Ilustrace osoby premyslejici nad odeslanim zpravy na telefonu
|

Mám mu napsat, když se neozývá?

V tomto článku se chceme zabývat otázkou „Proč vlastně psát partnerovi, když se mi dlouho neozývá?” Proč bych se vlastně měl zabývat tím, co dělá, s kým to dělá a kde to dělá? Když se vám partner neozývá, můžete se cítit bezradní a zmateni, což je zcela přirozené. A proč mi zrovna nepíše?

Jak dlouho mám čekat, když mi neodepisuje? Odešlu zprávu, a nic. Co dělat v takových případech? Jak se orientovat, abych nemusel žít zbytečně v nejistotě a celé toto marnivé a často palčivé očekávání mohl jasně řešit, popřípadě ukončit jednou provždy?

Mám mu napsat, když se neozývá?

Nejprve musíme zjistit takzvané vnitřní motivy, které nás k tomuto počinu vedou. Naše hlava totiž vyhodnocuje různé popudy, na základě kterých potom kalkuluje další otázky v našem vědomí. Je proto velmi důležité pochopit takzvaný vnitřní řídicí motiv, který řídí vše, co se v našem vědomí děje.

Mozek je totiž velmi primitivní nástroj, ale disponuje velkou pamětí a výpočetním výkonem. Dokáže na základě svých vlastních řídicích motivů spouštět další velmi palčivé reakce, které nám pak mohou kazit den. Pokud se partner opakovaně neozývá, může to být jasný signál, že o vás nemá zájem, což může vést k pocitům nejistoty a ztráty sebevědomí.

Chceme-li tedy řešit tuto otázku, co napsat partnerovi, když se neozývá, musíme si uvědomit, co je hlavním řídicím motivem, který nás k této otázce vede.

  1. První řídicí motiv: Chci partnerovi vyjádřit svůj názor, že jsme se rozešli příliš brzo a bylo by potřeba na vztahu ještě zapracovat.

  2. Druhý řídicí motiv: Vztah ve mně stále ještě žije, byl ukončen jednostranně, a mám potřebu partnerovi stále něco vyjadřovat v domnění, že by se vztah mohl opět obnovit.

  3. Třetí řídicí motiv: Nesu v sobě pocit křivdy z ukončeného vztahu a mám potřebu partnerovi nějakým způsobem vyjádřit, že za to může on, že rozchod je jedna velká nespravedlnost, že jsme tomu všemu měli dát ještě nějaký čas a neházet tak rychle flintu do žita.

  4. Čtvrtý řídicí motiv: Cítím vnitřní ponížení, že mě partner nechal samotnou, našel si někoho lepšího a v podstatě mě vyměnil a nechal mě samotnou.

Proč se neozývá?

Když se partner neozývá, může to být způsobeno mnoha faktory. Někdy se může jednat o prostou zapomnětlivost nebo zaneprázdněnost. V dnešní uspěchané době se může stát, že partner jednoduše nemá čas nebo zapomene odpovědět na zprávu. Jindy může být příčinou něco vážnějšího, jako je ztráta zájmu nebo dokonce nevěra. Je důležité si uvědomit, že každý člověk má své vlastní důvody pro to, proč se neozývá, a že je potřeba přistupovat k této situaci s pochopením a trpělivostí.

Někdy může být partner ve stresu nebo procházet obtížným obdobím, které mu brání v tom, aby se ozval. Může se také stát, že se cítí nejistý nebo zmatený ohledně svých pocitů a potřebuje čas na to, aby si vše promyslel. V takových případech je důležité dát partnerovi prostor a čas, aby se mohl sám rozhodnout, jak chce pokračovat.

Je také možné, že partner ztratil zájem o vztah a neví, jak to sdělit. V takovém případě je důležité být upřímný a otevřený v komunikaci, aby bylo možné situaci vyřešit co nejlépe pro oba. Pokud máte podezření, že se jedná o nevěru, je důležité si nejprve ověřit fakta a nevyvozovat unáhlené závěry.

A nyní můžeme odpovědět na položenou otázku: Mám mu napsat, když se neozývá z pohledu řídicího motivu?

První řídicí motiv

Pokud jsme se ve vztahu rozešli příliš brzy a nedali jsme mu patřičné množství času, je potřeba si uvědomit, že rozchod už je pouze vyústěním dlouhodobé ignorace určitých nefunkčností ve vztahu. Pokud tedy partner nabyl přesvědčení, že bolest s vámi již přerostla určitou míru a došlo k rozchodu, může v něm být samozřejmě ujištění, že další komunikace s vámi je již zcela zbytečná, a proto nereaguje.

Během existence vztahu jsme měli mnoho času na vztahu pracovat, komunikovat o věcech, které drhly, a dávat jeden druhému dostatek prostoru, aby se k tomu vyjádřil. Pokud jsme toto neuměli a situace ve vztahu se vyhrotila natolik, že jsme se museli rozejít, je určitá šance partnera přimět k tomu, aby začal opět komunikovat. V této fázi je dobré zahájit dialog, tak abyste si dovysvětlili jednotlivé pozice, ale v žádném případě se nepřesvědčovali silou, že se k sobě zpět vrátíte.

Jde o to uzavřít takzvané cyklické procesy v hlavě, aby se vztah ukončil a každý jste si mohl jít svojí cestou více v pohodě.

Verdikt: Mám mu napsat, když se neozývá? Jemně ANO.

Druhý řídicí motiv: Vztah ve mně stále ještě žije.

V případě, že ve mně vztah s partnerem stále ještě žije, a přitom jsme již po rozchodu a partner odešel někam jinam, je potřeba si uvědomit, že jde o jednostrannou záležitost, o mé vlastní přesvědčení a nenaplněnou lásku a cit. Moje vlastní hlava mě bude doslova prudit k tomu, abych v této záležitosti něco udělal a dosytil si svůj vlastní pocit odložení, odloučení a samoty. Velmi často je rozchod více záležitostí jednoho partnera, který odchází otrávený, a ten druhý má pocit, že zůstal sám a že něco ztrácí.

Pokud vaše srdce stále ještě bije pro vašeho partnera, i když jste prošli fází rozchodu a mnohými bolavými obdobími před rozchodem, je potřeba si uvědomit, že jde pouze o vaši osobní pocitovou záležitost a není možné partnera příliš násilím nutit k jakémukoliv druhu korespondence.

Je možné v tomto případě žádat o komunikaci, ale v žádném případě nemůžete na partnera tlačit příliš silou s ohledem na to, že jde o váš nevyřešený pocit.

V tomto případě bych si uvědomil, co vás vlastně k partnerovi stále ještě táhne, když jste se již rozešli. Můžete si své pocity napsat ve formě holých vět a zamyslet se nad tím, proč vás to k bývalému stále táhne a proč jste na nedostatcích ve vztahu nepracovali již dříve.

Verdikt: Mám mu napsat, když se neozývá? Jemně ANO.

Třetí řídicí motiv: Nesu v sobě pocit křivdy.

Pokud v sobě nesu pocity křivdy z rozchodu, že vztah nebyl dobře vykomunikován a šlo o jednostranný počin, je potřeba si uvědomit, že v tomto případě je holý nesmysl tlačit na jakoukoli komunikaci.

Nemůžeme partnera používat jako terapeuta, který nám pomůže s naší vnitřní nespravedlností a křivdou. V tomto případě je dobré si ve formě holých vět vypsat své pocity křivdy, napsat si jednoduché holé věty se svými bolavými pocity pod sebou a pracovat na svých emočních bolestech s někým jiným než s bývalým partnerem.

V žádném případě nedoporučuji partnera z čehokoliv vinit. Měli jste dost času na to, abyste na vztahu pracovali a udělali si z něj radostnou zahradu. Pokud jste to nezvládli a vina je větší na jedné straně, je vše za vámi, vztah byl ukončen a každý si jde svou vlastní cestou. Pocity křivdy a nespravedlnosti je potřeba vyřešit sám a ideálně s někým jiným.

Verdikt: Mám mu napsat, když se neozývá? NE.

Čtvrtý řídicí motiv: Cítím vnitřní ponížení, že mě partner nechal samotnou.

Pokud cítím vnitřní ponížení, že jsem byl vyměněn a že mě partner nechal samotnou, našel si někoho jiného, lepšího a v podstatě jsem zůstal sám, osamocený, ukřivděný a bolavý, pak v žádném případě nemá cenu partnera unavovat a obtěžovat jakýmikoliv pokusy o komunikaci.

Pokud jste tak již učinili, a on se přesto neozývá, je to zcela v pořádku. Své vnitřní pocity ponížení, samoty a křivdy si totiž musíte vyřešit sami. Není možné kohokoliv vinit a zatěžovat svými pocity, kromě těch, kteří se tím profesionálně zabývají. Samozřejmě, že k tomu můžete použít i své blízké a kamarády, kterým své bolavé srdce můžete vylít a získat tak alespoň nějaké potěšení a cennou radu.

Každý rozchod dělá z dvojice dva osamocené jedince, dva lidi, kteří spolu šli určitou životní cestou. Rozcházejí se s tím, že každý přece chce jít svojí cestou sám. Není tedy možné vynit druhého, že mě nechal samotného.

Je potřeba si svůj život zajistit sám a nechtít po někom z vašeho okolí, aby tyto kroky udělal za vás.

Verdikt: Mám mu napsat, když se neozývá? NE

Jak napsat správně

Když se partner neozývá, může být na místě mu napsat zprávu, aby se pokusil zjistit, důvod svého chování. Napište zprávu, která je jasná, stručná a milá. Neměli bychom psát žádné dramatické nebo útočné zprávy, protože to může situaci ještě více zhoršit. Je lepší napsat něco jako: “Ahoj, jak se máš? Doufám, že máš fajn den.”

Tímto způsobem dáváte partnerovi najevo, že na něj myslíte a že vám záleží na jeho pohodě, aniž byste na něj vyvíjeli tlak nebo ho obviňovali. Buďte trpěliví a dejte partnerovi čas na odpověď. Pokud se partner stále neozývá, může být užitečné se zamyslet nad tím, zda je vztah pro vás oba stále přínosný a zda by nebylo lepší se posunout dál.

Při psaní zprávy je také důležité být upřímný a otevřený. Můžete například napsat: “Ahoj, už nějakou dobu jsem od tebe neslyšel/a a začínám si dělat starosti. Rád/a bych věděl/a, jestli je všechno v pořádku.” Tímto způsobem dáváte partnerovi najevo, že vám na něm záleží a že jste ochotni naslouchat jeho pocitům a potřebám.

Verdikt: Mám mu napsat, když se neozývá? ANO, ale s rozvahou.