Párová terapie: 10 signálů, které nenápadně ukazují, že je potřeba

Úvod

Ahoj a vítejte na mém blogu! Dnešní téma? Terapie pro dvojice – jak rozpoznat signály, které naznačují potřebu terapeutického zásahu ve vašem vztahu.

Představím vám koncept párové terapie. Proč je pro nás důležitá? Protože může být dobrým nástrojem pro řešení partnerských problémů ještě dříve než se vztah dostane do fáze rozpadu. Překvapivě, mnoho lidí si není vědomo toho, jak moc může sezení pomoci v době, kdy si se svým vztahem nevíme rady.

Seznámení se s průběhem sezení vám pomůže se přestat bát a vyjít ze zajetých kolejí. Co tím přesně myslím? Ukážu vám, jak funguje celý proces od začátku až do konce, a jaké jsou jeho hlavní cíle.

 • Pochopíte, co očekávat od takové terapie.
 • Zjistíte, jakým způsobem může terapie pomoci vyřešit vaše partnerské problémy.
 • Naučíte se rozpoznat signály, které naznačují potřebu vyhledat pomoc.
 • Stanete se párem, který se nezalekne problémů 🙂

Tak si připravte hrníček s kávou nebo čajem a pohodlně se usaďte. Je čas začít s naší cestou do světa práce na vás obou .

10 signálů, které nenápadně ukazují, že je potřeba párová terapie

Uvedu 10 signálů, které by vás mohly nasměrovat k rozhodnutí vyhledat párovou terapii. Pokud se v některém z těchto bodů uvidíte, může to být klíčovým indikátorem toho, že byste měli vážně uvažovat o profesionální pomoci životního kouče či terapeuta.

1. Nedorozumění a neustálé hádky jako běžný scénář: Manželské hádky a partnerská nedorozumění jsou často považovány za normální. Ale pokud se stále opakují a končí bez konečného vyřešení problému, může to být signálem pro využití poradenství.

2. Když se komunikace stává slepou uličkou: Komunikační obtíže nastávají, když se zdá, že se nemůžete vzájemně dorozumět a pochopit se. Pokud si připadáte jako byste mluvili různými jazyky, individuální terapie s každým zvlášť může poskytnout potřebné nástroje pro lepší poruch ve sdílení.

3. Ztráta partnerského spojení: Intimita a sexuální problémy. Poruchy intimity, jako je například sexuální odtažitost, mohou ve vztahu vytvořit velkou trhlinu a nepřiměřený tlak. Terapie vám pomůže pochopit, pojmenovat a řešit tyto intimní problémy a zorientovat se v nich. Lépe pochopit druhého partnera a jeho postoje.

4. Emoční vzdálenost a chladný postoj. Pokud cítíte, že mezi vámi a vaším partnerem roste emoční propast a chlad, může to znamenat potřebu terapeutického zásahu, abyste zjistili, co leží za postupným ochládáním.

5. Kdy se minulost stává přítěží: Nevyřešené konflikty a trauma. Nezahojené emoce a osobní problémy z minulosti mohou ovlivnit současné chování a pocity a umocnit vztahové potíže. Terapie může pomoci citlivě tuto zátěž z minulosti uvolnit. a najít cestu k uzdravení a posílení vašeho vztahu.

6. Odloučení na dálku: Vztahy v digitální éře. Moderní technologie mohou vyvolat nové problémy ve vztahu jako je například virtuální nevěra. Terapie může poskytnout bezpečný prostor k diskusi těchto nových problémů.

7. Intimní zrada: Nevěra a skrytá tajemství. Nevěra či jiná forma zrady může být devastující pro vztah. Párová terapie nabízí bezpečné prostředí pro otevřenou konverzaci a hledání cest k uzdravení.

8. Různé představy o budoucnosti a hodnotách Pokud se s partnerem nedokážete shodnout na společných cílech a hodnotách, může to vést k napětí a nedorozuměním. Terapie může pomoci vyjasnit tyto rozdíly a najít kompromisy.

9. Nedostatek důvěry ve vztahu Důvěra je základem každého zdravého vztahu. Pokud se cítíte nedůvěřiví vůči svému protějšku, párová terapie vám může pomoci pracovat na obnově důvěry a vytvoření pevného základu pro vaši budoucnost.

10. Stagnace ve vztahu a pocit ztráty lásky Pokud ve vašem vztahu převažuje pocit stagnace a nepřítomnost lásky, párová terapie může pomoci oživit váš vztah a znovu objevit vzájemnou náklonnost.

Tyto body jsou jen několika ukázkami situací, ve kterých by párová terapie mohla být prospěšná. Každý vztah je jedinečný a terapeut vám pomůže identifikovat specifické potřeby a cíle vašeho páru. Buďte otevření novým možnostem a dejte setkání šanci pomoci vám překonat krizi ve vašem vztahu.

Jak vám může párová terapie pomoci překonat krize?

Setkání s koučem terapeutem není jen o sdílení a vyměňování si názorů pod dohledem, jde o hlubší proces, který má pomoci partnerům najít cestu ven z partnerské krize. Možnost využít vhledů zkušenějšího. Poskytne neomšelé vhledy do motanců nepochopení. Klíčovou součástí je rozvíjení dovedností pro efektivní komunikaci, lepší pochopení potřeb druhého a společné hledání řešení problémů. Ale jak přesně terapie funguje?

1. Porozumíte kořenům problémů

Terapeuti pracují s páry tak, aby odhalili příčiny konfliktůTerapeuti pracují s páry tak, aby odhalili skutečné příčiny konfliktů. Není to jen o tom, kdo co řekl nebo udělal, ale spíše o pochopení emocionálního podtextu jednání obou partnerů.

2. Naučíte se mistrovství komunikace

Komunikace je základem každého vztahu a posouvá oba partnery výše. V terapii se naučíte, jak vyjadřovat své myšlenky a emoce bez zbytečných konfliktů.

2.1 Aktivně naslouchat:

 • Dobře slyšet je klíčovou dovedností ve vztazích a základem efektivní komunikace. V párové terapii se učíte, jak naslouchat svému partnerovi s plnou pozorností a bez přerušování.
 • Když se opravdu snažíte porozumět druhému a jeho perspektivě, vytváří se prostor pro hlubší vzájemné pochopení. Dobře slyšet je o tom, že se zaměřujete na to, co partner říká, a nejen na to, co chcete říct vy sami.
 • Tím, že dáváte svému partnerovi prostor a pozornost, ukazujete mu, že ho respektujete a že jste ochotni ho skutečně slyšet.
 • Aktivní náslech zahrnuje i verbální i neverbální komunikaci. To znamená nejen poslouchat slova, která partner říká, ale také sledovat jeho tón hlasu, gesta a mimiku.
 • Důležitou součástí aktivního naslouchání je také potvrzování porozumění. Můžete například zopakovat to, co partner řekl, aby bylo jasné, že jste ho skutečně slyšeli. Tímto způsobem se ujišťujete, že nedochází k nedorozuměním a že si oba rozumíte.
 • Umět naslouchat je dovednost, která vyžaduje cvičení a trpělivost. Je to proces, který pomáhá posilovat vzájemnou důvěru.

2.2. Trénovat mluvení rovnou k věci: Upřímnost bez obav z odsouzení nebo odmítání. Otevřenost je klíčovým faktorem pro zdravý a fungující vztah. Znamená to být upřímný a autentický ve svém vyjadřování bez strachu z negativních reakcí partnera. Když jsme otevření, umožňujeme si navzájem sdílet své myšlenky, pocity a potřeby bez předsudků.

3. Budete lépe zvládat konflikty

A South Asian man and a Caucasian woman holding hands near a balanced scale.Spory jsou nevyhnutelné, ale párová terapie vám může ukázat, jak je řešit konstruktivně. Lépe se naučíte:

 • Uznávat své chyby: Přijetí odpovědnosti za své kroky a slova.
 • Vyhledávat vhodné kompromisy: Stálé hledání řešení vyhovujících oběma stranám.

4. Obnovíte intimitu a sexuálního spojení

Intimita a sex jsou často prvním indikátorem problémů ve vztahu. Terapie může pomoci znovu objevit blízkost a vytvořit silnější pouto. Jak to budeme dělat?

 • Prohloubíme emoční souznění: Jak? Sdílením hlubokých pocitů a tužeb. Dovolených a trávení volného času.
 • Zlepšíme sexuální harmonii: Jak? Komunikací o sexuálních preferencích a potřebách. Sdílení společných perspektiv. Více o párové terapii najdete zde…

Role párové terapie

Úloh terapie pro dvojice je více  – tou hlavní je poskytovat bezpečný prostor pro diskusi, sdílení a otevírání se, učení se novým vzorcům chování a podpora růstu vztahu. Jde hlavně o tyto:

 • Bezpečné prostředí: Možnost mluvit o bolavých tématech bez strachu z posuzování.
 • Nové perspektivy: Nahlédnutí na situace z jiného úhlu.
 • Podpora růstu: Podpora osobního a partnerského rozvoje společně.
 • Znovuobjevení pohledu druhé strany
 • Vzájemná vůle k nápravě

Může zkušený párový terapeut pomoci?

 1. Je těžké určit ideální okamžik pro vyhledání terapeuta. Mnozí lidé se obrátí na pomoc až v momentě, kdy jsou rozchod a rozvod na dohled. Nicméně existují důvody, proč zvážit terapii ještě před tímto bodem zlomu. Jedním z důvodů je prevence. Terapie může pomoci identifikovat a řešit problémy a konflikty ve vztahu dříve, než se dostanou do bodu, kdy je rozchod nevyhnutelný. Čím dříve se problémy začnou řešit, tím větší je šance na úspěšné zachování vztahu.
 2. Dalším důvodem je péče o vlastní duševní zdraví. Terapie může pomoci jednotlivcům zvládat stres, úzkost a depresi, které se mohou objevovat v rámci vztahu. Podpora terapeuta může pomoci jednotlivcům nalézt způsoby, jak lépe komunikovat, vyrovnávat se s emocemi a zlepšovat jejich pohodu.
 3. Celkově je tedy dobré zvážit návštěvu, jakmile začnete pociťovat problémy ve vztahu nebo jednotlivec začne pociťovat duševní obtíže. Čím dříve se problémy začnou řešit, tím větší je šance na úspěch a spokojený a zdravý vztah.
 • Ochrana vztahu: Včasná terapie může zabránit hlubokým ranám a nedorozuměním, která vedou k rozpadu vztahu.
 • Naučte se řešit problémy: Při prvních známkách problémů pomáhá terapie rozvíjet dovednosti potřebné pro efektivní komunikaci a konstruktivní řešení konfliktů.

Jak vybrat párového terapeuta pro poradenství?

Hledání správného odborníka je klíčové. Zde je několik tipů:

 1. Vzdělání a certifikace: Ujistěte se, že vámi vybraný terapeut má odpovídající vzdělání a certifikace.
 2. Zkušenosti: Zjistěte, jak dlouho praktikuje a jestli má zkušenosti s podobnými problémy jako jsou ty vaše.
 3. Styl komunikace: Je důležité, aby vám byla komunikační metoda terapeuta sympatická.
 4. Reference: Doporučení od lidí, kterým terapeut pomohl, mohou být užitečná.
 5. Dejte na selský rozum – občas narazíte na terapeuta nebo kouče, který má diplomy vystavené jako trofeje a mluví sladkými řečmi, ale nakonec z toho máte stejně nulový přínos.

Co čekat od procesu terapie pro páry?

Aby informace o párové terapii nebyly jen povrchní frázemi, pojďme se podrobněji podívat na to, co lze od této cesty očekávat:

 • První setkání: Terapeut vás seznámí s procesem a stanoví cíle společné práce. Měli byste velmi dobře cítit, že vám rozumí a nemluví zbytečně kolem témat, která vám nic neříkají. Jak vám může někdo pomoci, pokud  k vám nemluví stejnou řečí?
 • Otevřenost a upřímnost: Oba partneři by měli být připraveni otevřeně hovořit o svých pocitech a vnímání situace. měli by se připravit na drsné setkání s názory druhého a nikam během debaty neutíkat.
 • Domácí úkoly: Často jsou součástí setkávání také úkoly prováděné doma, které mají za cíl posilovat naučené dovednosti. Mým hlavním domácím úkolem je provádění cvičení Mistra komunikace.

Vyzkoušejte si párovou terapii a posuňte svůj vztah na novou rovinu!

Pokud se vám zdá, že vaše partnerství má drobné či větší trhliny, které se samy nezalepí, možná je čas zabrousit do světa koučinku pro páry. Tato forma pomoci je tu právě pro ty z vás, kteří cítí, že se jejich vztah ocitl na rozcestí či v bodě mrazu. Nebojte si domluvit společnou první schůzku a dejte do svůj dobrý pocit!

Proč zvolit párovou terapii?

Práce s profesionálem může být pro vás a váš vztah velkým přínosem. Zde je několik důvodů, proč byste ji měli zvážit:

 1. Zastavení spirály negativní komunikace: Kouč vám pomůže identifikovat a změnit vzorce negativního komunikace, které mohou vést k hádkám a napětí ve vztahu.
 2. Návrat ke zdravé komunikaci: Terapeut vám poskytne nástroje a strategie, které vám umožní efektivněji komunikovat a lépe porozumět pocitům partnera.
 3. Posílení důvěry: Sezení se zaměřuje i na obnovu důvěry, která může být po konfliktech nebo zraněních oslabená.
 4. Rozvoj intimity: Společně s koučem můžete objevit nové způsoby, jak budovat intimitu a blízkost ve svém vztahu.
 5. Levnější než rozvod: Pokud se váš vztah ocitl na pokraji rozpadu, koučink v páru může být levnější a emocionálně méně zatěžující alternativa ke stresujícímu a finančně nákladnému rozvodu.
 6. Při výběru terapeuta je klíčové hledat profesionála s odpovídajícím vzděláním, zkušenostmi a přístupem. Berte si čas vybrat si toho pravého, protože práce na vašem vztahu bude vyžadovat trpělivost a otevřenost od obou stran.
 7. Obnova důvěry po zradě: S odborným průvodcem po vašem boku budete mít prostor pro otevřenou komunikaci a postupnou obnovu důvěry po zklamání či zradě.
 8. Vymazání šedi z každodennosti a znovuobjevení jiskry: Terapie nabídne techniky a prostor ke změně rutiny a obnovení vášně ve vztahu.

Jaká Je nabídka párových terapií?

Roky prověřený koučink od Aleše Kaliny přináší řešení pro vaše vztahy, které jsou ušité přesně na míru vašim potřebám. S bohatými zkušenostmi a stovkami párů za námi, víme, jak na to. Budete překvapeni, kam můžete svůj vztah s trochou pomoci dostat.

Kontaktujte nás ještě dnes, pokud si přejete:

 1. Obnovit komunikaci bez obvinění a nedorozumění
 2. Naučit se řešit konflikty konstruktivním způsobem
 3. Prolomit rutinu a znovu najít vzájemné porozumění

Nabídka je široká – od individuálních sezení až po intenzivní víkendové workshopy, které mohou váš partnerský život posunout o velký kus vpřed. Ať už hledáte cestu k sobě po velkém otřesu nebo jen chcete vybrousit hrany každodenního soužití, rádi vám pomůžeme.

Udělejte první krok pro svůj vztah

Nebojte se udělat ten první krok. Mnohdy je to právě rozhodnutí vyhledat pomoc, co definuje novou éru ve vašem společném životě. Láska si zaslouží šanci – dejte ji svému vztahu pomocí profesionální péče a nejen krafání s kamarády. Ať už hledáte cestu ven ze slepé uličky nebo toužíte po ještě hlubší blízkosti, dejte profesionalitě své místo.

FAQ – Často kladené otázky

1. Jaká je cena sezení?

Cena sezení se může lišit v závislosti na konkrétním terapeutovi, délce a frekvenci sezení, a také na lokalitě, ve které se terapie koná. Doporučujeme kontaktovat přímo kouče na mém webu, aby vám poskytl informace o ceně a dalších podrobnostech.

2. Jak dlouho trvá sezení?

Délka jednoho setkání závisí na konkrétní situaci a potřebách partnerů. Někteří lidé najdou řešení svých problémů během několika sezení, zatímco jiní mohou potřebovat delší dobu. Terapeut vám může poskytnout odhadovaný časový rámec na základě vašich individuálních okolností. Dobrá délka mezi sezeními je týden. Pokud chcete na vztahu pracovat intenzivněji, můžete si domluvit i častější intervaly, alespoň na začátku.

3. Jaké jsou hlavní výhody tokových setkání?

Setkání s profesionálem může přinést řadu výhod pro váš vztah, jako například:

 • Zlepšení komunikace mezi partnery
 • Rozvoj dovedností pro řešení konfliktů
 • Obnova důvěry a intimity ve vztahu
 • Posílení vzájemného porozumění
 • Naučení se efektivního řešení problémů ve vztahu

4. Jak najít kvalifikovaného terapeuta?

Při hledání kvalifikovaného párového terapeuta je důležité vzít v úvahu několik faktorů:

 • Dbejte na zdravý rozum. Diplomy a certifikace často nepomáhají.
 • Zjistěte si na prvním setkání, jaký je terapeutův přístup a zda vám vyhovuje.
 • Zkoumejte terapeutovy profesionální certifikace a vzdělání.
 • Zaměřte se na pracovníky s příslušnými zkušenostmi v oblasti.

5. Může terapeutický koučink pomoci i po rozchodu?

Ano. Terapie může pomoci oběma partnerům lépe porozumět minulému vztahu, vyrovnat se s emocemi spojenými s rozchodem a poskytnout podporu při společné péči o děti, což je klíčové pro úspěšnou práci s párem. A to hlavní. pomůže vám odstranit ze sebe duševní balast z rozchodu a prohlubování osobností sounáležitosti. Nabídne fokus na nový životní směr.

6. Je terapie opravdu tak účinná?

Účinnost párové terapie závisí na konkrétní situaci a angažovanosti partnerů. Terapie může být velmi účinná, pokud jsou partneři otevřeni spolupráci a ochotni pracovat na svém vztahu. Je důležité mít realistická očekávání a být trpělivý s procesem terapie. někdy se mi stává, že o práci stojí pouze jeden a druhý se veze. V takovém případě je společná práce neúčinná a je dobré druhého informovat o zbytečnosti jeho docházení. nemá cenu pasivně odpovídat na otázky bez hlubšího zapojení do procesu.

7. Jaké jsou další zdroje pro párový koučink?

Kromě individuálních sezení u párového terapeuta existují také další zdroje, jako jsou knihy, online kurzy nebo workshopy zaměřené na posilování vztahů. Doporučujeme hledat informace od ověřených autorů a odborníků ve vašem jazyce. U nás nejdete kromě osobního koučinku i tento workshop, kde naleznete účinnou partnerskou pomoc i rady.

V podstatě jakýkoliv seberozvojový trénink vám přinese nějaký posun. Každé uvědomění si své povahy a její defektnosti je mocným nástrojem pro vylepšení vašeho života a potažmo vztahu. Přispívá ke zlepšení partnerské dynamiky a celkovému zlepšení ovzduší doma. Osvobozuje dvojici od rodových nastavení.

Můžete využít i psychoterapie, kterou provádí psychoterapeut se speciálním vzděláním. Já osobně bych si ale připadal jako už vztahově nemocný. Párová psychoterapie je také oblíbená mezi lidmi s vztahovými problémy nicméně již připomíná, že můj vztah je na hranici nemocného vztahu.

8. Jak často na terapii chodit?

Frekvence návštěv terapie může být individuální a závisí na potřebách a cílech klienta. Obvykle se doporučuje, aby klient chodil na terapii pravidelně, například jednou týdně nebo dvakrát měsíčně. Avšak frekvence se může měnit v závislosti na pokroku, aktuálních potřebách a finančních možnostech klienta. Dobré je pravidelně komunikovat se svým terapeutem o tom, jak často chodit na terapii a zvažovat případné změny. Jakmile se pro budování otevřenosti přesvědčíte, bude pro vás každá další hodina zážitkem. Budete chápat sezení nejen jako mluvení o problémech, ale jako příjemnou cestu k lepšímu pocitu.

Tagy:
Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

CHCETE ZAŽÍT ŽIVOT BEZ OMEZUJÍCÍCH BLOKŮ V HLAVĚ?

Odhalte si svých prvních 10 Emočních programů s pomocí mého mini kurzu zdarma a získejte k tomu ukázku z mé knihy Emoční rovnice.