Záznam mého semináře Emoční rovnice je dostupný ONLINE! Přehrajte si ho.

Jak začít fungovat po dovolené

Návrat do práce po dovolené mnohdy nebývá snadný. Budík ráno opět zvoní, na čtení knížek už není čas a kolotoč povinností se opět roztáčí. Co s tím? Lze nějak své zaměstnance přimět k tomu, aby se s chutí vrhli do práce a nepropadli depresi z toho, že další volno je čeká třeba až za několik měsíců?

Dovolená = odpočinek, relaxace a konec stereotypu

Pod slovem dovolená si většina lidí představí odpočinek a relaxaci. Ve skutečnosti je však dovolená ještě něco víc. Je to vymanění se ze stereotypu a doba, která nabízí odstup od běžného rytmu. To je na jednu stranu děsivé (protože v dnešní době jsou lidé mnohdy zvyklí mít vše přesně naplánované), ale na druhou stranu velmi uklidňující.

Dovolená dokáže zajistit, aby běžné starosti zmizely někde v dálce a člověk měl konečně možnost odpočívat, přemýšlet, věnovat se rodině a sám sobě. Kdo příliš pracuje a na dovolenou nemá čas, možná je teď úspěšný a o krůček napřed před těmi, kteří pravidelně jezdí k moři či do hor, ale také je mnohem více ohrožen např. syndromem vyhoření. 

Dovolená členy týmu povzbudí – pokud jde šéf příkladem

Z dovolené, na které si zaměstnanci odpočinou, může profitovat celá firma. Lidé se totiž do práce vrátí odpočatí, plní sil a chuti do další práce. Je dokonce možné, že jim krátkodobý odstup a pauza od práce vnukne nové a svěží nápady.

Šéf však svým zaměstnancům musí jít příkladem. I on by si měl uvědomit, že musí odpočívat a občas vyrazit na dovolenou. Ve chvíli, kdy tak neučiní, vyvolá v zaměstnancích dojem, že něco jako odpočinek neuznává a že spíše oceňuje, když si někdo dovolenou dokáže odříci. Odpočívá-li však někdy šéf, mohou s klidem a bez jakéhokoliv pocitu viny odpočívat i jeho zaměstnanci. 

Na zahajovacím meetingu je třeba začít pomalu

Lidé, kteří se vrátí z dovolené, nejsou obvykle schopni vrhnout se hned zpět do práce a začít přesně tam, kde přestali. Je třeba jim poskytnout nějaký čas, aby zjistili, co je nového, přečetli si e-maily a vyřešili problémy, které se objevily během jejich nepřítomnosti. Správný manažer by tedy nikdy neměl ty, kteří se vrátí z dovolené, zahrnout spoustou nových úkolů. To by totiž člověka, který se právě vrátil z dovolené, mohlo připravit o veškerou chuť do práce

Důležitost firemní vize pro tým

Firemní vize je důležitá. Pokud je jasně pojmenovaná, panuje obvykle mezi jednotlivými týmy soulad, nevázne komunikace mezi zaměstnanci a jejich nadřízenými či majiteli. Majitelé i zaměstnanci jsou vůči sobě otevření a nikdo se nebojí přicházet s vlastními nápady a připomínkami. Vyřešit případné neshody je snadnější. Lidé mají chuť do práce.

Obecně můžeme říci, že pojmenovaná vize firmy pomáhá rozproudit komunikaci ve firmě, zlepšit firemní kulturu, snížit fluktuaci, zvýšit motivaci lidí a jejich výkonnost a v konečném důsledku vede i k vyšším obratům a ziskům. 

Důležitost vize manažera pro tým

Jak jsme již řekli výše, firma má o něco usilovat a mít jasnou firemní vizi, avšak i manažer by měl mít svou osobní vizi a mezi oběma vizemi by samozřejmě měl panovat soulad. Bude-li mít manažer vizi a seznámí-li s ní svůj tým (případně se tým bude na vytváření vize podílet), bude jasné, kudy se vydat a jakým směrem jít. Manažer ani tým nebudou tápat a budou pracovat efektivněji.

Žije-li šéf vizí, tým se po návratu z dovolené těší na její realizaci

Vize by měla být živá, přitažlivá představa budoucnosti, kterou chce manažer uskutečnit. Měla by to být jasná a konkrétní představa o cílech, kterých chce manažer dosáhnout. Bude-li manažer vizí žít, je velice pravděpodobné, že se jeho tým po návratu z dovolené bude těšit na její realizaci. Vize totiž představuje motivační nástroj a je jakousi alternativou k příkazům. Je nástrojem koordinace jednání více lidí

Důležitost sounáležitosti členů týmu

Celý tým (všichni jeho členové) se snaží dosáhnout společného cíle, naplnit vizi. Proto je velice důležité, aby byl tým skutečně týmem, a ne pouze skupinou (ta nemá identitu, soudržnost a pocit sounáležitosti).
Týmová práce umožňuje využívat nápadů a silných stránek členů týmu. Vytvoření silného vědomí jednoty a sounáležitosti motivuje členy týmu ke spolupráci.

Podpora těch nejlepších, výměna slabých

Nechová-li se někdo jako člen týmu, nepřichází-li nikdy s novými nápady, neplní-li své povinnosti atd., je třeba jej včas vyměnit. Takový člověk totiž nejenže není přínosem pro firmu, ale může dokonce i snižovat chuť ostatních k práci a vyvolávat v nich dojem, že i špatně odvedená práce je finančně oceněna a není tedy třeba pracovat na 100 %.

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

ZÍSKEJTE PLNOHODNOTNÝ
ZÁZNAM MÉHO SEMINÁŘE

EMOČNÍ ROVNICE

 • ZÍSKEJTE


  PLNOHODNOTNÝ ZÁZNAM MÉHO SEMINÁŘE
  EMOČNÍ ROVNICE!

  Záznam semináře Emoční rovnice    

  Zjistěte, jak Emoční rovnice fungují a jak s nimi pracovat.

 • Sledujte mě na Instagramu.

  Instagram
 • Nejčtenější články
 • Poznejte 5 předností koučinku, které vám pomohou vyřešit životní krizi.

     

  Webinář je vysílán v každou celou hodinu.