OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Perfekcionismus – Dobrý sluha a zlý pánPerfekcionismus – Dobrý sluha a zlý pán

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
25.4.2019

Jsou situace, kdy být precizní a perfektní může být výhodou. Třeba u některých pracovních pozic jsou takové vlastnosti vyžadovány. Perfekcionisté jsou často obdařeni silnou vůlí a citem pro detail. Snaha o perfekcionismus nám také může pomoci dosahovat cílů, které jsme si stanovili.

Jenže ve spoustě situací může být perfekcionismus často i skutečným prokletím. Možná je to i váš případ nebo třeba znáte lidi, kteří to tak mají. Všechno musí být dokonalé, perfektní, a hlavně – jiná cesta není.

Nedávno jsem se v koučinkové zóně setkala se ženou, která mi tvrdila, že musí dělat všechno perfektně a dokonale, jinak by to nemělo smysl. Jinak by celý její život neměl smysl. Ona to jinak neumí a ani nechce. Potřebuje, aby všechno v jejím životě bylo dokonalé. Prý ale nechápe, proč přesto všechno není šťastná!

Perfekcionisté paradoxně mnohem častěji trpí pocity nespokojenosti a také nedokonalosti. Ne vždycky se jim totiž podaří dosáhnout přesně takového stavu, jaký by si přáli, nebo vůbec nejsou schopní dosažení cíle ocenit. Jsou neustále ve stresu v domnění, že by mohli udělat chybu, což často vede k frustraci.

 

Perfekcionismus je všude

Snaha o dokonalost se zdaleka neprojevuje jenom v pracovní oblasti a není to ani „jenom“ úchylka, kdy potřebujete mít všechny hrnečky ouškem na jednu stranu. Může se sice často týkat požadavků na dokonalý úklid, ale navíc i snahy o to být perfektní rodič, dokonalý milenec, perfektní milenka, potřebou mít úžasně dokonalé vztahy atd. Jenže „pravý“ perfekcionista potřebuje mít dokonalé všechny oblasti života! Chce mít perfektní vztahy, dokonalou domácnost, sexuální život, chce být dokonalý v práci, všude, chce mít třeba i dokonalé tělo nebo stravování.

 

Kde se perfekcionista bere?

Nezřídka jsou představy „slepeny“ z mnoha příkladů posbíraných sledováním okolí. Tyto představy jsou navíc podpořeny vzorci, naučenými či vypozorovanými v dětství. Už jako děti jsme se snažili svých chováním potěšit rodiče a dosáhnout tak odměny, nebo se naopak vyhnout trestu. Být nedokonalý mohlo znamenat odepření lásky a pozornosti, dosahovat dobrých výsledků naopak mohlo požadovanou lásku a přijetí od rodičů podporovat.

  • Jestli dostaneš pětku, tak mi nechoď na oči! Když nebude vyznamenání, tak se s novým kolem rozluč. Neumíš se chovat, tak táhni! Až něco pořádného dokážeš, tak přijď. No vidíš, že to jde, když se snažíš. Tak krásně uklizený pokojíček si zaslouží odměnu. A spoustu jiných.

Představy, vytvořené vzorci z dětství srovnáváním a pozorováním okolí, perfekcionistu přesvědčí, že např.:

  • Dokonalost znamená lásku, přijetí a pozornost.
  • Co není perfektní, je špatné.
  • Jen jako perfektní mám pro druhé hodnotu.
  • Blízký mě bere, jen když jsem dokonalý.
  • Nesmím udělat chybu.
  • (Dokonalostí) musím ostatní přesvědčit, že jsem dobrý.
  • Musím se stále snažit (být dokonalejší).

 

Největší pasti perfekcionismu

Typickým problémem perfekcionisty je sklon k prokrastinaci. Úkol nebo dílo (zakázka, výrobek…) totiž nejsou nikdy tak dokonalé, aby mohly jít do světa. Jenže kromě přehnané sebekritiky, nesmyslně vysokých požadavků a celkové nespokojenosti v životě perfekcionisty může dojít i k závažným problémům.

Perfekcionismus může člověka dohnat až k syndromu vyhoření. Vysoké pracovní nasazení s velkou kritičností a vnitřním sklonům k dokonalosti může přes chronický stres vést právě až k vyhoření. Perfekcionisté jsou také častými oběťmi poruch příjmu potravy. Člověk je i v tomto případě hnán právě touhou po dokonalosti a snahou podávat ty nejlepší výkony. Nemusím zdůrazňovat, že i v tomto případě mohou být následky fatální.

Pocity zmaru, které se objevují v souvislosti s neschopností dosáhnout vždy dokonalosti, mohou dovést člověka k depresi a úzkostným stavům. Ona totiž otázka, co je dokonalé, se často vůbec nedá zodpovědět!

 

Jaké máte vy zkušenosti s perfekcionismem? Podělte se v komentářích pod článkem.

Autor článku:

Hana Syslová
Hana Syslová
Autorka je certifikovanou koučkou Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu....Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Hana Syslová
Hana Syslová
Autorka je certifikovanou koučkou Emočních rovnic a svým klientům poskytuje koučink osobního růstu.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.