„Dlouhodobé výsledky předchází opakujícím se činěním drobných úkonů.“
K pochopení své životní cesty a všech svých rozhodnutí musíte poznat, jak pracuje mozek a jak generuje pokyny, kterým denně nasloucháte. Jak se vlastně rozhodujete? Třeba když máte hlad?
Mozek má v těle miliardy senzorů, s jejichž pomocí vyhodnocuje aktuální stav těla a všech jeho funkcí. Když je něčeho málo, pošle vám impulz, který chápete jako hlad. Co uděláte? Uposlechnete ho a jdete se najíst.
Když je v těle nedostatek vody, senzory předají do mozku info a ten vám pošle pokyn k nalezení poháru s vodou.
Když jste dlouho sami, mozek vyhodnotí váš stav a najednou vám pošle, že byste rádi šli do společnosti, a nebo naopak vás dále přemlouvá, abyste zůstali tam, kde jste.
Za dobu svého života jste se naučili poslouchat tyto signály hlavy a následovat je. Je to, jako byste stáli na křižovatce a palubní počítač by vám hlásil, jeď doleva. Zahnuli byste tedy doleva a pokračovali v jízdě. Různých signálů si od mozku vyslechneme během dne více a můžeme si zkusit si je i zapisovat.
Pokud bychom tyto signály sepsali a vyhodnotili, zjistili bychom, že jsou podkladem pro naše rozhodování, a rozhodování v dlouhodobém horizontu dává našemu životu tvar – buďto příjemný, nebo odporný. Podobně jako můžeme mít zahradu jako ráj anebo plnou plevelu, nepořádku a starých chlívků po dávno vymřelém dobytku. Vše závisí na našem rozhodování. Rozhodnutí činíme dobrovolně na základě impulzů, které dostáváme od vlastní hlavy.
Dokonce si můžeme nechat i radit a číst mnoho knih, ve finále si pak stejně uděláme vše podle vlastního rozhodnutí.
Paradox
Příklady
1. Jsem mimo talent – mozek vám posílá signály, abyste byli účetním, a přitom toužíte vést oddělení marketingu nebo lidských zdrojů.
Důvod: doma nebo ve škole vám říkali, že byste měli dělat toto a toto a hotovo. Potlačovali vaše sklony k samostatnosti a k rozhodování se.
2. Tloustnu – mozek vám posílá signály k jídlu, i když máte 30 kilo navíc a nenávidíte se za to.
Důvod: nedostatek mléka v době kojení. Kradení jídla starším sourozencem. Neúspěšný vztah či práce.
3. Vydělávám málo – mozek takto hlásí i lidem, kteří mají několik milionů. Můžete mít opravdu málo, ale to neznamená, že jste špatní a že nemůžete vydělávat více.
Důvod: Doma jste viděli bídu nebo jste slyšeli časté výroky rodičů, že zkrachujete a že nebude na chleba či dovolenou.
4. Mám špatného partnera – vybrali jste si ho ale sami a sami jste se pro něj rozhodli. Mozek vám kdysi zaslal signál, že je to on nebo ona, se kterým máte založit rodinu.
Důvod: Viděli jste nefunkční vztah rodičů. Slyšeli jste ponižující výroky na svoji osobu, jak jste nedostateční a že si nikdy partnera pro sebe nenajdete.
Představte si, že si uděláte svůj osobní plán, jak byste chtěli, aby váš život vypadal za rok (super partner, nižší váha, více peněz atd.). Máte u plánování úžasné pocity a těšíte se, až se do práce pustíte. Jak ale utíkají dny, ztrácí se vám motivace a pozorujete, že se vám do vašeho nového plánu častokrát nechce.
Jak je to možné? Protože k dosažení většího obrazu potřebujete mnoho malých teček do předem vykreslené siluety. A zde je mozek hloupý až tupý.
Raději vám bude posílat signály, kde se krátkodobě napojíte dobrým pocitem (jídlo, pití, droga, nicnedělání, odpočinek), než ty, u kterých nemusíte krátkodobě nic moc cítit, ale dlouhodobě vám to přinese vysněné.
Když tyto falešné impulzy poslechnete, zjistíte na konci roku, že sice máte na svém obraze nějaké tečky, ale často mimo hranice obrazu nebo vůbec.
ZÍSKEJTE KONTROLU NAD SVOJÍ ZLOBIVOU HLAVOU
a objevte lepší verzi sebe sama odhalením špatných programů z dětství