OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Nenechte se ovlivnit manipulacíNenechte se ovlivnit manipulací

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
3.2.2020

Nikdo z nás nechce být manipulován. Dokonce jsem si jistý, že pokud v sále posluchačů položím dotaz, kdo z přítomných účastníků používá manipulaci jako svůj vzorec jednání, mnoho rukou se v místnosti nezvedne. Přesto se s manipulací setkáváme dnes a denně a velmi snadno se může přihodit, že se staneme účastníky této „hry“, aniž si vůbec uvědomíme svoji roli a svůj podíl v tomto scénáři psaném životem.

 

Dvě složky předávané osobním přenosem informace

Snadno můžeme pozorovat, že každá informace má dvě části. První část můžeme nazvat složkou verbální, faktickou nebo-li informační, která je nositelkou faktu. Ta druhá část je pak složkou neverbální, tzv. řečí těla, která je nositelkou emocí.

Tyto dvě složky od sebe při přenosu informace nelze oddělit, jinak by mohlo dojít ke znehodnocení přenášené informace. Pokud například někomu sdělíte informaci: „To mám z tebe radost,“ a zatváříte se při sdělení této informace „nadšeně“, bude mít tato informace zcela jiný význam, než pokud se zatváříte při sdělení stejné informace „naštvaně“.

To je konečně důvod, proč se vznikem SMS komunikace a internetové psané komunikace vznikly i různé typy „smajlíků“, které uvádí „faktickou informaci“ na pravou míru i emotivně. Dokud probíhala naprostá většina osobní komunikace „z očí do očí“, „smajlíků“ nebylo třeba.

 

Záležitost má přesně takový emoční náboj, jaký jí přisoudíme

Nyní když už lze vidět obě tyto složky informace samostatně, podívejme se na jednoduchý příklad.

Představme si třeba situaci, kdy jsme v práci přišli o 1 000Kč na prémiích.
Prémie jsou pořád prémie, těch 1 000Kč prostě bude chybět, na této faktické části emotivní složka nic nezmění.

Přesto součástí sdělení bude i emotivní složka, která bude přiřazovat dané skutečnosti různé významy, jež se budou podle situace lišit. Možná jste udělali velký průšvih a máte být rádi, že to takhle vůbec dopadlo. Možná vám k tomu šéf přidá poslední varování, ještě jednou… Možná vám šéf naopak řekne, že to nešlo jinak a že vám to vynahradí. Možná nevyšel zisk, tak na prémie prostě nebylo. Možná vám k této informaci šéf vytkl vaši nízkou výkonnost.

Ať už je to jakkoliv, jste to nyní vy, kdo přiřadí sdělení této informace definitivní význam. Je jenom a pouze na vás, přijmete-li beze zbytku emoční část sdělení podsunutou vám šéfem, nebo zda si vytvoříte svůj vlastní názor. Možná měl šéf pravdu. Možná už je vám to jedno, protože jste podali výpověď. Možná s vámi ale šéf pouze a obyčejně manipuloval.

Pokud se ale ztotožníte i s emotivní částí informace od šéfa, která je ovšem ve skutečnosti pouhopouhou manipulací, a vy následně pustíte informaci v nezměněné, tedy manipulativní podobě „dále“, stáváte se spolupodílníky manipulace vašeho šéfa, aniž si to vůbec můžete uvědomovat.

 

Jak oddělit „zrno od plev“

V první řadě je potřeba si uvědomit, že informace k nám přicházející má dvě části, a tyto dvě části vědomě oddělit.

Prověřit si, zda emotivní část informace odpovídá faktickému obsahu sdělení, nebo zda jde o manipulaci. To nebývá vždy tak jednoduché, jak by se mohlo na výše uvedeném příkladu zdát.

Například radostné sdělení, že „radikální růst tempa inflace se zastavil“, ve skutečnosti sděluje, že inflace roste i nadále vysokým tempem, jenom už se nenavyšuje nárůst tohoto tempa.

Další případ nadšeného tvrzení, že tato žena udělala ze svého muže milionáře, určitě vzbudí úžasné emoce. Ovšem jenom na tak dlouho, než zjistíte, že tento muž předtím, než tuto ženu poznal, býval miliardář.

Posledním příkladem je nadšené sdělení, že náš Pepíček se učí dobře. Na konkrétní dotaz „Jak dobře?“ dostanete odpověď, že dobře je přece za tři, takže hurá, on prolézá.

Jakmile si uvědomíme a odhalíme různé formy manipulace v emotivní složce sdělení, doporučuji zaměřit se na dvě věci. Faktickou část sdělení nahradit takovou emotivní částí, která odpovídá skutečnému obsahu sdělení, a teprve takovou korektně opravenou emoční část přijmout a případně „posílat dále“.

No a za druhé zjistit příčiny a důvody emotivní manipulace našeho „vysílače“. Je třeba vzít v potaz i to, že může jít o prachobyčejné nedorozumění, že prostě vysílač jinak vysílal, než náš přijímač přijímal.

 

Nezůstávejte na všechno sami

No a pak je tu ještě jedna možnost. Navštivte mě na koučinku a budeme cestu, jak správně interpretovat emoční složku sdělení a jak na ni správně reagovat, hledat spolu. Jsou případy a situace, kdy se pohled zvenku více než vyplatí…

Autor článku:

Ing. Martin Vít, MBA
Ing. Martin Vít, MBA
Autor je certifikovaným koučem Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu....Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Ing. Martin Vít, MBA
Ing. Martin Vít, MBA
Autor je certifikovaným koučem Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.