OHODNOŤTE ČLÁNEK:
12.10.2019

Někdy se v životě ocitneme tam, kde nechceme být. Zvláštní paradox. Jak je to možné, že nás naše vlastní rozhodnutí mohou přivést tam, kde nechceme být? Kde prožíváme situace, které sami nechceme, a přitom jsme se pro ně dobrovolně, na základě vlastního uvážení, kdysi rozhodli. Jak je to možné, že se v životě můžeme ocitnout v situacích, ze kterých se pak zotavujeme celá léta? Snažil jsem se objevit nástroje, které by pomohly tato chybná rozhodnutí včas odhalit.

 

Jaké druhy rozhodnutí vlastně děláme?

Rozhodnutí určují naši budoucnost. Rozhodujeme se a rozhodnutí nás přivádějí do situací, ve kterých budeme v budoucnosti žít. Proto je dobré vědět, jaké druhy rozhodnutí činíme.

Jsou rozhodnutí strategická, rozhodnutí běžná a rozhodnutí nedůležitá. Všichni v životě děláme velká množství rozhodnutí. Je však důležité vědět, do jaké skupiny naše rozhodnutí patří. Rozhodnutí strategická jsou ta, která nás posouvají dále a udržují, co již máme. Rozhodnutí běžná jsou rozhodnutí typu: co budu jíst, co si obléknu, jaký parfém použiji, co si dám k obědu, kdy půjdu domů z práce atd.

Pak jsou rozhodnutí nedůležitá, kterých činíme mnoho, ale nikam nás neposouvají. Do této kategorie rozhodně patří i takzvaná obsesní rozhodování, kdy nás mozek tlačí do činění zbytečného opakování určitých činností: Například stálé vynášení koše, každodenní utírání prachu nebo každodenní nakupování.

 

Projevy našich rozhodnutí

Pojďme se nyní podívat, jak se různé druhy rozhodnutí projevují ve čtyřech oblastech. V oblasti vztahů, peněz, práce a zdraví. Rozhodnutí strategická v oblasti partnerského rozhodování určují, jakého partnera si zvolíme pro život. Důležitost a nevratnost strategických rozhodnutí zde má specifický význam. Rozhodnutí pro určitého partnera musí být kvalitní, jinak za několik let budeme muset ze vztahu odejít a všechno, co jsme vybudovali, zbourat.

Strategická rozhodnutí v oblasti financí jsou: kolik peněz chceme mít, jak budeme peníze investovat, co si za své peníze chceme koupit. Jsou to rozhodnutí, která z nás buď udělají chuďase, nebo člověka finančně zdravého a bohatého.

V oblasti práce jsou strategická rozhodnutí také namístě, poněvadž chceme ve svém životě něco užitečného vykonat, chceme být prospěšní, chceme používat svůj talent.

Strategická rozhodnutí v oblasti zdraví jsou taktéž důležitá a posouvají nás dále, udržují již nabyté. Když se špatně rozhodneme v kvadrantu zdraví, naše tělo bude nemocné, budeme prožívat nepříjemné pocity. Můžeme být silní nebo hubení, a nebudeme se ve svém těle cítit dobře.

Běžná rozhodnutí jsou ta, která udržují náš život v chodu. Pomáhají nám zpříjemňovat si život, ale neovlivní naše strategická rozhodnutí. Ve všech čtyřech oblastech můžeme tato rozhodnutí neustále používat a různě si jimi zkvalitňovat svůj život.

 

Obsesní rozhodování

Nedůležitých rozhodnutí děláme mnoho a častokrát komplikují náš příjemný život. Tou nejdůležitější kategorií je obsesní rozhodování, kdy nás mozek neustále tlačí, abychom například opakovaně vytírali, stírali prach, leštili auto, natírali střechu, sekali trávu a dělali tisíce nesmyslných činností, které nás nikam nepřivedou. Náš mozek se nám ale snaží namluvit, že jsou pro náš život nepostradatelné. Rozpoznáme je podle toho, že nemají nic společného se strategickými cíli, a že jsme do těchto činností manipulováni pod tlakem bez využití emoce zájmu a touhy. Nakonec sice získáme příjemný pocit, ale nikam jsme se nedostali.

 

Aktivity na základě našeho rozhodování

Pojďme se podívat na naše aktivity, které jsou určovány naším způsobem rozhodování. Aktivity bych rozdělil do následujících skupin: Jsou to aktivity, které vedou k důležitým cílům, pak jsou to pravidelné aktivity, relaxační aktivity a nesmyslné aktivity.

Aktivity směřující k důležitému mě přivádějí k mým hlavním životním cílům.

Pravidelné aktivity jsou aktivity, které se nedají „dohonit“. Jestliže dnes nebudu cvičit, tak už to zítra nedoženu, protože co jsem dneska neudělal, zítra již udělat nemohu. Pokud se dnes nebudu učit slovíčka z němčiny, tak sice mohu zítra dělat dvakrát tolik, ale efekt pravidelnosti je ztracen.

Relaxační aktivity jsou samozřejmě ty, které nám dávají radost a požitek, které relaxují naši mysl od běžných činností.

Aktivity nesmyslné, to jsou ty, které nás nikam nevedou, nevedou k důležitému, nemají charakter pravidelnosti, nejsou relaxační, ale vesměs devastují, co výše zmíněnými aktivitami dosahuji.

 

Jak vypadají zmíněné aktivity ve čtyřech oblastech?

V oblasti vztahů jsou důležité aktivity třeba společné chvilky, jsou to aktivity důležité pro budování dobrého zázemí rodiny. Tyto aktivity vedou k naplnění našich společných partnerských cílů.

Pravidelné aktivity v oblasti vztahů mohou být třeba společné pravidelné meditační chvilky. Nebo společné chvilky ve fitnes centru nebo při tenise. Tyto společné chvilky, pokud na ně nenajdu čas, již nelze dohnat. Nemohu si další týden zacvičit s partnerem dvakrát tolik nebo hrát dvakrát tolik tenis. Jednoduše jsem je promeškal a už si jich v životě neužiji.

Relaxační chvilky v oblasti vztahů jsou ty chvíle, kdy společně můžeme jet třeba na kole, nebo si občas vyjet na lyže. Nebo si příjemně poležet v sauně.

Nesmyslné chvilky ve vztazích jsou určitě malicherné hádky. Neustálé dohadování se o tom, kdo má pravdu, nebo trucování, závist či žárlivost.

Tímto způsobem můžeme všechny své aktivity zařadit do jednotlivých kvadrantů a vidět, jak se v nich projevují. Je dobré si uvědomit, že život a jeho formování leží v rukou každého z nás. Jsme svobodní a záleží jenom na nás, zda si ze života uděláme ráj, nebo peklo.

Naučme se proto správnému rozhodování, poznejme, jaké jsou druhy rozhodování a jaké aktivity k tomu máme k dispozici, abychom si život udělali příjemný.

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.