OHODNOŤTE ČLÁNEK:

Prokrastinace – nenechte si život utíkat mezi prstyProkrastinace – nenechte si život utíkat mezi prsty

OHODNOŤTE ČLÁNEK:
31.3.2014

Odkládáte plnění svých úkolů? Nejste schopni se k nim donutit? Utíkáte k nepodstatným činnostem? Kupící se úkoly vás zavalují? Vyčítáte si, že jste zase nic neudělali a jenom promarnili čas zbytečnostmi? Tak jste prokrastinátorem.

Nevzdávejte to! Nad prokrastinací se dá zvítězit. Nenechte se jí ovládat. Jde jen o programy ve vaší hlavě, které vaše chování navádějí neefektivním směrem. Prokrastinátor neumí rozpoznat podstatné. Bojí se dělat chyby. Má strach ze selhání. Nevěří si. Úkoly a povinnosti má spojené s negativními emocemi. Neví, jak si věci zorganizovat. Drží se v komfortní zóně…

 

Prokrastinace je likvidátor potenciálu člověka

Prokrastinace vás blokuje v rozvoji vašeho potenciálu. Nepustí vás se v životě plně realizovat. Život s ní vám doslova utíká mezi prsty. Vaše nejistota, strach ze selhání vás vede k „jednodušší cestě“, k nicnedělání. Drží vás v „komfortní pasivitě“. Jenomže co se děje s vaším vnitřním člověkem? Chřadne.

Následné výčitky svědomí a pocit zklamání ze sebe vedou až k sebedestruktivnímu chování a postupnému vyhoření. Prokrastinace pomalu požírá a likviduje radost ze života a deformuje váš duševní i fyzický potenciál. Blokuje od poznávání nových věcí a životního naplnění.

 

Jak „se vyrobí“ prokrastinátor

V dětství nás rodiče svým přístupem „programovali“ do života. Zaseli nám buď prosperující programy, nebo opačné programy, které nás k vnitřní radosti nepouštějí.

Právě prokrastinace je následkem špatných programů. Nasáli jsme je nejen od rodičů, ale částečně i ze školského systému. Nutili nás do úkolů a povinností. Trestali za chyby. Stáli nad námi při plnění úkolů. Kritizovali za nesplněné povinnosti. Nepříjemně komentovali, do čeho jsme se pustili.

Netolerovali nám chyby. Nic, co jsme udělali, nebylo pro autority dost dobré. Dodělávali za nás. Nepodporovali nás v získávání nových zkušeností. Slyšeli jsme: „Jsi nešika, jsi nemehlo, raději nic nedělej, jdi od toho, já to dodělám, kdo nic nedělá – nic  nezkazí, všechno ti moc trvá, dělej to perfektně, do čeho se pustíš, musíš dokončit, úkoly a povinnosti se musejí dělat pořádně…” apod.

 

Jak se chová prokrastinátor

Vaše „našeptávací“ autority již nad vámi nestojí, ale jejich nepříjemné komentáře zůstaly ve vaší hlavě. Posílají pokyny a ovlivňují vaše chování. Tak úkoly raději odkládáte, protože s jejich plněním máte spojené nepříjemné emoce. Do ničeho nového se nepouštíte, protože máte strach, že to nebude dostatečně dobré. Úkoly vnímáte jako otravnou věc, která se musí, tak se jim vyhýbáte.

Raději volíte jednodušší činnost. Brouzdáte na netu, pustíte si televizi, diskutujete o „nesmrtelnosti chrousta“. Máte přímo odpor k povinnostem a úkolům. Snažíte se jim za každou cenu vyhnout. Neumíte s nimi efektivně pracovat. Delegovat je. Nedělat je s klidným svědomím. Neumíte si úkoly správně zorganizovat. Tak se kupí na hromadě, která vás postupně začne zavalovat.

 

Prokrastinace – jak nad ní zvítězit

Je to jednoduchá cesta. Je potřeba identifikovat prokrastinační programy a odstranit je z hlavy. Zbavit se „starých našeptávačů“, kteří vás strhávají k prokrastinačnímu chování. Uvolní se tak váš vnitřní potenciál a život vám začne dávat větší smysl! Tipy na opravení svého vnitřního nastavení:

Když pokazím – nic se neděje a poučím se z toho. Selhat je normální a moji hodnotu to nemění. Dělám vždy, jak nejlépe umím. Chyby se nebojím. Chyba je informace, jak příště danou věc udělat jinak nebo ji vůbec nedělat. Pojem úkol si přejmenuji na projekt a začnu se mu věnovat postupně. Svoje povinnosti si rozfázuji. 

Pochválím se za splnění jednotlivých fází. Přestanu se bičovat za nedodělky. Plnění úkolů si proložím příjemnými pauzami. Zásadní mám vždy hotové. Nikdy není úplně vše hotovo a je to také v pořádku. Nechat uležet a nedělat hned je někdy i užitečnější. Odpočívat mohu, i když nemám vše hotové…”

Jestli vás zajímá víc, jak vyzrát nad prokrastinací, tak si přečtěte článek 8 tipů jak překonat prokrastinaci nebo článek Prokrastinace – jak se jí zbavit.

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšle...Zjistit o autorovi více

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor článku:

Aleš Kalina
Aleš Kalina
Dopřejte si čistou hlavu a život bez problémů. Ošklivé věci se dají z hlavy mazat a nahradit novými programy. Nová hlava pak vyrábí nové a lepší myšlenky.Zjistit o autorovi více

Tipy, které lidé nejvíce hledají

Jak funguje kredit

Primárním cílem kreditu je poskytnout kvalitní služby našich koučů uživatelům, kteří mají zájem vstoupit na cestu osobního rozvoje a dále se rozvíjet a pracovat sami na sobě.

Otázka, kterou pokládáte vybranému kouči prostřednictvím kreditního systému, má přednost před otázkami bezplatné poradny. Navíc kouč udržuje posloupnost Vaší komunikace, do vzájemné diskuse zapojuje již dříve nastíněná témata, rozšiřuje je a do svých odpovědí zahrnuje doporučení, která mají návaznost na řešené otázky. Zvolíte-li následně osobní konzultaci s koučem, slouží Vaše písemná komunikace k přípravě na osobní lekci.

Kreditní systém Vám tak umožňuje na sobě pracovat na dálku za pomoci kouče.

Jeden písemný dotaz kouči je limitován 1000 znaky a je Vám za něj odečten kredit 300 bodů. Z praxe víme, že právě 1000 znaků je zapotřebí pro efektivní komunikaci, dostačující pro vyjádření vašich pocitů či obtíží. Delší text odbíhá od témat a těžko se kouči zpracovává.

Pokud nezbytně potřebujete delší zprávu, tak se Vám odečteme dalších 150 bodů a prodloužíte svůj dotaz na 1500 znaků.

Našim členům nabízíme 900 bodů (tedy tři dotazy v délce 1000 znaků) a k tomu jednu lekci s koučem zdarma. Máte-li zájem vstoupit na cestu svého osobního rozvoje, doporučujeme Vám naše roční členství.

Seznamte se s Emočními rovnicemi

Výukový program zdarma. Naučte se, jak podvědomí pracuje, jaké zákonitosti využívá a jak ho předělat ve svůj prospěch. Získání vašich přání závisí na ovládnutí jeho síly.

Program obsahuje 15 video lekcí

S pomocí 15 dobře pochopitelných lekcí se naučíte, jak podvědomí pracuje. Jaké oblasti života podvědomí ovlivňuje. Proč se mnohým z nás nedaří a jiným ano. Proč tolerujeme neúspěch a často si neumíme poradit ani při vyvinutí veškerého úsilí, na závěr se názorně naučíte jak podvědomí přeprogramovat.

Získáte návod na vyhledání prvních 10 Emočních rovnic.

Naučte se základům vyhledávání svých Emočních rovnic. Získejte jednoduchý pracovní materiál, který můžete využívat i pro hledání více než prvních deseti svých Emočních rovnic, pokud budete mít chuť.

2 hodiny koučinku za cenu 1

Pokud stojíte před vážným rozhodnutím či si nevíte rady ve své zapeklité situaci, máme pro vás povzbuzující nabídku – setkání s koučem. Jsou situace, kdy se sami neumíme rozhodnout, a víme, co může nastat, když rozhodnutí uděláme sami – můžeme pro svoji budoucnost nasekat mnoho bolestivých chyb. Někdy pouze toužíme své břímě někomu sdělit, podělit se o své vnitřní prožitky a trápení. A to je dobře. Sdílené břímě = poloviční břímě.

Potkejte se se svým koučem výhodněji

V rámci tohoto programu máte možnost strávit s vámi vybraným koučem dvě hodiny a zaplatit mu pouze jednu. Povídat si můžete nejen osobně, ale i po skypu či telefonu. Výhodnější setkání s koučem získáte tak, že si jej nejprve vyberete v seznamu koučů a na jeho profilu najdete promo kód. Ten použijete při vyplnění objednávky.

Získáte bonusový e-book pouze pro vás

V rámci programu jsme pro vás připravili e-book Aleše Kaliny: Jak řešit své konflikty elegantně. V něm naleznete neomšelé a osvědčené rady, jak si ze vztahu udělat komunikační ráj. Jak řešit své konflikty elegantně

Objednání lekce s koučem

Objednání koučinku s Alešem Kalinou

Připravujeme pro vás...

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz
3800

Získejte jednoduchý návod na vyhledání a mazání nežádoucích bloků z hlavy

S pomocí 20 dobře pochopitelných videí a pracovního sešitu se naučíte to podstatné k vyhledávání svých Emočních rovnic, k práci s Emočními čísly a 4 oblastmi života. Odhalte své destruktivní emoční bloky a vymažte je z hlavy. Mozek je jenom počítač - naučte se jej přeprogramovat.
emocnirovnice.ales-kalina.cz

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
4490
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

Objednání lekce s koučem

Kvalifikovaný dohled odborníka vám zaručí jistotu, že váš problém je řešen co neefektivnější cestou a že se svými emočními rovnicemi pracujete správně.

Svého kouče můžete vybírat podle lokality, ale jelikož lekce mohou probíhat po telefonu či Skypu, tak se lokalitou nemusíte svazovat.

Důležité jsou jistě zkušenosti v dané problematice, která vás trápí. Náš tým koučů je složen z profesionálů s mnohaletou praxí v oblasti přeměny osobnosti. Všichni pracují výhradně s metodou Emočních rovnic pod pravidelným vedením Aleše Kaliny a každý z našich koučů má osobnostní rysy, které umožňují vést konzultační lekce tak, aby přinášely kýžené výsledky a spokojenost našich zákazníků.

Naše kouče rozdělujeme do tří kategorií:

Lekce zdarma v rámci programu:


Svoji lekci s koučem si rezervujte ve svém uživatelském profilu.

Odhalte svých prvních 100 emočních rovnic

Výukový program s pracovním sešitem. S pomocí video lekcí a interaktivního pracovního sešitu se naučíte, jak si najít svých prvních alespoň 100 emočních rovnic. Cena programu je 3800 Kč. Záruka spokojenosti.

20 video lekcí / 20 mp3 audio lekcí

S pomocí 20 dobře pochopitelných video lekcí (nebo audio nahrávek) se naučíte to podstatné k vyhledávání svých emočních rovnic. Odhalíte své destruktivní emoční bloky a pochopíte jak je vymazat z hlavy. Mozek je jenom počítač – naučíte se jej přeprogramovat.

Interaktivní pracovní sešit

V rámci tohoto programu získáte na míru vyvinutý pracovní sešit, který se stane vaším nepostradatelným průvodcem. Do něj zapisujete vše, co se naučíte a dále se svými zápisy pracujete. Pracovní sešit vás dobře navede při hledání svých nově nalezených emočních rovnic.

Bonusový materiál

10 dalších pomocných video návodů.

Čtěte více

Získejte jako bonus příspěvky, které za poslední roky četlo více jak 250.000 lidí. Vytvořte si svůj uživatelský účet a získejte zdarma výhody v podobě prémiového obsahu a přehledné komunikace s koučem. Každý měsíc naše rady obohacují více jak 100.000 čtenářů. Staňte se jedním z nich a profitujte z osvědčených rad. Tento program je zdarma.

Čtěte prémiový obsah pouze pro registrované zdarma.

Otevřete si přístup k uzamčeným článkům a získejte rady k řešení svých potíží. Vložte si své oblíbené články a videa z našich stránek do své knihovny v uživatelském účtu a mějte je stále k dispozici bez vyhledávání.

Komunikujte s našimi kouči 1:1

Přeneste si svůj první dotaz do svého účtu a vytvořte si historii komunikace. Žádné rady od kouče se vám již neztratí. Po registraci získáte další možnost položit dotaz koučovi zdarma. Odpověď na něj se již nebude veřejně publikovat.

Vytvořte si své životní cíle

Získejte video lekci zdarma: Jak si vytvořit své životní cíle a neztratit se v životě.

Napište svůj dotaz

Napsáno 0 z 1000 znaků.

Svůj e-mail nám nemusíte sdělovat.

Odpověď si vyzvednete prostřednictvím kódu, který vám zobrazíme po odeslání vašeho dotazu.

Vyzvedněte si svoji odpověď

Vložte kód, který jste získali po zadání svého dotazu.

Zaregistrujte se zdarma, přeneseme vám do vašeho účtu váši odpověď a získáte tak historii své komunikace s našimi kouči.

Vstupte na cestu k vyřešení svého problému!

V programu osobního rozvoje získáte 900 bodů k písemné komunikaci s koučem + jednu osobní lekci s koučem a další výhody. Tento program je možné si zakoupit jednou ročně.
990
Zadejte své údaje potřebné k registraci do programu:

X
Popovídejte si o svém problému s koučem.
Získejte 15 minut konzultace zdarma.