OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Skoncujte s prokrastinací jednou pro vždySkoncujte s prokrastinací jednou pro vždy

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
30.10.2000

Ačkoliv slovo prokrastinace možná neznáte, tak s prokrastinací samotnou jste se už určitě někdy setkali. Jedná se totiž o „chorobu“, která se objevuje u všech lidí na světě nezávisle na jejich národnosti, věku nebo pohlaví. Prokrastinací často trpí lidé, kteří jsou vysoce inteligentní a kreativní. Právě oni totiž obvykle mají hodně povinností a navíc právě oni si dokáží sami pro sebe vytvořit opravdu dobré výmluvy, proč by tu či onu věc měli odložit na později.

 

Co je prokrastinace

Prokrastinace je chronické odkládání povinností (těch nepříjemných, náročných, ale i těch obyčejných) na pozdější dobu. Člověk místo toho, aby plnil povinnosti, ve kterých vidí smysl, dělá něco méně podstatného nebo úplně nepodstatného.

S prokrastinací se člověk dostává do začarovaného kruhu. Neustále se pak cítí se pod tlakem a bojí se neúspěchu. Vše začíná tím, že se člověku zdá, že stojí před nezvládnutelným úkolem. Avšak místo toho, aby se do něj pustil, tak ho odkládá. Z činností, které prokrastinátor místo daného úkolu dělá, ale nemá potěšení. Ať už jsou sebezábavnější, tak se nakonec stejně vždy změní jen v zoufalý únik před tím, co je třeba skutečně udělat. Prokrastinace negativně ovlivňuje způsob, jakým pohlížíme na práci, volný čas, sebe samé i své šance na úspěch. Prokrastinace se stává součástí osobnosti.

 

Jak na prokrastinaci

Prokrastinace není totéž co lenost. Líný člověk je spokojený s tím, že nic nedělá, ale prokrastinující člověk by rád něco udělal, ale nemůže.

Lidé, kteří prokrastinují, většinou pracují, uklízejí nebo prostě vyvíjejí nějakou činnost, nepovalují se jen tak na gauči. Bohužel se ale věnují jiným úkolům, než by měli.

Typický prokrastinátor je většinou se svými úkoly hotový včas, avšak mnoho jich plní doslova na poslední chvíli. To v něm vyvolává zbytečnouúzkost a snižuje to také kvalitu konečného výsledku.

S prokrastinací tedy nelze bojovat stejným způsobem jako s leností. Je na ni třeba jít zcela specifickým způsobem. Jen tak se ji lze zbavit, nebo ji alespoň eliminovat.

 

Jak se zbavit prokrastinace

V první řadě je třeba mít osobní vizi, určit si cestu, kterou se chceme vydat, sepsat si seznam činností, které bychom rádi vykonávali (i těch, ke kterým se nemůžeme donutit). Tento seznam (dlouhodobých) úkolů by měl být vizuálně zajímavý, barevný, doplněný o citáty nebo zkrátka takový, aby pohled na něj byl motivující.

Seznam činností ovšem nestačí. Je třeba si vytvořit i další seznam (tzv. buzer lístek), který by se měl týkat návyků, které chceme posilovat (např. brzké vstávání), i těch, kterých se chceme zbavit (např. kouření). Na buzer lístek je pak vhodné každý den si poznamenávat, jak se nám dařilo, např. v kolik hodin jsme vstali nebo kolik cigaret jsme vykouřili.

Během práce se nám určitě bude hodit todo-list neboli seznam konkrétních úkolů na daný den, v kterém si budeme moci odškrtávat, co jsme již splnili. Díky tomuto seznamu, který bude v ideálním případě na konci dne celý přeškrtaný, je dobrý pocit při uléhání do postele zaručen.

 

Jak bojovat s prokrastinací

Zjednodušeně řečeno dlouhodobý boj s prokrastinací je postaven především na tréninku vůle. Tu lze postupně posilovat, ale nikoliv zvětšit najednou. Pozor! Ať už člověk bojuje s prokrastinací sebeurputněji, nikdy by neměl zapomínat na odpočinek. Po krátkém odpočinku (procházce v parku, jednom díle seriálu nebo třeba jen sklenici džusu) se totiž vždy pracuje lépe.

 

Konec prokrastinace

Prokrastinace bychom se měli chtít zbavit. Zpočátku se totiž může zdát neškodná, ale nakonec může mít fatální následky. Může vyústit ve stres, pocit viny, psychickou krizi a ztrátu produktivity. Člověk, který odkládá své povinnosti, se může ocitnout v depresi a své povinnosti pak může přestat plnit úplně.

 

Prokrastinace a Emoční rovnice

Pokud něco odkládáte, je tomu tak proto, že od své hlavy dostanete pokyn k odložení. A tento pokyn je vygenerován vaší hlavou. Mozek je pouze stroj a jeho výpočty jsou dány přesnými algoritmy. Data k výpočtu si pak bere z paměti již naskládaných dat z minulosti.

Takže pokud dostanete pokyn k odložení, může to být třeba proto, že máte ve své hlavě vzorec “Mohu pokazit”, “Neudělám nic dobře” nebo “Za chybu přijde trest”.

Aby vás mozek chránil od případné bolesti z těchto minulých prožitků, pošle vám pokyn k odložení.

Data uložená v hlavě se dají mazat a dokonce si tam můžete nahrát i data nová přemazáním starých dat.

Lidé, kteří byli v minulosti více chváleni, mají menší tendenci odkládat.

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.