Jak si uzavřít Odysseovu smlouvu

Život je plný konfliktů. Zajímavostí ovšem je, že nejvíce konfliktů prožívá člověk sám se sebou. Člověk bojuje sám se sebou každodenně a prakticky neustále.

Pokud se o něčem rozhodujeme, probíhá v našem mozku boj mezi jednotlivými jeho částmi. Mám si dát zmrzlinu vanilkovou, nebo čokoládovou? Chci vidět tento film, nebo si raději vyberu jiný? Mám jít na schůzku s Petrem, nebo Karlem?

Jak se rozhodujeme?

Toto rozhodování má i jeden zvláštní pohled, volbu mezi mým „současným a budoucím já“. Otázky, které si klademe v těchto souvislostech, se nyní budou poněkud lišit.

Mám si vůbec dávat zmrzlinu? Už i tak mám několik kilogramů nadváhu.

Chci jít vůbec na film do multikina, nebo raději navštívím fitness centrum a udělám něco pro svoji postavu a své zdraví?

Petra si jako partnera neumím představit a Karel je ženatý, ani jeden z nich pro mě tudíž nemá příliš budoucnost. Má tedy vůbec smysl někam chodit?

Náš mozek dokáže porovnat jednotlivé varianty proti sobě, a to nejen v přítomnosti, ale i v budoucnosti. Mozek si dokáže představit a vyprojektovat nám i naši budoucnost ve všech porovnávaných variantách.

Jak by potom vypadalo takové porovnání chuti na zmrzlinu v přítomnosti a v budoucnosti? Mé „současné já“ se zcela jistě rozhodne pro chuť zmrzliny, na kterou se těší a již se mu na ni sbíhají sliny. Mé „budoucí já“ mě ale varuje a dokáže mi již nyní vygenerovat pocit, jaké to bude, až budu mít 30 kg nadváhu. Mozek se tedy musí rozhodnout mezi okamžitým uspokojením a dlouhodobou odměnou.

Jak nám pomáhá naše vůle?

Mnoho případů ukazuje, že v praxi velmi často vyhrává síla přítomného okamžiku. Zkušenost vnímaná mnoha smysly v dané chvíli vítězí nad simulací budoucnosti, která je pro přítomný mozek pouhou fiktivní ideou. Porovnání šťastné budoucnosti ve srovnání se šťastnou přítomností dostane téměř ve všech případech pěkně na frak.

To, co tedy musí nyní nastoupit, je naše vůle. Pouze naše vůle dokáže posílit představu šťastné budoucnosti tak, aby dokázala zvítězit nad šťastnou přítomností.

Potíž ovšem nastává tehdy, jestliže se silné vůle nedostává, kdy nad námi stále a pořád vítězí šťastný přítomný okamžik v neprospěch naší šťastné budoucnosti. To je kořenem všech závislostí, které jsou dobře známé i s jejich negativními dopady. Závislostí na jídle vzniká obezita, závislostí na partnerovi silně klesá sebevědomí až k nule, no a závislostí na drogách…

Najděte cestu, jako ji našel Odysseus

Jeden ze způsobů, jak nedostatek silné vůle řešit, je Odysseova smlouva. Jistě znáte bájného Odyssea, ithackého krále, který se vracel z Tróje domů na svou rodnou Ithaku k věrné manželce Penelopě. Na této cestě jej čekala nástraha v podobě mořských víl Sirén, které svým nádherným a neodolatelným zpěvem lákaly námořníky se svými loděmi na skály, kde se lodě rozbily a námořníci se utopili. Odysseus nechtěl vystavit své lodě nebezpečí, ale chtěl si vyslechnout zpěv Sirén. Proto nechal zatavit námořníkům uši voskem a sám se nechal připoutat ke stěžni s příkazem, že jej nikdo nesmí odvázat, ať už se bude dít cokoliv a on sám se bude chovat jakkoliv.

Udělejme tedy i my podobnou dohodu, až budeme mít slabou vůli odolat síle přítomného okamžiku: nechme se připoutat ke stěžni! Jak? To přece záleží na situaci.

Pokud například bojujete s nadváhou, nekupujte žádné potraviny, které vás svádí vaši dietu porušit. Poproste nějakého svého blízkého, že mu budete pravidelně týdně reportovat vaše výsledky. Navštěvujte centrum pro hubnutí, kde se budete muset pravidelně zpovídat z vašich jídelníčků i aktivit. Choďte do fitka s přáteli a vzájemně se hecujte. Předplaťte si drahou permanentku, aby vám pak bylo líto přestat a permanentku nechat propadnout…

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU

a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství