sekundu. Abychom tedy měli pocit, že něco vidíme, musí mozek na tyto informace, i při právě probíhajícím trávení, dýchání, regeneraci, oběhu krve mít dostatek volných kapacit.
A to nejsme zdaleka u konce. Přicházejí další proudy informací od hmatu, čichu, chuti a sluchu. A to jsme stále u vjemů smyslových. A co ty mimosmyslové jako například intuice? A do toho se jdeme projít a potkáme krásnou ženu či muže. Najednou mozek začne posílat emoce lásky, citu a budoucího prognózování, jaké by to asi s tímto člověkem bylo. Informací ke zpracování je snad nekonečně mnoho a lidský mozek se od narození nezastaví. Jeho sílu si nejlépe uvědomíme na schopnosti se naučit mateřský jazyk v době, kdy o světě nevíme vůbec nic.
Podobně jako počítače mají svá Windows, má i lidský mozek svůj základní řídící software a teprve pak se do něj nahrávají další programy jako mateřský jazyk, čtení, psaní, emoční projevy, sportovní um atd. Tento operační systém ještě nebyl mozku ukraden. Je tak složitý, že současná věda jej nedokáže přepsat do jazyka počítače. Intenzivně se na tom pracuje a prý je hotovo teprve 5%. Jakmile se to podaří a přidáme k tomu výkon nových superstrojů, dostane lidstvo do rukou první umělý model inteligence. Bude si moci prohlédnout, jak to vlastně vypadá, když se rozčílíme a když své milé přineseme květinu. Pouze ta velikost stroje bude neúměrná. S tím si ale lidstvo hravě poradí. Vždyť komu by se ještě nedávno snilo a současné velikosti notebooků…?
Víte, co se stane, když vezmeme vaše Emoční rovnice a nahrajeme je do tohoto stroje? Na obrazovce uvidíte projekci svého dne. Uvidíte své chování a budete si jej moci programovat. Tak třeba do počítače vložíte náhodného chodce, který vám ukradne tašku. Počítač vám přesně vygeneruje vaše chování po dobu třeba 5 měsíců. No a pak si to můžete zkusit i na hezkých ženách. Necháte si počítačem navrhnout různé typy žen a pak jej necháte vykalkulovat vaše emoce a chování. Podíváte se, zda si nějakou neoblíbíte natolik, že začnete pochybovat o té své. (Raději tedy k těmto simulacím choďte sami).
Dokonce si budete moci nechat vyrobit partnerku podle svých představ. Počítač vám přesně vygeneruje člověka, který svojí vizáží a emočním nastavením bude nejlépe splňovat vaše požadavky k maximální spokojenost obou.
Nyní vezmeme Emoční rovnice všech lidí v ČR a nahrajeme je do tohoto počítače a zadáme mu: „Vygeneruj všechny možné kombinace, které mohou nastat pro můj život a přelož je na obrazovku“. Víte, co uvidíte? Svůj život den po dni až do své smrti.
Při dostatečně velkém výkonu stroje bude možné sestavit model všech lidí v Česku, čímž dostaneme prognózu budoucnosti celého našeho národa, ale pouze pro případ, že bychom v Evropě byli sami. Takže bychom museli vydolovat všechny Emoční rovnice ze všech žijících tvorů na světě, zadat je do počítače a nechat jej přechroustat všechny kombinace tak dlouho, dokud nám nevypadne další den na planetě Země.
K tomuto bychom ale potřebovali mnohonásobně větší výpočetní výkon. Na to již jeden elektronický mozek nestačí. I tam se ale lidstvo jednou dostane a pak již nebude nic tajemné. Úžasná doba a není zase tak daleko!
Pokud toto dokáže jednou udělat člověk, zkuste si představit, jak velký výkon musel být potřebný k prognóze funkčnosti celého vesmíru? Pokud někdo tento výkon uměl využít, je pro něj sestavení modelu celé lidské budoucnosti mávnutím proutku. A model budoucnosti existuje, jinak by z něj ti citliví nedokázali číst.
Zdá se vám to nemožné? To si před vámi říkali všichni…
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství