OHODNOŤTE ČLÁNEK:
11.7.2018

Někdy se dá zažít velmi zajímavá scéna i v metru. Dnes jsem jel do centra a vedle mě si sedla matka se svým synem.

Jemu mohlo být tak 25 a jí kolem 55. Ona moderně oblečená, celkem pohledná žena a on delší mastnější vlasy, plandavé džíny a lehce ošuntělý svetr.

Po usazení se matka do syna stále navážela různými otázkami:

 • „Už jsi dneska snídal?“
 • „Ještě ne“, odpověděl syn.
 • „Tak to je ale s tebou velmi špatné, snídat bys přece měl. Když nebudeš snídat, budeš mít celý den větší hlad.“
 • „Dal jsem si jenom kafe.“
 • „Tak to je úplně to nejhorší, kafe na lačný žaludek, to budeš mít za čas vředy. Koukej, prosím, se sebou něco dělat. Snídaně je základ života!“

A jelo se dále, další stanice byla za námi a najednou další otázka:

 • „A umyl ses ráno?“
 • „Jo, to ano.“
 • „A co sis myl? Myl ses pořádně? Vyčistil sis zuby?“
 • „No jistě, mami. Nejsem přece pr*se.“
 • „A jak dlouho jsi o víkendu spal? Víš přece, že dlouhé spaní neprospívá páteři ani mozku.“
 • „Jen do deseti.“
 • „Ale to není dobré, ranní ptáče, dál doskáče. Měl bys vstávat dříve. Víš přece, že táta to na tobě neměl rád, když jsi dlouho polehával.“

A nyní se pro změnu první zeptal syn: „A co vlastně budeme dneska u mě doma dělat?

 • „No uklízet přece! Vygruntujeme ten tvůj brloh, abys nezatuchnul špínou. Do toho si něco uvaříme a celé to pěkně poklidíme.“
 • „Aha, tak to jo, tak to jo.“

Banner right 18 zakladnich principu vychovy detiA tak to šlo celou cestu do centra, asi 20 minut. Výchovy chtivá matka už asi zapomněla, že nemá vedle sebe pětiletého cvrčka, ale dospělého muže. Svými otázkami z něj stále dělala hlupáka, nesamostatného troubu, který je absolutně neschopný se zařadit do dospělého života a bez maminčina pokynu si neutře ani nos.

Maminka to jistě myslela se svým synkem dobře. Jak ale připraví mladého muže do života? Vždyť on bez jejích pokynů opravdu shnije. Když matka nebude velet, neobuje si sám ani boty a ustrne v posteli. A proč by taky měl vyvíjet jakoukoliv námahu? Námaha se přece odvíjela, pouze pokud matka začala prudit. Pokud neprudila a nehonila, bylo volno.

Napadlo mě, jak se asi tento mladík bude chovat k ženám a ke své partnerce? Zřejmě, pokud se zamiluje, bude se snažit ze sebe vydolovat něco společensky okouzlujícího, nikdy však neskryje svoji životní nedospělost. A už si ani nechci představovat, jak se bude žena s tímto mužem cítit, pokud založí rodinu. Kam ho postaví, tam bude. Udělá jenom to, co bude muset. Neaktivní, nespolupracující nemluvně, s neutřeným mlékem na rtech.

Kolikrát jsem od svých klientů slyšel. „Ach jo, ten můj je hrozný pecivál. Kam ho postavím, tam stojí. Jedinou jeho aktivitou je televize a hospoda.

Takže, maminky, pozor na přílišnou lásku ke svým dětem. Nechte je, ať si samy prokousávají svojí životní cestičku a nemyslete si, že jediná ta vaše, je pro ně ta správná. Jednou tu nebudete a pokud se vaši potomci nenaučí žít bez vás v době, kdy tady ještě jste, připravujete je na životní peklo.

 

Přečtěte si také článek:

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

9 Comments

 1. Eva napsal:

  Jakkoli souhlasím s vyzněním článku, tj. „nedělejme z dětí nesamostatné pitomce“, samotný článek se mi moc nelíbí. Soudit někoho, koho vůbec neznám, podle rozhovoru v metru… Navíc, jak je to podané, mám neodbytný pocit, že syn nebyl v pořádku, možná nemocný, postižený, psychitracky léčený… Nepřipadá mi dobré na základě něčeho takového matku soudit. Od vzdělaného člověka bych čekala článek více na úrovni.

 2. Jitka napsal:

  Mně se na tom příspěvku nelíbí jedna věc: vyplývá z něj, že za tu situaci mohla pouze maminka. Ale co ten mladý muž? On se choval jako pětiletý chlapeček a nikoliv jako muž. On své matce dovolil, aby se tak k němu chovala. V určité chvíli, když chlapec dospívá v muže, je třeba aby se postavil matce. Spíš to vidím jako učební lekci mladeho muže, který se má naučit, jak si nenechat kecat do života od mámy. Zjevně neobstál. Pokud maminka přestane (a k tomu ji příspěvek nabádá) tak syna o tuto učební lekci připraví. Nemělo by se t ospíš jmenovat: Chlapci, naučte se být MUŽEM!

  • Monika napsal:

   On to ale už neuměl ve svém věku postavit se mamince. Muže vychovává opravdu matka. Její přílišná snaha o bezpečí synáčků začíná již v dětství. Zažila jsem to u maminek malých dětí – chlapečků: musím mu dojít pro čepičku, on by si ji nevzal a nastydl by. Já ho znám. A to je ono. Už je to tady. Mamička má obavy. Jenže chlapec by nenastydl, určitě by nezmrzl, byla by mu zima a příště by už věděl. Dnes nám maminky vychovávaj hodně zženštilé muže.

   • Jana napsal:

    Přesně tak, maminky vychovávají zženštilé muže, které my pak nechceme. Chceme muže, který se o nás dokáže postarat.

  • Jitka napsal:

   Teď jsem chtěla napsat upně to samý. Co on na to a koukám „nějaká“Jitka se ptá za mě..:)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.