Důvody hysterie

Kdo zažil hystericky šílícího člověka, dá mi za pravdu. Není to žádný med.

Máte pocit, že se váš partner či rodič zcela zbláznil. Změní se mu obličej, barva tváře, začne používat jiná slovní spojení a nemá daleko k vytvoření pěny u úst.

Hystericky šílící jedinec je jako sopka. Dlouho máte pocit, že je všechno v pořádku a pak to přijde. Nezůstane kámen na kameni a jinak poklidná krajina je zavalená žhoucí lávou. Hysterií postižený člověk může být jak muž, tak žena a projevy u obou pohlaví jsou téměř stejné.

Muži tvrdí jiným mužům často u piva či jiných mužských radovánek, že ta jejich se občas hystericky vybije a pak je opět klid. „Prostě mám doma hysterku“, ulevuje si. Přistupuje k jejímu běsnění se soucitem nebo se strachem. Raději si vše vyslechne a až se vody uklidní, vše zase zajede do normálu.
Mnoho mužů však vůbec nedovede pochopit, o co vlastně u jejich milované partnerky jde. Bezradně kroutí hlavou a vědí, že jediné, co je v danou chvíli vhod, je hluboké mlčení.

Pokud je hysterií napaden muž, mohou se do jeho slovních projevů zapojit i násilné choutky. Může partnerku napadat nejen nevybíravými slovy, ale i fyzicky. Chudák partnerka, dostane nejen slovní nakládačku, ale i její tělo výslužku pro zapamatování.

Ráno pak pro hysterickém výbuchu bývá partner jako vyměněný.

Převařená láva z něj vytekla a hle, je posvátný klid. Co se ale skrývá za tak bouřlivými projevy? Proč se to vůbec děje? Slyšel jsem od svých klientů mnohé příběhy, kdy doma zažili matku saň či otce dvanáctihlavého draka.

Jen stěží dokázali jako maličcí pochopit, proč jejich milovaný rodič tak běsní. Rodiče však vůbec nechtěli své potomky zatěžovat svými náladami, nicméně nezvládli situaci a bouchli. No a protože poblíž nikdo jiný nebyl než jejich dítě, odneslo to zrovna ono.

Výbuch hysterie

Zjistil jsem, že hysterie, podobně jako u živých sopek, není nic jiného, než dlouhodobě nashromážděný tlak, způsobený neřešenými problémy.

Jedinec mlčí, toleruje a mlčí a toleruje, pak se chvilku přesvědčuje, že to zase není tak zlé a pak znova mlčí a toleruje. Až jeho mlčení, nekomunikace a hladina tolerance přeteče. A pak už stačí málo a do ruda rozžhavená láva vystřeluje na všechny strany.

Uvedu zde hlavní případy, kdy dochází k sycení nastávajícího výbuchu:

  • dlouhodobý nedostatek lásky, respektu a obdivu
  • dlouhodobě neřešené důležité problémy
  • dlouhodobé porušování stanovených dohod či slibů
  • frustrace ve vztahu bez výhledu na řešení
  • strach z opuštění a nevěry
  • odlišné názory na výchovu

Hysterie je pouze důkazem vztahu, který dlouhodobě nefunguje. Signalizuje vyústění vzájemného odcizení a sexuálního ochládání. V zájmu ochrany vlastní osobnosti pak už existuje pouze jedna cesta: propuknout v šílenství a tomu druhému naservírovat všechny ty nahromaděné bolístky pěkně naráz.

Jak z toho ven?

  1. Položte si základní otázku vztahu: Stojíš mi za to, abych s tebou žil?
  2. Prověřte si, zda s partnerem vůbec máte být (viz mé CD 7 metod)
  3. Sepište si všechno, co vás ve vztahu doposud zraňovalo, dusilo, ztrapňovalo, vysávalo, netěšilo, nudilo, odpuzovalo a otravovalo. Pak si s partnerem společně sedněte a sestavte si Domácí ústavu a 3x a dost
  4. Navštivte některého z našich koučů a nechte si překontrolovat svoji emoční minulost. Pokud tam máte zranění z nedostatku lásky, obdivu a přijetí, výše uvedené body vás k uspokojivému a dlouhodobému výsledku neposunou.

Hysterie je zbytečná. Člověk se může naučit mít vše vyřešené a dlouhodobě s partnerem pracovat na vztahu s pevným základem, jež vede do pohody. A pokud zjistíte, že se současným partnerem se hezký vztah vytvořit nedá, tak se ho, prosím, nesnažte opravovat.

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

CHCETE ZAŽÍT ŽIVOT BEZ OMEZUJÍCÍCH BLOKŮ V HLAVĚ?

Odhalte si svých prvních 10 Emočních programů s pomocí mého mini kurzu zdarma a získejte k tomu ukázku z mé knihy Emoční rovnice.