OHODNOŤTE ČLÁNEK:
13.5.2020

Mozek je téměř dokonalým nástrojem pro člověka. Díky němu prožíváme svůj originální život. I když se na první pohled zdá, že je to malý grep s velkým obsahem vody, jde o nástroj propracovaný.

Všichni jsme již ve čtvrtém měsíci po početí schopni přijímat informace a záleží pouze na našem okolí, co do nás vkládá. Veškeré pohyby, slova, intonace, situace, závěry z nich plynoucí, názory a emoční škála k nim příslušná se pečlivě ukládají do paměti. Jde o obrovské množství informací, které z nás postupně dělá originálního člověka. Na světě je mnoho různých rodičů a kultur, díky čemuž vzniká mnoho originálních bytostí.

 

Vychovatelé jsou pro dítě bohem

Vychovatelé jsou pro své potomky bohy. Dětský mozek chápe veškeré jejich jednání jako stoprocentně pravdivé. A je jedno, je-li rodič vrah nebo alkoholik. Dítě jeho projevy chápe jako zaručeně správné.

Při zapisování informací do mozku se vše zapisuje s hodnotou pravda. Proto jsou informace zapsané v raném dětství velmi silné a těžko se během dospělosti přepisují.

Informace zapsané v tomto období jsou dokonce mnohem více chráněny před přepsáním. Jsou to tzv. pilíře pravdy, mozek si těchto svých „perel“ obzvláště považuje a je mu úplně jedno, že jsou paskvilní a pro společnost nebezpečné. Je tomu tak proto, aby nemohlo dojít k prudkým změnám povahy. Pokud chceme tyto pravdy změnit, budeme pociťovat hodnoty odporu, nechuti, strachu a pocitů viny. Jenom aby se člověk nepokoušel na tyto hodnoty sáhnout.

 

Měnit raně zapsané pravdy bolí

Při práci na změně osobnosti je však nutné pracovat právě s těmito pravdami. Není pak divu, že dotyčná osoba prožívá mnoho nepříjemných pocitů a vlastní hlava ji zrazuje od proměn, pro které se sama rozhodla.

Tak například dítě od matky stále poslouchá následující věty:

„Když toto uděláš, budeme tě mít rádi“ nebo „Hezky se napapej a uděláš mi radost“ nebo „Když budeš hezky spinkat, tak maminka bude spokojená a radostná“.

Co se asi tak do dětské hlavy zapíše? Myslím, že tento zápis: „Když budu uspokojovat své okolí, tak budu šťastný a přijímaný“ nebo „Když dělám, co se má, jsem dobrý“ nebo „Má hodnota se odvíjí od plnění maminčiných slov“.

Jak se bude tento člověk projevovat v dospělosti? Každého se bude snažit uspokojovat, nikomu raději neřekne svůj vlastní názor. Bude prožívat nízké sebehodnocení. Pokud se proti někomu postaví, tak raději vždy bude zaujímat pro jistotu neutrální či souhlasný postoj.

Veškeré naše chování je závislé na emočních vzorcích zapsaných v době našeho dětství našimi vychovateli. Je to až k nevíře, kolik informací se nám zapisuje a jak se pak nestačíme divit projevům svého chování.

 

Mozek neví, kolik vám je

Jednou všichni dospějeme, ale mozek neví, že jsme již dospělí. Stále v sobě nosí všechny informace, které si během života nasbíral. Tak všichni nosíme plnou hlavu vzorců chování a i jako dospělí máme pocit, že se někdy chováme jako děti. Společenské nastavení nám  to však neumožňuje, tak raději nastavujeme masky a snažíme se vměstnat do zajetého, aby náhodou nepřišel mámin trest za neposlušnost.

Pokud vyrůstáme v protichůdném prostředí vlivu otce a matky, či jiného vychovatele, dochází k zápisu proti sobě jdoucích vzorců, které pak v dospělosti působí mnoho destruktivních nálad. Tak například:

„Vše, co udělám, musí být perfektní“

„Vždy mohu udělat něco navíc“

„Za vše, co udělám, mohu být kritizován“

 

Mozku je jedno, kam vás vede

V běžném životě vede mozek jedince s těmito vzorci k sebedestruktivnímu chování. Jde o život pod neustálým tlakem a bičem. Vše ale působí přes emoční prožitky jeden a tentýž mozek. Dotyčný se vždy bude snažit udělat svoji práci perfektně, přitom se stále bude pranýřovat, že je to málo. K tomu navíc bude za rohem číhat strach z potenciální kritiky. Prostě neustálý boj a trýzeň.

Chceme-li tato nastavení změnit, musíme sáhnout na tzv. pilíře pravdy a sdělit mozku, že je chceme změnit. Jak? Prostě mu oznámit, že již nejsou pravdivé a na jejich místo vložit nové pravdy. Například:

„Má práce již nemusí být perfektní“

„Na kritiku kašlu“

Při projevech neochoty měnit tyto pravdy musíme hlavu stále poučovat, že jsme se pro změnu rozhodli sami a že s ní plně souhlasíme. Stále totiž budeme prožívat vysoké hodnoty emocí, které budou nasměrovány proti našemu úsilí nastolit změnu.

Osobní přeměna je výzva a díky nastavení rodičů se všichni musíme potýkat s vlastnostmi, které nenávidíme. Neseme jejich kabát, ať se nám to líbí nebo ne. Jednoho dne jej však budeme chtít odložit. Stejně jako had v příhodný den svlékne starou kůži a pod ní má připravenou novou, tak i my, pokud se odvážíme odhodit stará nastavení, zjistíme, že nám vlastní mozek lhal, a že pod starým kabátem je připraven nový.

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.