OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Není tak důležité, co jíte, ale především jak jídlo vnímáteNení tak důležité, co jíte, ale především jak jídlo vnímáte

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
10.6.2020

Jsou témata, o kterých se můžete bavit hodiny bez toho, abyste se dobrali nějakého kloudného výsledku. Například politika, náboženské přesvědčení nebo co je pro člověka nejlepší jíst. Každá strana si myslí, že má pravdu, a každá strana ji také má. Postupně se k tomu dostaneme.

Někdo jí jen proto, aby utišil hlad, a požvýká cokoli, někdo pečlivě přebírá a vyhodnocuje každé sousto. Někdo u jídla preferuje chuť, jiný výživovou hodnotu. Někdo počítá kalorie a jiný dobu mezi jídly. Někomu je to jedno a nepočítá nic. Dejme tomu, že vám to úplně jedno není a chcete si dopřát to nejlepší. A čím víc studujete principy stravování, tím v tom máte větší chaos.

 

Jaké jsou možnosti

Namátkou vybírám ty, o kterých jsem slyšela (a nejspíš to bude jen zlomek všech): dělená strava, vegetariánství, veganství, vitariánství (raw strava), breathariánství (výživa pránou), makrobiotika, paleo dieta, strava bez chemie (bio), bez soli, bez bílé mouky, bez cukru, bez mléka, bez lepku, bez pečiva obecně, strava s vyloučením všech polysacharidů. Nebo se naopak do stravy dodávají vitamíny, výživové doplňky, „superpotraviny“ apod. Pak zde máme výživu podle typologie (třeba v ajurvédě nebo tradiční čínské medicíně) a další.

Zajímavé je sledovat, že nadšení propagátoři každého z těchto směrů jsou vitální, zdraví lidé, kterým změna stravy opravdu pomohla a mnohdy zachránila život. Někteří z nich si naprosto protiřečí, tak jak se v tom pak vyznat? Korunu tomu ještě nasadí stopatnáctiletý stařík, který celý život tvrdě pracoval, kouřil, pil a pojídal špek. Přesto se těší výbornému zdraví.

 

Podle čeho si vybrat?

Možná jste už slyšeli tu kouzelnou radu „poslouchejte své tělo“. V zásadě s tím souhlasím, jenže pokud jste tělo léta neposlouchali a nevědomě ho nacpávali kdečím, je z toho celé pomatené a jen tak vám něco neřekne. Bude mu to nějakou dobu trvat. Pro začátek si vyberte něco, co je vám sympatické, co s vámi rezonuje, a s radostí vychutnávejte.

Víte, v kulinářské terminologii je tady radost to pravé ořechové. Vždy hledám univerzální propojku. Tu zásadní věc, která všechny ostatní spojuje a dává jim smysl. Co je tou podstatou všech fungujících typů stravování (každého z těch, které jsem vyjmenovala výše)? Víra. Víra, že je to to nejlepší, co můžete svému tělu dát. Příliš banální? Opravdu?

 

Pozorujte, s jakým pocitem jídlo polykáte

Co se vám při jídle honí hlavou? Je to vděčnost a láska? Naprostá důvěra v jídlo, které vám dá přesně to, co potřebujete? Nebo se vám do hlavy vloudí výčitky (teď jsem se zase zaplácl něčím jen tak, ale příště to udělám určitě jinak a lépe) a spěch (nemám na toto jídlo ani čas – momentálně mě obtěžuje). Pozorujte své pocity a začne vám to být jasné.

Na hlubších úrovních se toho u jídla děje opravdu hodně. Není to jen přenos potravy z talíře do žaludku, je to přenos informací. Informace mají tvořivý charakter. Když dítě saje mateřské mléko, dostává zároveň výživu těla i srdce. Sytí se láskou. Má důvěrný kontakt a péči, vůbec nepochybuje, že mu mléko od matky dodá to, co nejvíce potřebuje.

Když to přeženu, tak i kdybyste pili vodu z kaluže a jedli nahnilé zbytky, tak pokud byste byli přesvědčeni, že je to ten největší dar na světě, skutečně by to tak bylo.

Nepodceňujte význam rituálů, mají ohromnou moc (nemyslím ty mechanicky odříkané, jak by vás třeba mohlo napadnout). Myslím tím vděk a lásku ke každému jídlu, které se chystáte přijmout. To je přesně ta energie, která je za pravým rituálem schovaná. Získáváte tak léčivou energii. Můžete ji dokonce ještě povýšit samotnou přípravou jídla.

 

Babiččina kuchyně vs. závodní jídelna

Tušíte, co se chystám sdělit? Čím to je, že jídlo od babičky dětem tak chutná? A i když se příprava doma nakopíruje a dodrží se recept do puntíku, není to úplně ono. V jídle od babičky je něco navíc, že? Láska, moudrost, klid a péče.

Jaké ingredience používáte vy?

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

2 Comments

  1. DonLabuznik napsal:

    Ahoj to je velká pravda, když sleduji své okolí, tak vidím jak lidé většinou jedí ve spěchu, v podstatě ani neregistrují co do pusy dávají, což si nemyslím, že je zrovna ideální stav. U mě je to naštěstí právě naopak, jsem docela gurmán, ze všeho nejradši griluji, nejradši pak krevety dle tohoto receptu : http://www.grilykrby.cz/recepty-na-grilovani/ryby-na-grilu/grilovane-krevety/

  2. Milena napsal:

    Skvělý článek.. tím jste mi odpověděla, proč mi tolik prospívá veganský jídelníček, ikdyž jsem krevní skupina 0+ a vždy jsem nejlépe vypadala na nízkosacharidové dietě(keto)
    Pár let jsem vegan a věřím, že dělám to nejlepší nejen pro sebe, ale i pro zvířata a planetu celkově?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.