Upřímnost, otevřenost a přímá komunikace jako klíč k úspěšným vztahům

Chceme to, ale neděláme to. Toužíme po tom, abychom to dostávali od každého, ale bojíme se toho. O čem je řeč? O upřímnosti, otevřenosti a přímé komunikaci. Proč tomu tak je?

Vyžadujete pravdu od druhých, ale sami od sebe nikoliv?

Znám dost lidí, kteří od druhých vyžadují pravdu za každé situace, ale sami lžou jak když tisknou. Proč? Vzpomínám si na dětství, kdy do mě rodiče vštěpovali větu „Nikdy nelži, pravda se stejně vždy projeví.“ Začal jsem se jí řídit až minulý rok. Co mi nebo nám všem brání se jí řídit již od dětství?

Je to jednoduché. Už samotní rodiče nám lžou a chtějí po nás, abychom lhali. Pamatuji si, jak moje mamka nechtěla, aby se otec něco dozvěděl. A táta měl stejný požadavek. Co z daného přístupu mohl můj dětský mozek vyhodnotit? Ano, předpokládáte správně – když budu lhát, získám si lásku. A zde to platilo u obou rodičů! Jak potom máme svým partnerkám a partnerům říkat pravdu, když náš mozek říká, že za lež od nich dostaneme lásku? Láska je nejsilnější emoce na světě. A proto kvůli ní lžeme. Což je špatně.

TIP: Přečtěte si mou knihu Emoční rovnice.

Také se často stává, že nás v dětství za pravdu trestají. Jakmile rodičům řekneme pravdu, nesnaží se nás pochopit, ale rovnou nám dávají trest. Typickým příkladem jsou špatné známky ve škole, za které létají facky, přicházejí zákazy (někdy i nesmyslné) a odepírá se láska. Mozek pak rázem vyvozuje, že za pravdu nejsme přijímáni, jsme odstrčeni, a dokonce i zahanbeni. Poté zkuste partnerce přiznat, že jste se nechali napálit a koupili předražené a špatné zboží. A přitom jsme se ještě nedostali k citům a pocitům, kde je upřímnost alfou a omegou.

Změnte svůj přístup k pravdě!

Co můžete získat tím, že svůj přístup k pravdě změníte? Od doby, kdy říkám, co si myslím, co cítím a co chci, se v mém životě změnila spousta věcí. Shrnu je v kostce:

  • Ačkoliv jsou vaším upřímným přístupem lidé nejprve zaskočeni, začnou si vás díky němu více vážit.
  • Budou vás více vyhledávat, protože jim nebudete říkat, co chtějí slyšet, ale co potřebují slyšet/co by měli slyšet.
  • Přestanete ztrácet čas. Nebudete s nikým hrát kličkovanou, ale řeknete rovnou, jak vše vnímáte.
  • Nemusíte si pamatovat, co komu říkáte, protože pokaždé říkáte to samé.

Zejména ve vztazích jsou upřímnost, otevřenost a přímá komunikace velice důležitými vlastnostmi. Pamatujte si, že ne každý má vyvinutou empatii v takové míře, aby pokaždé vycítil rozdíl v tom, co říkáte a co cítíte/si myslíte. Zvláště něžné pohlaví má tendence vše jen naznačovat a pořád čeká, až dané náznaky chlap konečně pochopí. Jenže jim nic prostě nedochází. Muži jsou většinou naopak přímější.

Níže naleznete několik modelových příkladů. Vlevo se nacházejí věty, které říkáme (lež), vpravo věty, které cítíme a máme říkat (pravda):

Klidně si na pivo běž. -> Měla jsem dneska náročný den v práci. Budu ráda, když zůstaneš doma. Potřebuji tvou náruč a pochopení.

Ne, na tu ženskou jsem se ani nepodíval. -> Ano, je krásná, ale to neznamená, že mě přitahuje.

Jdu na jedno. (žena si myslí, že je chlap raději v hospodě než s ní) -> Potřebuji být chvilku sám a odreagovat se. Zajdu si proto na jedno.

TIP: Přečtěte si mou knihu Emoční rovnice.

Máme dobrý sex, vyhovuje mi. -> Ráda bych postel zaměnila za přírodu nebo sex na veřejnosti. Chci cítit ten adrenalin!

Jo, tohle si vezmi. -> Vypadáš v tom zbytečně starší. Vyber si něco odvážnějšího.

Budeme se dívat, na co chceš. -> Vypni tu televizi. Vezmi mě do společnosti, chci jít tančit.

Hlídejte si své řídicí motivy

Řídících motivů, proč jsou podobné situace ve vztazích na denním pořádku, je mnoho. Určitě se uvidíte v některém z nich.

  1. Nechceme se hádat.
  2. Pokud druhému lžeme, chová se k nám poté lépe.
  3. Obecně se bojíme projevit své touhy.
  4. Nechceme se v očích druhých shodit.
  5. Bojíme se, co se stane, až pravda vyjde najevo (v dětství jsme za ni byli trestáni).
  6. Učili nás, že druzí jsou prioritou.

Ale opak je pravdou. Právě my jsme pro sebe prioritou číslo 1. Poznáváte se v nějakém příkladu? Také skrýváte svá přání a touhy? Neříkáte svému protějšku to, co chcete a cítíte? Odstraňte tyto bloky pomocí Emočních rovnic. A získejte lásku za to, že říkáte vše přímo!

Autor metody Emoční rovnice a kouč osobního rozvoje. Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.

CHCETE ZAŽÍT ŽIVOT BEZ OMEZUJÍCÍCH BLOKŮ V HLAVĚ?

Odhalte si svých prvních 10 Emočních programů s pomocí mého mini kurzu zdarma a získejte k tomu ukázku z mé knihy Emoční rovnice.