Jsem hysterka? Test a důvody hysterie
Kdo zažil hystericky šílícího člověka, dá mi za pravdu. Není to žádný med.
Máte pocit, že se váš partner či rodič zcela zbláznil. Změní se mu obličej, barva tváře, začne používat jiná slovní spojení a nemá daleko k vytvoření pěny u úst.
Hystericky šílící jedinec je jako sopka. Dlouho máte pocit, že je všechno v pořádku a pak to přijde. Nezůstane kámen na kameni a jinak poklidná krajina je zavalená žhoucí lávou. Hysterií postižený člověk může být jak muž, tak žena a projevy u obou pohlaví jsou téměř stejné.
Muži tvrdí jiným mužům často u piva či jiných mužských radovánek, že ta jejich se občas hystericky vybije a pak je opět klid. „Prostě mám doma hysterku“, ulevuje si. Přistupuje k jejímu běsnění se soucitem nebo se strachem. Raději si vše vyslechne a až se vody uklidní, vše zase zajede do normálu. Mnoho mužů však vůbec nedovede pochopit, o co vlastně u jejich milované partnerky jde. Bezradně kroutí hlavou a vědí, že jediné, co je v danou chvíli vhod, je hluboké mlčení. Pro ně může být výhodné přizpůsobit se situaci a hrát určité role.
Pokud je hysterií napaden muž, mohou se do jeho slovních projevů zapojit i násilné choutky. Může partnerku napadat nejen nevybíravými slovy, ale i fyzicky. Chudák partnerka, dostane nejen slovní nakládačku, ale i její tělo výslužku pro zapamatování.
Ráno pak pro hysterickém výbuchu bývá partner jako vyměněný.
Převařená láva z něj vytekla a hle, je posvátný klid. Co se ale skrývá za tak bouřlivými projevy? Proč se to vůbec děje? Slyšel jsem od svých klientů mnohé příběhy, kdy doma zažili matku saň či otce dvanáctihlavého draka.
Jen stěží dokázali jako maličcí pochopit, proč jejich milovaný rodič tak běsní. Rodiče však vůbec nechtěli své potomky zatěžovat svými náladami, nicméně nezvládli situaci a bouchli. No a protože poblíž nikdo jiný nebyl než jejich dítě, odneslo to zrovna ono.
Co je hysterie a proč k ní dochází
Hysterie je emocionální stav, který se vyznačuje náhlými a intenzivními změnami nálad, často doprovázenými agresivním nebo destruktivním chováním. Když se člověk nedokáže vyrovnat se stresem, úzkostí nebo jinými emocionálními problémy, může se to projevit právě hysterií. Je to jako když se dlouhodobě nashromážděný tlak uvnitř nás najednou uvolní a vybuchne. Hysterie může být způsobena neřešenými problémy nebo nedostatkem komunikace ve vztahu, což vede k tomu, že se člověk cítí bezmocný a frustrovaný.
Příčiny hysterie
Příčiny hysterie jsou různé a mohou zahrnovat několik faktorů. Dlouhodobý stres a úzkost jsou jedny z hlavních spouštěčů. Když se problémy ve vztahu neřeší a komunikace vázne, může to vést k nahromadění negativních emocí. Nedostatek emocionální inteligence a schopnosti vyjádřit své pocity také hraje roli. Traumatické zkušenosti nebo události z minulosti mohou zanechat hluboké jizvy, které se projevují hysterickými výbuchy. A nakonec, genetická predispozice může také přispět k tomu, že je člověk náchylnější k hysterii.
Výbuch hysterie
Zjistil jsem, že hysterie, podobně jako u živých sopek, není nic jiného, než dlouhodobě nashromážděný tlak, způsobený neřešenými problémy.
Jedinec mlčí, toleruje a mlčí a toleruje, pak se chvilku přesvědčuje, že to zase není tak zlé a pak znova mlčí a toleruje. Až jeho mlčení, nekomunikace a hladina tolerance přeteče. A pak už stačí málo a do ruda rozžhavená láva vystřeluje na všechny strany. Když je jedinec v tom, cítí se zmatený a plný obav, očekává, že se situace zhorší a neví, jak se s tím vypořádat.
Uvedu zde hlavní případy, kdy dochází k sycení nastávajícího výbuchu:
dlouhodobý nedostatek lásky, respektu a obdivu
dlouhodobě neřešené důležité problémy
dlouhodobé porušování stanovených dohod či slibů
frustrace ve vztahu bez výhledu na řešení
strach z opuštění a nevěry
odlišné názory na výchovu
Hysterie je pouze důkazem vztahu, který dlouhodobě nefunguje. Signalizuje vyústění vzájemného odcizení a sexuálního ochládání. V zájmu ochrany vlastní osobnosti pak už existuje pouze jedna cesta: propuknout v šílenství a tomu druhému naservírovat všechny ty nahromaděné bolístky pěkně naráz.
Jak rozpoznat hysterii
Hysterii lze rozpoznat podle několika charakteristických příznaků. Emoční labilita a časté změny nálad jsou jedním z hlavních ukazatelů. Když se člověk chová agresivně nebo destruktivně, je to další varovný signál. Potřeba být středem pozornosti a úcty, neustálé flirtování nebo manipulace ostatních jsou také typické projevy. Hysterka často vykazuje podmanivý šarm a charisma, které může být zpočátku přitažlivé, ale zároveň velmi vyčerpávající pro okolí.
Role okolí v hysterii
Okolí může sehrát významnou roli v hysterii, protože může buď přispět k jejímu vzniku, nebo ji naopak zmírnit. Když se okolí nedokáže poskytnout emocionální podporu a porozumění, může to vést k eskalaci hysterie. Naopak, když se okolí dokáže nabídnout klidné a stabilní prostředí, může to pomoci k uklidnění a vyřešení problému. Je to o tom, že je důležité mít kolem sebe lidi, kteří nás chápou a podporují, ale zároveň nám pomáhají udržet si zdravý odstup a nadhled.
Jak z toho ven?
Abychom se vyhnuli hysterii nebo ji zmírnili, je důležité pracovat na emocionální inteligenci a komunikaci. Řešit problémy ve vztahu a komunikovat o nich otevřeně je klíčové. Vyvarovat se stresu a úzkosti, a když se objeví, hledat způsoby, jak je efektivně zvládnout. Nabízet emocionální podporu a porozumění ostatním je také důležité, ale zároveň nezapomínat na sebe samé. Udržovat si vzdálenost a pečovat o své vlastní emocionální zdraví je nezbytné pro to, aby se člověk vyhnul hysterii a žil spokojený život.
Jak z toho ven?
Položte si základní otázku vztahu: Stojíš mi za to, abych s tebou žil?
Prověřte si, zda s partnerem vůbec máte být
Sepište si všechno, co vás ve vztahu doposud zraňovalo, dusilo, ztrapňovalo, vysávalo, netěšilo, nudilo, odpuzovalo a otravovalo. Pak si s partnerem společně sedněte a sestavte si Domácí ústavu a
Navštivte některého z našich koučů a nechte si překontrolovat svoji emoční minulost. Pokud tam máte zranění z nedostatku lásky, obdivu a přijetí, výše uvedené body vás k uspokojivému a dlouhodobému výsledku neposunou.
Hysterie je zbytečná. Člověk se může naučit mít vše vyřešené a dlouhodobě s partnerem pracovat na vztahu s pevným základem, jež vede do pohody. A pokud zjistíte, že se současným partnerem se hezký vztah vytvořit nedá, tak se ho, prosím, nesnažte opravovat.